Nespútaný excentrik King Khan prinesie do Tabačky garážový soul

| Pozvánky | 21. 7. 2015

Šamanské vystupovanie, abstraktná charizma, big band plný dychových nástrojov a dravý funk-soul s rockovým nádychom – fantastická hudba cez leto neznie na Slovensku iba na festivaloch. Prvý augustový deň sa o tom presvedčí košické kultúrne centrum Tabačka, do ktorého zavíta excentrický King Khan a jeho skupina The Shrines.

Tridsaťosemročný King Khan – v Berlíne usadený Kanaďan s indickými koreňmi – sa na montrealskej scéne objavil koncom deväťdesiatych rokov ako aktívny “všadebol”. Okrem hrania v garáž-punkových The Spaceshifts a Powersquat tiež písal o hudbe do rôznych periodík, na čele s magazínom Vice. No bol to presun Nemecka a prelomový album What Is? z roku 2007, ktorý Kingovi Khanovi doprial potrebnú pozornosť.

Jeho asi najambicióznejší projekt sa nazýva The Shrines a práve ten prinesie King Khan na pódium čerstvo rekonštruovanej Tabačky. The Shrines dokonale prelínajú estetiku lo-fi so zvukom veľkolepého big bandu a psychedéliou, Khan sa preto často spolieha na ostrieľaných hudobníkov, ktorí spolupracovali s menami ako Stevie Wonder alebo Ike a Tina Turner.

Všetkému však kraľuje divokosť a energia “kráľa” na scéne. Často vystupuje v extravagantných oblekoch (alebo naopak od pol pása nahý) a klobúkoch, čím otvára cestu pre priamočiare búranie bariér medzi scénov a publikom. “Vychádza na pódium a aura okolo neho by sa dala krájať. Kým je tento človek? Tigrovaný outfit, perie na hlave, mysteriózny skoro ako Sun Ra, obrovská a zároveň úplne absurdná charizma. Z iného sveta,” okomentoval jeho nedávny koncert na českom festivale Creepy Teepee časopis Full Moon.

Zatiaľ posledný album King Khan and The Shrines – Idle No More – vyšiel v roku 2013 pod významným nezávislým labelom Merge, kde má kapela kolegov ako Arcade Fire, Caribou alebo Dinosaur Jr. Okrem toho Khan spolupracuje aj s lo-fi kapelou Black Lips v projekte Almighty Defenders alebo s RZA z Wu-Tang Clan. Postavenie King Khan and The Shrines tiež potvrdzuje množstvo koncertných turné po Európe aj Štátoch, ale aj koncerty na festivaloch ako Coachella, Sasquatch, Pitchfork Music Festival alebo SXSW. Pár dní po koncerte v Tabačke sa big band vyberie na poľský Off, ktorý je mekkou nezávislej hudby v strednej Európe.

Vstupenky na koncert, ktorý 1. augusta zapôsobí v Tabačke rovnako na fanúšikov punku, soulu aj garážového indie rocku, predáva sieť Ticketportal a stoja 10 €, na mieste sa následne cena zvýši na 13 €.

https://www.facebook.com/events/987328227973396/?fref=ts

https://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=21198

http://kingkhanmusic.com/

KingKhan_byTigerLilly


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nespútaný excentrik King Khan prinesie do Tabačky garážový soul

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems