A čo tak frisbee so psom?

| Predstavujeme, Šport | 23. 8. 2015

Priekopníkmi dogfrisbee boli 19-ročný Alex Stein a jeho pes Ashley. V roku 1974 sa ako prví snažili upútať okolie tým, že pes chytá vo vzduchu disk a robí atraktívne skoky. Dnes je to obľúbená aktivita psičkárov po celom svete a aj v Košiciach.

Patrik Szőcs patrí medzi úspešných kynológov a v Košiciach organizuje tréningy, semináre, súťaže aj ukážky športu dogfrisbee. So svojím trojročným austrálskym ovčiakom Dartym sa len nedávno vrátili z nemeckého Dormagenu, kde sa stali 2. vicemajstrami Európy v kráľovskej disciplíne freestyle a v celkovej svetovej konkurencii skončili na 4. mieste. „Kráľovská disciplína freestyle je divácky najatraktívnejšia. Tím v zložení psa a psovoda má k dispozícii dve minúty, počas ktorých za sprievodu hudby predvádza rôzne akrobatické prvky ako sú odrazy od tela psovoda, či preskoky cez telo psovoda, kde psy skáču aj do výšky dva metrov. Samozrejme všetko v kontakte s lietajúcimi taniermi,“ vysvetľuje Patrik. Ku dogfrisbee sa dostal cez prvého psíka z útulku Begi. Je to podľa neho úžasný, krásny a rýchly šport, pri ktorom je nesmierne dôležitá spolupráca človeka a psa. „Každý prichádza domov z práce tak trochu vynervovaný a vystresovaný, no nie je nič krajšie ako si vziať po práci psíka, lietajúce taniere a vybehnúť na nejakú lúku alebo do parku, kde si vychutnáte spoločnú hru s diskami a úplne vypnete hlavu. Je to šport, ktorý sa dá robiť len ak z toho majú radosť obidvaja – pes aj majiteľ,“ dodáva Patrik.

Patrik Szőcs a Darty na súťaži DogFrisbee Visegrad cup 2015 v Šali. Foto: Anna Postníková

Patrik Szőcs a Darty na súťaži DogFrisbee Visegrad cup 2015 v Šali. Foto: Anna Postníková

Dogfrisbee je ideálnou aktivitou, ako zamestnať svojho psa, stráviť s ním čas, cvičiť ho, poprípade získať za to aj ocenenia. Hodí sa na to malý aj veľký pes, akékoľvek plemeno. No skoky by sa mali cvičiť až od jedného roka, keď je pes po vývine a od ôsmeho roku by sa mali skoky eliminovať kvôli kĺbom. Na dogfrisbee potrebujete špeciálny disk, ktorý psovi po zahryznutí neublíži (cena disku je okolo 6 eur). Dôležité je naučiť psa skákať, ale aj ho motivovať, aby mal o disk záujem. Keď to všetko zvládnete a máte záujem o súťaženie, naučíte sa pravidlá a vymýšľate triky, ktoré môžu najviac zaujať.

Aj tento šport si vyžaduje komplexnú prípravu a dostatok informácií. To všetko môžete získať od Patrika Szőcsa. Pre viac informácií klikajte na www.facebook.com/dogfrisbeepatrik.

Gabriela Krestián Kuchárová

Dogfrisbee je úžasný, krásny a rýchly šport. Foto Nicol Urbanová

Dogfrisbee je úžasný, krásny a rýchly šport. Foto Nicol Urbanová

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: A čo tak frisbee so psom?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems