Spoločnú cestu na plátno si našli farebnosť, abstrakcia i gesto

| Pozvánky, Reportáž | 20. 9. 2015

Košický výtvarník a pedagóg Karol Petreš predstavil 3. septembra vo Východoslovenskej galérii svoju aktuálnu umeleckú tvorbu. Výstava Cesta gesta prináša na košickú scénu abstraktný impresionizmus a potrvá do 1. novembra.

Karol Petreš v rokoch 2002 až 2008 absolvoval štúdium v Ateliéri súčasného obrazu u Adama Szentpéteryho na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Autor sa odkláňa od doterajšej figurálnej maľby „outsidových“ ľudských postáv uzavretých vo vlastnom tieni samoty a minulosti. Cesta gesta ponúka návštevníkom abstrakciu vytvorenú akrylom i olejom na veľkoformátových plátnach. Obrazy sprevádza explozívna farebnosť a expresívny výrazový prostriedok gesto. Horizontálne vrstvy farieb necháva maliar voľne stekať vplyvom gravitácie a pramienky kvapiek dotvárajú celkovú kompozíciu. Prvotným zdrojov inšpirácie vystavovaných diel boli prírodné motívy. Umelec posunul hranice bežného vnímania krajinomaľby od žánrovej konkrétnosti až k abstrakcii, a pritom publikum nestráca pocit prítomnosti prírody.

Zľava výtvarník Pavol Petreš a kurátor Pavel Urban. Foto: Stefan Schmidt

Zľava výtvarník Pavol Petreš a kurátor Pavel Urban. Foto: Stefan Schmidt

Na otázku prečo sa vybral na svojej výtvarnej ceste smerom k abstraktnému impresionizmu, Karol Petreš odpovedal: „Chcel som sa posunúť ďalej od figurálnej tvorby. Keď som mal takmer 17 rokov, otvoril som knihu s Monetovými obrazmi, vďaka ktorej som sa rozhodol byť maliarom. Ale nechcel som sa opakovať. Prižmúril som oči a videl škvrny kvetov, ktoré som výrazne zväčšil a krajinu som nechal rozvibrovať do gestuálnej maľby.“ Pohodovú atmosféru vernisáže so živou hudbou dotvárali gratulujúci známi, priatelia vo vzájomných rozhovoroch, rodiny s deťmi i početná podpora študentov Základnej umeleckej školy z Kováčskej ulice.

Martina Hadbavníková

4 petres

2 petres

1 petres

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spoločnú cestu na plátno si našli farebnosť, abstrakcia i gesto

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems