Zoznámte sa s Výmenníkom Štítová

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 23. 8. 2015

Výmenníky slúžia ako kultúrny a spoločenský priestor pre neformálne vzdelávanie, prednášky a výstavy. Ten na Štítovej bol doposiaľ svojím smerovaním charakteristický ako miesto určené pre začínajúcich a profesionálnych umelcov, avšak od budúceho mesiaca sa v jeho programe objavia aj rôzne komunitné projekty. Posedenie v čajovni na streche, hranie spoločenských hier so susedmi či diskusie o aktuálnych mestských témach sú len malou ukážkou toho, čo vás od začiatku septembra na tomto mieste čaká.

Človeče, zahraj sa!

V stredu a vo štvrtok sa výmenník premení na miesto plné zábavy. „Človeče, zahraj sa! je dopoludnie určené pre ľudí z blízkeho okolia, aby netrávili svoj voľný čas osamote, zavretí doma alebo pred televíziou. Okrem klasických hier, ako je Bingo alebo Človeče, si spolu so svojím susedom môžu vychutnať čaj v priestoroch novej komunitnej záhradky. Tá bude v blízkej dobe vybudovaná na streche výmenníka,” pozýva kultúrna mediátorka a organizátorka podujatí Beáta Andrejková. Koncept Človeče, zahraj! sa bude prebiehať každú stredu a štvrtok od 9:00 do 12:00 hod.

_DSC6532

Čo nás trápi

O otázkach, pri ktorých neexistujú jednoduché odpovede, je potrebné diskutovať. Či už ide o správu bytových domov, alebo aktuálnu situáciu dopravy, počas života v meste sa s ťažkými otázkami stretávame takmer každodenne. Odpovede na ne by malo priniesť podujatie Čo nás trápi. Beáta Andrejková ho opisuje ako pravidelné mesačné stretnutia s odborníkmi pre danú problematiku. Tí budú reagovať na otázky, ktoré ľudí zaujímajú. Ak neviete, na čo si dať pozor pri zatepľovaní paneláku alebo domu, aké výhody a nevýhody sú spojené s odhlučnením bytu, ako a prečo separovať odpad, prípadne prečo máte platiť daň za psa, ale za mačku nie, riešenie daného problému nájdete na jednom z posedení. Prvé stretnutie nového formátu Čo nás trápi sa bude konať 24. septembra o 18:00 hod.

IMG_5544 [800x600]

Premeny a výmeny

Že to s komunitne zameraným programom myslia naozaj vážne, potvrdzuje aj udalosť s názvom Premeny a výmeny. Počas nej sa každý mesiac premenia jeho priestory v rámci jedného dňa na burzové miesto, kde môžu návštevníci ponúknuť na výmenu svoje staré či nepotrebné veci. Okrem toho sa môžu návštevníci počas burzového popoludnia medzi sebou porozprávať so šálkou bylinkového čaju z miestnej záhrady. „V bytoch sa ukrýva veľa skrytých talentov, čo by sa možno chceli ukázať. Týmto by sme im chceli poskytnúť priestor, kde sa môžu prezentovať, stretnúť s ľuďmi a vymeniť si rôzne veci. Babičky tu môžu ponúknuť svoje zaváraninové zásoby, mamičky vymeniť nejaké oblečenie pre deti alebo mladé slečny svoje šaty,” obhajuje zámer Beáta. Premeny a výmeny sa budú organizovať každú tretiu sobotu v mesiaci. Najbližšia burza sa uskutoční 19. septembra od 14:00 do 18:00 hod.

Okrem týchto aktualít sa pokúšajú vytvoriť posedenie v podobe komunitnej záhrady, ktorá by v teplejších dňoch poskytovala príjemný priestor na oddych. „Samozrejme s tým, že by sa tam pestovali rôzne bylinky, drobné ovocie v kvetináčoch, paprika alebo kríčkové paradajky,” dodáva Beáta. Ak sa chcete na ďalšom smerovaní výmenníka podieľať aj vy, príďte 19. septembra o 14:00 hod. podeliť sa so svojimi nápadmi a podporiť tak budovanie spoločenstva.

Erik Oravec
Foto: archív SPOTs

IMG_5596 [800x600]

IMG_5530 [800x600]

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zoznámte sa s Výmenníkom Štítová

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems