V košickej ZOO pribudol nový náučný chodník

| Mesto Košice | 23. 8. 2015

Zoologická záhrada Košice sprístupnila v sobotu 15. augusta nový náučný chodník, vybudovaný v rámci medzinárodného projektu z európskych zdrojov. Geologický chodník pribudol ku doterajším trom – botanickému, vtáčiemu a včelárskemu.

Trasa 850 metrov dlhého chodníka sa dá absolvovať zhruba za 30 minút. Nachádza sa tu 8 stanovíšť s informačnými tabuľami, prostredníctvom ktorých sa návštevníci zoznámia s faunou, flórou, geológiou i paleontológiou pohorí Karpaty a Altaj. V rámci projektu pribudlo v ZOO šesť krytých altánkov, desať lavičiek, pätnásť košov na odpadky. Unikátne, a v slovenských zoo zatiaľ jediné svojho druhu, sú dva 3D prvky fosílií hornín tamojšieho územia. Zabrali takmer 30 štvorcových metrov a na jednom z nich v tvare pavučiny si môžu deti vyskúšať zdatnosť pri lezení. Projekt, ktorého realizácia sa začala v polovici minulého roka, počítal aj s vydaním sprievodcu zoo.

ZOOKrstANaucnyChodnik25

Výstupy projektu za 438 tisíc eur sledujú zvýšenie environmentálneho povedomia. Partneri zo ZOO Miškolc, zastúpení magistrátom mesta, preinvestovali na chovnom zariadení pre rysy a vlky, vrátane edukačného priestoru, takmer 200 tisíc eur. V košickej ZOO, čo bola vedúcim partnerom projektu, to bolo o 40 tisíc eur viac. Súčasťou projektu sa stalo aj chovné zariadenie pre kozorožce sibírske. To rozšírilo expozičné priestory zoologickej záhrady o tri hektáre.

Nový návštevnícky okruh oficiálne sprístupnili za účasti primátora mesta Košice Richarda Rašiho. Spolu s generálnym riaditeľom Štátnej ochrany prírody SR Milanom Borošom počas slávnosti pokrstili tiež mláďatká lamy krotkej.

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

ZOOKrstANaucnyChodnik24

ZOOKrstANaucnyChodnik16

ZOOKrstANaucnyChodnik5

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V košickej ZOO pribudol nový náučný chodník

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems