Svojrázne diela vroclavských umelcov

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 23. 8. 2015

V roku 2016 bude Európskym hlavným mestom kultúry San Sebastián v Španielsku a tiež poľské mesto Vroclav s početnými architektonickými pamiatkami. V rámci tohto programu pripravilo Múzeum súčasného umenia Vroclav výstavu s názvom Divoký západ – História Vroclavskej avantgardy. Pozrite si ju aj v košickej Kunsthalle.

Výstava zahŕňa dokopy takmer 500 exponátov. Ide predovšetkým o umelecké diela, fotografie, dokumenty, filmy a zvukové záznamy z viacerých oblastí, ako je výtvarné umenie, architektúra, urbanizmus, divadlo, film, dizajn, ale zobrazuje aj každodenný život v tomto meste.

Vroclav leží na juhozápade Poľska. Ešte pred druhou svetovou vojnou tu žilo takmer milión obyvateľov, dnes je ich však menej. Ničivé boje počas obrany pevnosti Breslau po sebe zanechali veľkú spúšť. Celé desaťročia sa z toho mesto nevedelo spamätať. V týchto fascinujúcich divokých oblastiach na okraji niekdajšej komunistickej krajiny, ktoré boli križovatkami rôznych kultúr a migrácií, tvorili umelci v duchu slobody a nezávislosti svoj vlastný mikrokozmos. Ten bol založený na odvážnych experimentoch a medzinárodnej spolupráci s partnermi z oboch strán železnej opony. Výstava zobrazuje obdobie od polovice šesťdesiatych rokov, keďsa v meste usadili dvaja veľkí vizionári umenia. Jerzy Grotowski z divadla Laboratórium a Georg Ludwiński, autor myšlienky Múzea súčasného umenia Vroclav a zakladateľ Galérie Mona Lisa. V tejto oblasti sa okrem iného vyvíjala aj pohybová poézia pod vedením Stanisława Dróżdża. Pôsobili tu umelci George Rosołowicz, Zdzisław Jurkiewicz, John Chwalczyk, Wanda Gołkowska, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Romuald a Anna Kuterowie.

HUK

Výstava Divoký západ však nepredstavuje umenie vo Vroclave. Skôr rozpráva príbeh o tomto meste cez umelecké diela, ktoré v ňom boli vytvorené či prostredníctvom veží gotických kostolov a budov vytvorených architektmi ako Max Berg, Hans Poelzig, Erich Mendelsohn alebo Hans Scharoun. No predovšetkým zobrazuje to, ako vroclavskí umelci postupne priniesli do týchto končín nové hodnoty a tým aj nový život.„Výstava je určená pre širokú laickú aj odbornú verejnosť. Predstavuje svojráznu výtvarnú scénu v rámci poľského výtvarného umenia. Hovorí o špecifikách a výnimočnosti danej lokality. Môžeme ju tiež chápať aj ako pozvánku na medzinárodne podujatie Európskeho hlavného mesta kultúry 2016,“ hovorí na záver dramaturg K13 Michal Štofa.

Vernisáž Divoký západ – História Vroclavskej avantgardysa uskutoční 6. októbra o 18:00 hod. v Kunsthalle a samotná výstava potrvá do 15. novembra.

Dana Karabinošová, K13
Foto: archív K13

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Svojrázne diela vroclavských umelcov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems