Divoký západ našich severných susedov

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 20. 9. 2015

Vroclav sa stane v roku 2016 Európskym hlavným mestom kultúry a pri tejto príležitosti sa otvárajú aj brány košickej Kunsthalle. Na výstave Divoký západ – História Vroclavskej avantgardy spoznáte históriu a život tohto poľského mesta. Vernisáž pripravenú Múzeom súčasného umenia Vroclav sa uskutoční 6. októbra o 18:00 hod. a potrvá do 15. novembra.

Výstava prezentuje skoro 500 exponátov z rozličných oblastí architektúry, divadla, výtvarného umenia od obrazov cez fotografie, dokumenty, zvukové záznamy až po filmovú produkciu. Podujatie vyrozpráva príbeh o Vroclave prostredníctvom diel v ňom vytvorených od polovice 60. rokov po súčasnosť. V týchto rokoch vo Vroclave začali pôsobiť umelci Jerzy Grotowský z divadla Laboratórium a Georg Ludwiński zakladateľ Galérie Mona Lisa a autor myšlienky Múzea súčasného umenia Vroclav. Tvorba protagonistov umenia niesla ducha slobody a nezávislosti. Bola založená na experimentoch aj medzinárodnej spolupráci s ľuďmi z obidvoch strán železnej opony, pretože Vroclav bol križovatkou rôznych kultúr a migrácií. Vniesli opäť život do divokých polí poľského mesta, keďže Vroclav sa dlho nevedel vzchopiť po druhej svetovej vojne a obrane pevnosti Breslau. Pod vedením Stanislava Dróždža sa vyvinul poľský konceptualizmus, presnejšie pohybová poézia. Vyrástli tu svetovo uznávaní architekti ako Arata Isozaki, Renzo Piano, Richardom Rogersom i Toado Ando. Generáciu „Vroclavskej školy plagátu“ vytvorili umelci George Sawko, Jerzy Czerniawski, Ján Jaromír či Get Stankiewicz, ktorí vzišli z Akadémie výtvarných umení. Výstavu odporúča vidieť dramaturg K13 Michal Štofa pre jej komplexnosť: „Rozsiahly výstavný projekt divákovi na Slovensku predstavuje nielen poľské umenie, kultúru a históriu, ale upriamuje pozornosť aj na to, čo sa v rámci kultúrneho života udialo za polstoročie v jednom meste, v susednej, vtedy socialistickej krajine. Výstava umožňuje vidieť veľmi obsažný výber často radikálnych umeleckých realizácií, čo boli v danom čase pre vývoj v rámci poľského umenia a kultúry kľúčové a navyše niektoré z nich sa stali už v minulosti známymi aj vo svete.“

Martina Hadbavníková, K13

Logotyp Pod Mony Lisy Galéria, výstavný pohľad, Jerzy Ludwiński archív vo Vroclavskom múzeu súčasného umenia. Foto: Małgorzata Kujda, ⓒ Múzeum súčasného umenia Vroclav.

Logotyp Pod Mony Lisy Galéria, výstavný pohľad, Jerzy Ludwiński archív vo Vroclavskom múzeu súčasného umenia. Foto: Małgorzata Kujda, ⓒ Múzeum súčasného umenia Vroclav.

Jan Sawka, Jazz nad Odra ´72, 1972, plagát, zbierka Ossolineum, Vroclav. Foto: Małgorzata Kujda , ⓒ Múzeum súčasného umenia Vroclav.

Jan Sawka, Jazz nad Odra ´72, 1972, plagát, zbierka Ossolineum, Vroclav. Foto: Małgorzata Kujda , ⓒ Múzeum súčasného umenia Vroclav.

 Zľava: nn, Jacek „Ponton" Jankowski, Marzena Gołacka, počas živého vystúpenia Krzysztofa „Kaman " Kłosowicz a Maciej Maleńczuk, Kiełbaśnicza ulica, Vroclav, 1989. Foto: Mirosław Emil Koch.

Zľava: nn, Jacek „Ponton” Jankowski, Marzena Gołacka, počas živého vystúpenia Krzysztofa „Kaman ” Kłosowicz a Maciej Maleńczuk, Kiełbaśnicza ulica, Vroclav, 1989. Foto: Mirosław Emil Koch.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Divoký západ našich severných susedov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems