Hľadá sa Solution architekt, trúfnete si? Na slovíčko s Petrom Vincem, možno vaším budúcim šéfom

| Rozhovory, T-Systems | 23. 8. 2015

Radi by ste pracovali na jednej z top pozícií vo svete informačných technológií, cestovali a riešili vysoko sofistikovaný biznis? Vidíte svoju budúcnosť ako Solution architekt v IT sfére? T-Systems Slovakia hľadá možno práve vás. Východoslovenský IKT gigant prináša jedinečnú možnosť pracovať na hierarchicky najvyššej IT pozícii súčasnosti. Peter Vince, sympatický šéf oddelenia Solution design, by rád ponúkol možnosťľuďom, ktorí to s informačnými technológiami myslia naozaj vážne a neboja sa výziev. Koho hľadá a čo by mal úspešný kandidát spĺňať? Dozviete sa v nasledujúcom rozhovore.

Prečo hovoríme o pozícii Solution architekta ako o tej najvyššej?

Pozícia Solution architekta v Enterprise prostrediach ovplyvňuje hneď niekoľko sfér. V prvom rade hľadáme experta v konkrétnej technickej oblasti, či už je to SAP, networking, hlasové služby, operačné systémy alebo manažement aplikácií. No nestačí, aby sa kandidát orientoval iba v danej platforme. Mal by mať všeobecný prehľad o trendoch, teda vedieť, kam sa v IT technológiách uberá svet. Po druhé, Solution architekt pôsobí aj ako konzultant, ktorý priamo s klientom rieši napríklad to, ako naše IT nápady podporia jeho biznis, či už voči jeho odberateľom alebo konzumentom. Príkladom sú požiadavky klienta ako zefektívnenie infraštruktúry s využitím cloud riešení, zdynamizovania SAP prostredia z dôvodu rozširovania firmy o viac pobočiek alebo zvyšujúceho sa tlaku na počet užívateľov. Architekt má klientovi umožniť výber najvhodnejšieho riešenia z portfólia, ktoré nie je len uskutočniteľné, ale bude pre klienta alebo aj pre nás ako firmu realizovateľné aj z hľadiska financií.

V prvom rade je nutné vypracovať pre zákazníka samotný dizajn IT riešenia vo forme High Level dizajnu a následne spísať tzv. Service description, kde bude v dokumente špecifikovaný popis, ako má služba a celý servis fungovať. V prípade požiadavky sa riešenie dá už aj naceniť. Človek tak automaticky získava prehľad o tom, koľko peňazí bude stáť daný návrh pre firmu. V niektorých prípadoch je potrebné ísť návrh osobne zákazníkovi aj odprezentovať. Taktiež pôsobíme aj v rámci projektovej fázy Tranzícia a Transformácia (T&T), kde architekt dohliada na implementáciu daného IT riešenia.

Je ťažké nájsť na súčasnom trhu kandidátov na takúto pozíciu?

Áno. Osobne vidím problém v požiadavke na komplexnosť kandidáta, jeho proaktivitu pri tvorbe riešení či vysokú flexibilitu. Uchádzač musí mať okrem znalostí IT technológií celkový prehľad o produktovom portfóliu T-Systems, dostatočnú jazykovú úroveň, chuť komunikovať s klientom, schopnosť vedieť obhájiť pred ním svoje riešenie. Nemal by byť teda zameraný iba na jednu oblasť.

Akých kandidátov uprednostňujete?

Samozrejme, chceme tých najlepších. Veľký potenciál vidíme v zamestnancoch našej spoločnosti, kde sa snažíme ľuďom umožniť kariérne rásť a využiť doterajšie skúsenosti. Výhodou pre našich ľudí je znalosť interných produktov. Pokiaľ je človek presvedčený o svojich odborných znalostiach a zároveň chce získavať nové vedomosti o tom, ako zlepšiť doterajšie riešenia v zákazníckych prostrediach, má príležitosť sa posunúť. Mal by chápať, aké služby prinesie budovanie siete alebo infraštruktúry zákazníkovi v aplikačnej úrovni. Každého klienta vo výsledku zaujíma, či daná služba splní jeho požiadavky, zabezpečí plynulý chod biznisu a prinesie aj možnosťďalšieho rozširovania.

Na druhej strane, máme záujem aj o odborníkov z externého prostredia. Ich výhodou je skúsenosť s inými službami, ktoré nemáme v portfóliu. Tieto znalosti vieme využiť napr. vo fáze predpredaja alebo T&T projektoch. Externý človek si vie porovnať skúsenosti z predchádzajúcich pôsobísk a implementovať ich aj u nás. Prax je kľúčová. Na druhej strane sú to ľudia, ktorí majú poznatky o zákazníkoch, zažitý kontakt s nimi a vedia priniesť nový vietor aj k nám. Niekedy sme naučení na istý štýl práce, ktorá sa veľmi cení, no poteší nás, ak nám kandidát prinesie ešte nejakú pridanú hodnotu. Obrovskou výhodou je hlavne to, ak človek nesedel len za konzolami, excelmi a outlookom, ale reálne chodil za klientom a prezentoval mu produkty nielen cez webex, ale aj fyzicky a konzultoval jeho problémy. Ak človek príde z externého prostredia, musí mať veľkú ochotu učiť sa, čo je tu u nás. Myslím si však, že človek so skúsenosťami sa rýchlo naučí portfólio novej firmy, a zistí, čo ako funguje. Som rád, ak môžeme poskytnúť prácu pre ľudí z nášho regiónu.

Peter Vince, šéf oddelenia Solution design v T-Systems Slovakia.

Peter Vince, šéf oddelenia Solution design v T-Systems Slovakia.

Akými jazykovými zdatnosťami by mal potencionálny záujemca disponovať?

Na danú pozíciu sú samozrejme špecifické požiadavky, nakoľko naše hlavné zameranie je na európsky región. Každý, kto robil s ľuďmi z Veľkej Británie, iba potvrdí, že jazykové požiadavky sú oveľa náročnejšie, ako napríklad pri práci s nemeckými kolegami. Na druhej strane si ale myslím, že klient akceptuje fakt, že angličtina, či iný jazyk, nie je naším materinským jazykom, a snaží sa byť zhovievavý a nápomocný. Výhodou je, ak kandidát ovláda aj nemecký jazyk, ktorý je žiadaný či už v Nemecku, Rakúsku alebo vo Švajčiarsku. Novým dopytom je španielsky jazyk, pretože sme tento rok zosilnili spoluprácu so španielskymi kolegami a títo klienti sú na komunikáciu v španielčine veľmi zameraní. A v neposlednom rade máme možnosti využívania francúzskeho jazyka.

Koľkých Solution architektov v súčastnosti T-Systems Slovakia zamestnáva?

Oddelenie Solution design funguje užštvrtý rok. Som hrdý nato, na akých komplexných a globálnych projektoch už dokážeme participovať. Začiatkom roka sme mali 14 architektov, teraz je nás na oddelení 28, väčšinou na pozíciách Senior Delivery Solution manažér a Delivery Solution manažér (DSM). Cieľ je mať aspoň 30 architektov špecializovaných na rôzne oblasti. Tlak na near shore sa z roka na rok zvyšuje a preto nábor sa robí celoročne, aby sme boli schopní pokryť dopyt, ktorý máme. V súčasnosti sme v danej oblasti najväčšia nearshore organizácia vrámci T-Systems. Ako firma máme výhodu v tom, že sme mladí, máme potenciál, nazbierané skúsenosti a chuť učiť sa. Máme tu veľa skvelých odborníkov, ktorí novým kolegom radi pomôžu a budú ich mentormi. Dbáme o to, aby architekti mali zachovaný aj “work-life balance”, ktorý im umožní odovzdať maximum. To je dosť významné.

Kde všade sa využívajú služby Solution architekta?

Z môjho pohľadu je najprínosnejšie pôsobenie v oblasti predpredaja a tendrov. Ide o fázu výberu dodávateľa IT služieb pre klienta. Naši architekti sú v tíme, ktorý pripravuje potrebné podklady súperiace s konkurenciou z celého IT sveta. Je nutné, aby mal človek toľko vedomostí, že dokáže produkt predať a pripraviť riešenie a nacenenie napríklad do dvoch týždňov. Už v tejto fáze je snahou, aby finálne dodávanie služieb vychádzalo v čo najväčšej miere z T-Systems Slovakia. Pracovný záber je veľmi veľký a je málo adeptov, ktorí sa dostanú do tendrovej časti. Na to potrebujú mať isté skúsenosti, pretože finančné objemy tendrov sa pohybujú v miliónoch eur. No proaktívni architekti sa do týchto aktivít zapájajú už po roku alebo dvoch. Títo ľudia sú na trhu veľmi cenení, keďže čím viac budeme vstupovať do tendrov, tým máme väčšiu šancu na nové zákazky Pre firmu je kľúčové, aby sme napredovali v dosahovaní našich cieľov. Preto potrebujeme priniesť do firmy viac takýchto zamestnancov.

Akým spôsobom sa môžu kandidáti na pozíciu prihlásiť?

Internisti nájdu pozíciu na intranete. Externisti sa môžu na danú pozíciu prihlásiť či už cez profil spoločnosti T-Systems Slovakia na sieti LinkedIn, alebo cez www.t-systems.sk/kariera.

Priblížte nám samotný výberový proces.

Ak sa človek chce prihlásiť, musí rátať s tým, že pohovory sú dvojkolové. V prvom kole je rozhovor s manažérom, a ak kandidát postúpi, v druhom kole sa stretne so senior architektmi, aby sa preverili jeho odborné či technické poznatky. Ak týmto interným pohovorom prejde, je praktický prijatý. V prípade, že je veľmi šikovný, vieme ho posunúť ešte vyššie, pretože máme dohodu s kolegami z Veľkej Británie (UK), kde si kandidát môže zažiť takzvaný telepresence assessment (výberové konanie prostredníctvom video konferencie). To znamená, že každý kandidát pre UK biznis sa stretne so šéfom Solution Design vo Veľkej Británii a Lead DSM pre Veľkú Britániu. Pohovor sa odohráva v Telepresence room a aj my dostávame feedback o tom, čo si o danom kandidátovi myslí anglická strana. Už počas samotného úvodného pohovoru sa snažíme identifikovaťčloveka tak, aby nemal problém pohovor s anglickou stranou zvládnuť. Zároveň si takto vieme overiť aj externý pohľad na nášho záujemcu, i keď feedback samozrejme nedostávame hneď. Ak je kandidát úspešný, je prijatý pre UK tím. Ostáva pracovať na Slovensku, ale je virtuálnym členom UK tímu. To je jedna z výhod. Pre každého úspešného kandidáta je zároveň nastavený plán osobného rozvoja, ktorý zlepšuje zručnosti potrebné na danú pozíciu.

Ďakujem za rozhovor.

Zuzana Kaňuchová
Foto: archív T-Systems Slovakia

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hľadá sa Solution architekt, trúfnete si? Na slovíčko s Petrom Vincem, možno vaším budúcim šéfom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems