Všade dobre…

| Editoriál | 27. 7. 2015

Človek je večne nespokojný. Len čo sa blíži čas letných dovoleniek, vidí sa na plážovom ležadle s chladivým drinkom v ruke, opájaný nielen ľahkým alkoholom, ale aj bezstarostnosťou a nekonečnou pohodou. Ako sa tak nekonečne tešíme na dofču, automaticky do nej premietame aj svoje predstavy, že sa v cudzej destinácii budeme cítiť nielen pohodlne, ale najmä ako doma. A to doslovne. Nuž a v tom momente máme o kultúrne šoky postarané.
Lusi
Medzi prvé zarazenia patrí úroveň šoférovania, a to najmä južných Európanov. Neprimeraná rýchlosť je normálka, rovnako ako žiadna bezpečná vzdialenosť medzi autami. Obehovačky cez dvojité čiary do zákruty v úlohe starého autobusu (v ktorom sedíte) či jazda v protismere je bežná tak v Bulharsku, ako v Grécku či Taliansku. A keď sa niekedy sťažujete na slovenské autobusové stanice, vyskúšajte si čosi podobné na Kréte. Nástupištia tam nemajú, a tak sa snaha dostať sa na spoj podobá licitovaniu na tureckom pľaci. Adrenalín, pot a slzy.

Celkom z iného súdka sú zvieratká. Od tých najmenších po celkom veľkých chlpáčov. Keď sa mylne domnievate, že pri bulharských pobrežiach objavíte len medúzy, tak malý vodný hmyz, čo si občas kusne do ľudskej kože, vás rýchlo prefacká. Všadeprítomné pouličné psy v Srbsku, Rumunsku a Bulharsku vás možno donútia kupovať im granule, ale prvenstvo si aj tak drží Albánsko. Táto stále ešte len objavovaná krajina ponúka nielen krásne pláže, ale aj miestneho obyvateľa prechádzajúceho sa s medveďom na obojku.

Prejdime na stravu. Ak ste zvyknutí počas prechádzok metropolami kupovať si jedlo v malých potravinách, svoje obyčaje nemusíte meniť v Amsterdame, Kodani, Budapešti, Berlíne, Paríži či Londýne. V Miláne však žiaden minimarket so životodarnou fľašou vody či vína, bagetou a čerstvým syrom nenájdete. A taký vínny strek sa tiež dá pripraviť na mnoho spôsobov. Na severe Chorvátska miešajú biele víno s kolou. Na prvý pohľad desivé, ale táto „kombinacija“, ako nápoj nazývajú, nakoniec nechutí až tak zle.

Celkom často sa stáva, že po dovolenke sa vlastne už aj tešíme na ten náš sladký domov. Až kým nevystúpime z lietadla a pred halou nás neosloví vyholený pokérovaný taxikár v tielku a teplákoch so slovami: „Slečna, ja vás zveziem!“ V tej chvíli si spomeniete na tých južanských taxikárov, čo sa aspoň tvárili seriózne, pretože boli odetí do košieľ a tesilákov, a zase neviete, čo vlastne od života chcete. Ostať či odísť?

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

 Výhľad z all inclusive hotela na Kréte. Foto: autorka

Výhľad z hotela na Kréte počas all inclusive pobytu. Foto: autorka

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 13/2015: Mandala, fontána a socha - Strom života je ústredným motívnom svetovej výstavy Expo Miláno 2015. Foto: Lucia Radzová

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 13/2015: Mandala, fontána a socha – Strom života je ústredným motívnom svetovej výstavy Expo Miláno 2015. Foto: Lucia Radzová

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Všade dobre…

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems