Rytierske súboje pod Krásnou Hôrkou

| Košický samosprávny kraj, Pozvánky | 27. 7. 2015

Keď rinčia zbrane, múzy mlčia.“ Pravdivosť tohto výroku potvrdzuje história, my môžeme skúšať silu zbraní v hre „nanečisto“. Hrdinské rytierske súboje, keď sa musí človek spoľahnúť len na silu svojich ramien a šikovnosť nadobudnutú v tvrdom výcviku, budú v centre pozornosti na tradičných rytierskych hrách pod hradom Krásna Hôrka v sobotu 8. augusta.

Podujatie je súčasťou kalendára Top podujatí Terra Incognita, ktoré pripravuje Krajská organizácia cestovného ruchu Košický kraj spolu s občianskym združením Tri ruže a obcou Krásnohorské Podhradie. Vlani sa tu stretli bojovníci zo Slovenska, Poľska, Česka, Rakúska, Maďarska, Ukrajiny a Ruska. V tomto roku prisľúbili účasť aj bojovníci z Francúzska, Talianska a Izraelu, aby zápasili o priazeň hradnej panej.

Ku Krásnohorským hradným hrám tradične patria aj historické remeslá, stredoveká kuchyňa a ohnivé nápoje, ale tiež množstvo atrakcií pre najmladších. Nebude chýbať dobre známy turnaj Za kráľa a za vlasť. Kráľ Žigmund si plánuje oslavy svojich hradných hier užiť, a preto povolal pre potešenie aj majstra sokoliara z Mojína, tanečného majstra z Prahy, hudobníkov z Moravy, kaukliarov z celého Slovenska, a takisto remeselníkov, obchodníkov, kuchárov, šermiarov a mnohých ďalších, aby prispeli k honosným oslavám.

Popri hradných hrách majú návštevníci možnosť navštíviť v blízkom okolí Mauzóleum a Andrássyovskú obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí, Dom gemerských remeselníkov v Krásnohorskej Dlhej Lúke, Banícke múzeum v Rožňave či Rožňavskú Meterciu v Katedrále nanebovzatia Panny Márie v Rožňave, pozrieť sa na Rožňavu zo Strážnej veže, vyskúšať Náučný banský chodník v Čučme, Granárium v Jablonove nad Turňou, ranč Konský dvor v Brzotíne, či ruiny kláštora pavlínov pri obci Slavec.

Zuzana Bobriková

KHH15_Billboard.indd

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rytierske súboje pod Krásnou Hôrkou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems