Vďaka unikátnej metóde si môžu Košičania znova užívať letné dni pri jazere

| Mesto Košice | 23. 8. 2015

Siniciam, ktoré v jazere košickej mestskej časti Nad jazerom znepríjemňujú dlhé roky život obyvateľom mesta, odzvonilo. Špeciálne plavidlo, ktoré v minulých týždňoch aplikovalo do vôd jazera látky eliminujúce sinice, splnilo svoj účel. Túto špeciálnu metódu, ktorá je úspešná v zahraničí, sme použili ako prvé mesto na Slovensku. O tom, že to bol dobrý krok, svedčí množstvo Košičanov, ktorí si vďaka nemu bez starostí užívajú leto pri obľúbenej vodnej ploche.

Metóda použitá v Košiciach je založená na vytvorení filtračnej vrstvy medzi vodnou hladinou a sedimentačnou vrstvou, ktorá zabráni prístupu kyslíka ku siniciam, tie odumrú a zároveň neuvoľnia (ako to býva pri mechanickom poškodení) toxíny do vody. Používa sa pritom iba vysoko ekologická látka, zdravotne absolútne neškodná. Ako potvrdili pravidelné kontroly po aplikáciách, voda je vďaka nim čistejšia, ale aj vizuálne priezračnejšia. Hlavným dôvodom znečistenia vody v jazere bol rozrastajúci sa fytoplanktón s prevahou siníc.

MIRO1411

V dňoch 13. a 14. augusta sa na jazere pokračovalo tretím opatrením a to aplikáciou prípravku PROFI – BAKTERIE docelej nádrže jazera. Ide o bakteriálnu zmes na urýchlenie stabilizácie biotických vzťahov a obmedzenie rozvoja fytoplanktónu v nádrži. „Z môjho pohľadu je výsledok po aplikácii zdraviu neškodných látok do vôd košického jazera nad očakávanie. Nemáme však ešte stále vyhrané, aj keď s tým, čo som tu videl prvýkrát po príchode do Košíc, a tým, čo vidíme teraz, je absolútne neporovnateľné,“ skonštatoval Blahoslav Maršálek, autor unikátnej metódy na elimináciu siníc.

Výsledky potešili aj starostku MČ Košice – Nad jazerom Lenku Kovačevičovú: „Oproti minulému roku, keď kvôli množstvu kvitnúcich siníc platil zákaz vstupu do vody, len počas uplynulého víkendu sme mali na jazere viac ako 1500 návštevníkov. Je to úžasné číslo a s vlaňajškom sa to ozaj nedá ani porovnať,“ povedala starostka. Ocenila, že sa Mesto Košice zapojilo do tohto projektu, lebo čas ukázal, že bolo naozaj nevyhnutné vodnú plochu zbaviť nežiaducich siníc, už aj s prihliadnutím na to, že naposledy sa vodná plocha revitalizovala pred 20 rokmi.

MIRO1434

Mesto Košice na riešenie nekvality vody v jazere na území MČ Košice – Nad jazerom vyčlenilo v programovom rozpočte cca 83-tisíc eur. „To že si tohoročnú letnú sezónu môžu Košičania znova bez obáv užívať v obľúbenom jazere, je pre mňa potvrdením správneho rozhodnutia pustiť sa do vyčistenia tejto vodnej plochy. Tisíce ľudí si tak tieto horúce dni spríjemňujú kúpaním a vodnými športmi,“ zhodnotil primátor Richard Raši.

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

jazerrok

SiniceTretiaFaza7

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vďaka unikátnej metóde si môžu Košičania znova užívať letné dni pri jazere

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems