Keď autori čítajú, Košice počúvajú

| Literatúra, Reportáž | 9. 8. 2015

Mesiac autorského čítania prebiehal od 3. júla do 2. augusta v piatich mestách strednej Európy. Okrem Košíc aj v Brne, Ostrave, Ľvove a Vroclave. Tohtoročným čestným hosťom medzinárodného literárneho festivalu bola Ukrajina.

Knižnica pre mládež mesta Košice každý podvečer predstavila návštevníkom dvoch spisovateľov. Niektorí boli v Košiciach prvýkrát a iní zasa poznali aj Vysoké Tatry. Všetci sa však zhodli na príjemnom dojme z nášho mesta. Pri priaznivom počasí si poslucháči mohli vychutnávať literárne osvieženie aj v zeleni Kasární/Kulturparku.

Les Belej

Les Belej

Vyše šesťdesiat osobností literatúry, vyše šesťdesiat príbehov. Každý si mohol vybrať. Uršuľa Kovalyk, rázna a invenčná osobnosť, píše aj divadelné hry pre sociálny projekt Divadlo bez domova. Najmladší účastník Les Belej priniesol úsmevné spomienky na 90-te roky, žuvačky a sladkosti dovezené zo Slovenska na Ukrajinu. Ljubko Dereš ponúkol pohľad na smrť v Indii, naturalistické opisy i postoj k reinkarnácii ako osobnej filozofii života. Rebel Serhij Žadan svojou tvorbou reagoval na aktuálny konflikt na Ukrajine. Ako priamy účastník sprostredkoval dojmy a udalosti, za čo boli poslucháči úprimne vďační. Larysa Denysenko, advokátka píšuca poviedky a eseje, humorne reflektuje ukrajinskú politickú scénu. Jurij Andruchovič a Taras Prochasko patria k predstaviteľom „stanislavovského fenoménu“ a sú tvárami Ukrajiny vo svete literatúry. Košičan Agda Bavi Pain nešetril kultovými historkami z centra mesta. V jeho lexike je naturálne živý obraz dotváraný rómskymi, maďarskými, slangovými i vulgárnymi výrazmi. Predstaviteľ českej literatúry Petr Stančík publikoval pod pseudonymom Odillo Stradický ze Strdic do roku 2006. V detektívnej ukážke prekvapil nielen fantáziou pri spôsobe vraždy, ale aj pasážami literatúry pre dospelých. Andrij Bondar, v súčasnosti populárny ukrajinský bloger, v ukážkach prezentoval svoje chápanie modernej literatúry. V tvorbe sa zlievali básne v eseje a eseje v básne. Halyna Petrosaňak pochválila atmosféru a prostredie literárneho festivalu v Košiciach. V jej tvorbe prevládajú básne, eseje i preklady z českej a nemeckej literárnej scény. Vlastnosťami Halyninej osobnosti sú skromnosť a nenápadnosť a črtou jej poézie je jemnosť.

V polovici festivalu vystriedalo hovorené slovo hudobno-literárny projekt Kafka Band z Prahy. Koncert sa uskutočnil 15. júla v Tabačke Kulturfabrik. Nedokončený Kafkov román Zámok/Das Schloss hudobníci spracovali po svojom. Časti Kafkových textov recitovali v češtine i nemčine. V pozadí divákom premietali komiksové čierno-biele animácie. Hudobné podanie Kafku bolo mrazivé, zemité, nežné i krehké zároveň.

Martina Hadbavníková
Foto: archív Knižnice pre mládež mesta Košice

Larysa Denysenko

Larysa Denysenko

Halyna Petrosaňak

Halyna Petrosaňak

Ljubko Dereš

Ljubko Dereš

Publikum si užívalo atmosféru parku.

Publikum si užívalo atmosféru parku.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď autori čítajú, Košice počúvajú

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems