O tom, ako sa žije v indiánskom mestečku

| Pozvánky, Reportáž | 23. 8. 2015

Údolie Manitou je rodinný areál na Alpinke, ktorý ponúka svojim návštevníkom ukážku toho, ako sa žije v indiánskom mestečku. Pre deti a ich rodičov sú pripravené atrakcie ako streľba z luku, maľovanie na tvár, spoločenské hry či kreatívne dielne.

Indiánske mestečko návštevníkov víta už do mája. „Rodičia sú nadšení, hovoria, že sa sem určite vrátia. Deti odchádzajú spokojné a unavené a my sa z toho veľmi tešíme,“ oznamuje mi animátorka hneď pri vstupe. „Do Údolia prichádzajú aj škôlky a denné tábory, je to pre nich ideálny program na celý deň,“ dodáva.

Naučíte sa strieľať z luku a možno sa premeníte na malého Indiána

Hneď po vstupe do mestečka si deti môžu vyskúšať streľbu z luku na terč. Dôležitý je správny postoj, dobrá muška a trpezlivosť. Po zopár pokusoch sa o tom presviedčam aj ja a triafam stred terča. V najlepšom treba prestať, hovorím si a presúvam sa ďalej. Maľovanie na tvár, zapožičanie kostýmov a indiánskych čeleniek je lákavou atrakciou pre deti, ktoré sa túžia stať Indiánmi. Následne si ich môžete odfotografovať pri fotostene. V jednom zo šiestich teepee sú pre deti prichystané spoločenské hry a puzzle. Po tom, ako som si poskladala Indiánku, ma animátorka vedie ku stolu a oznamuje mi, že dnes sa vyrábajú lapače snov.

IMG_4531

Vyrobte si lapač snov alebo indiánsku čelenku

Každý deň sa však tieto kreatívne dielne menia. V ponuke je výroba šípov, čeleniek, náramkov alebo maľovanie pieskom. Vedľa mňa sedia deti a ich rodičia. Všetci si vyrábajú vlastný lapač snov a aj babička sa čoskoro zapája. „Naposledy som takéto niečo vyrábala, keď som mala desať rokov. Našťastie som veľa nezabudla,“ smeje sa. Aj malá Miška sa v ručných prácach našla: „Vyrábať veci ma veľmi baví. Jeden vyrobím pre mamku a druhý pre ocka. A potom si pôjdem dať pomaľovať tvár.“ Po polhodine práce, ktorá chce mimochodom dávku trpezlivosti, odchádzam s vlastným lapačom ozdobeným pierkami a korálkami.

V Údolí Manitou si svoje miesto našli aj zvieratá z košickej ZOO. Dve kozičky, kôň a kobyla sa pred teplom schovávajú pod stromom. Pobyt v Údolí spríjemňujú tóny pokojných indiánskych piesní a teplota o niekoľko stupňov nižšia ako v centre mesta. „Areál je otvorený od jedenástej do šiestej a môžete z neho vyjsť a opäť vojsť akokoľvek chcete. Rodičia s deťmi zvyčajne prídu ráno, idú sa naobedovať a potom sa vrátia. Jediné, čo môže otváracie hodiny prerušiť je dážď a príliš vysoké teploty,“ hovorí animátorka Soňa.

IMG_4764

Pre verejnosť, školy, škôlky, tábory aj firmy

Pred odchodom si ešte môžete zastrieľať na strelnici, zanechať odkaz či kresbu na tabuli a prejsť sa náučným chodníkom, kde sa dozviete množstvo zaujímavostí o lese a jeho obyvateľoch. Vstupné pre deti do dvoch rokov je zadarmo, pre deti do 15 rokov 4 € a pre študentov a dospelých 2,50 €. Viac informácií nájdete na webstránke www.udoliemanitou.sk.

Klára Hrenykóová
Foto: Katarína Fatulová a Vojtech Laczko

IMG_3364

IMG_4762

IMG_3329

DSC_6379

IMG_4725
IMG_4704

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: O tom, ako sa žije v indiánskom mestečku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems