Opatrenia, ktoré nám uľahčujú v meste zvládať horúčavy

| Mesto Košice | 27. 7. 2015

Toto leto prináša skutočne horúce dni. Primátor mesta Košice Richard Raši preto pri prvých ozaj vysokých teplotách ovzdušia rozhodol o prijatí opatrení, ktoré zmierňujú nepríjemné horúčavy v meste a zároveň pomáhajú Košičanom, aby ich zvládali čo najlepšie. Polievajú sa ulice, zeleň, pribudli špeciálne rosiče vody.

„Robíme preto všetko, čo je v našich silách, aby sme Košičanom pomohli zvládnuť túto situáciu,” zdôraznil primátor mesta Košice Richard Raši. „Zabezpečujeme pre nich dostatok pitnej vody, polievame ulice, parky a inú zeleň, aby bolo v meste chladnejšie a príjemnejšie. Absolútnou novinkou tento rok sú dve zariadenia na rozprašovanie vody, kde si Košičania môžu schladiť rozhorúčené telá. Tieto vodné clony sú umiestnené na Hlavnej ulici.”

Podľa viceprimátora mesta Martina Petruška, rosiče osadené pred kostolom premonštrátov a pri Dolnej bráne budú funkčné vždy v čase od 10:00 do 17:00 hod., pitný režim pre ľudí je zabezpečený fontánkami s pitnou vodou.

Čo sa týka polievania ulíc, ide predovšetkým o Hlavnú ulicu a širšie centrum Košíc, kde sa pohybuje najviac ľudí, ale budú to napríklad aj niektoré križovatky, z dôvodu zníženia prašnosti v meste. Kropiť ulice budú štyri cisternové vozidlá, frekvencia polievania závisí od toho, aká horúčava bude v daný deň. Okrem fontánok s pitnou vodou, sú v meste funkčné aj všetky veľké fontány, pri ktorých sa môžu Košičania v prípade potreby ochladzovať. Príslušníci Mestskej polície (MsP) Košice sú pripravení pomôcť každému občanovi, ktorý bude pociťovať z dôvodu vysokých vonkajších teplôt akékoľvek zdravotné ťažkosti. Ľudia môžu požiadať o pomoc ktorúkoľvek hliadku MsP Košice alebo volať na telefónne čísla 112 (Integrovaný záchranný systém), 155 (Košická záchranka), 150 (Hasičský a záchranný zbor), 159 (MsP Košice), 158 (štátna polícia).

Desatoro pitného režimu:

  1. Vypite denne aspoň 2 – 3 litre tekutín.
  2. Káva, čierny čaj a alkohol sa do pitného režimu nerátajú.
  3. Mlieko a kakao sú skôr jedlo ako nápoj.
  4. Nečakajte na pocit smädu – ten je už akousi výstrahou vášho tela v poslednej chvíli.
  5. Pri športovaní, pobyte v teplých miestnostiach (sauna, vyhriata kancelária a pod.) či stresových situáciách pite viac.
  6. Snažte sa o pestrú skladbu tekutín.
  7. Ideálne sú vody s mineralizáciou 150 – 400 mg/l, nesladené čaje, ovocné šťavy.
  8. Pite priebežne počas celého dňa, nie nárazovo. Prevažnú časť tekutín by ste mali prijať do 14:00 hod., vtedy ich organizmus dokáže najlepšie spracovať. Ideálne je začať deň s pohárom vody nalačno a poslednú dávku tekutín prijať aj večer pred spaním.
  9. Nie je vhodné piť tesne pred jedlom, počas jedla, ani bezprostredne po dojedení.
  10. Nepodceňujte význam minerálov, ktoré vo vyváženom stave zohrávajú dôležitú úlohu pri metabolických procesoch v ľudskom organizme.

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

RosiceNaHlavnej1

RosiceNaHlavnej17

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Opatrenia, ktoré nám uľahčujú v meste zvládať horúčavy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems