Záhady, osudy, múmie – Tajomstvo Kostola bielych vo Váci

| Pozvánky | 27. 7. 2015

Putovná výstava Maďarského prírodovedného múzea prezentuje unikátny súboru nálezov z Vácu, osobné príbehy múmií a výsledky prírodovedeckých testov. Návštevník prostredníctvom tejto výstavy môže spoznať osudy a biologickú charakteristiku obyvateľov malého mesta v 18. storočí.

Zabudnutá krypta vo Váci

Príbeh sa začal v roku 1994. Počas rekonštrukcie Kostola bielych vo Váci, pri skúmaní vonkajšej steny sa masívne, hrubé múry na jednom mieste zvláštnym spôsobom duto ozývali. Tehly vyrazili a za nimi našli schody, ktoré viedli do priestrannej, klenutej krypty pod kostolnou vežou. Krypta bola od kamennej podlahy až po strop preplnená na seba položenými, bohato zdobenými rakvami. Po otvorení rakiev sa pozorovateľom naskytol udivujúci pohľad, pretože väčšina rakiev neukrývala kosti, ale mumifikované mŕtvoly.

V rakvách, ktoré tu ležali bez zásahu takmer dvesto rokov, boli nájdené pozostatky 265 jedincov. Podľa údajov ma rakvách, ako aj podľa záznamov nájdených matričných kníh zosnulých a narodených slúžila krypta ako pohrebné miesto pre obyvateľov Vácu v období 1674-1838. Prvý pohreb sa konal v roku 1731. Pomocou súdobých matričných kníh zosnulých a z nápisov rakiev sa podarilo určiť 166 osôb, totožnosť 99 jedincov ostala neznáma.

V prvej časti výstavy sa krypta otvorí a my sa dozvieme, koho rakvy uchovávali a koho výskumníci objavili. Pred očami návštevníkov sa postupne odkrývajú osobné osudy, ktoré prinášajú jedinečný zážitok. V tejto časti sa návštevníci môžu zoznámiť s múmiami a ich niekdajšími osobnými príbehmi.

Predstavujeme celkom 10 múmií, múmie rodín, cirkevných osobností a občanov Vácu. Osem z nich sú odeté do šiat rekonštruovaných podľa pôvodného oblečenia. Známy kňaz a učiteľ, kanonik, ránhojič – všetci boli obyvateľmi súdobého Vácu. Na multimediálnej projekcii ožíva Maďarsko v 18. storočí a životy vtedy žijúcich ľudí, od narodenia až po ich smrť.

Východoslovenské múzeum v Košiciach

ZN_mumie copy

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Záhady, osudy, múmie – Tajomstvo Kostola bielych vo Váci

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems