Košice ako prvé mesto na Slovensku nasadilo do boja so sinicami špeciálne plavidlo

| Mesto Košice | 27. 7. 2015

Siniciam, ktoré v jazere košickej mestskej časti Nad jazerom znepríjemňujú dlhé roky život obyvateľom mesta, odzvonilo. Do Košíc odborníci priviezli špeciálne plavidlo, ktoré aplikuje do vôd jazera látky, eliminujúce sinice. Metódu viackrát úspešne použitú v zahraničí, využíva mesto Košice ako vôbec prvé na Slovensku.

Metóda je založená na vytvorení filtračnej vrstvy medzi vodnou hladinou a sedimentačnou vrstvou, ktorá zabráni prístupu kyslíka ku siniciam, tie odumrú a zároveň neuvoľnia (ako to býva pri mechanickom poškodení) toxíny do vody. Používa sa pritom iba vysoko ekologická látka, ktorá je zdravotne absolútne neškodná. Voda po jej použití bude nielen čistejšia, ale aj vizuálne priezračnejšia. Hlavným dôvodom znečistenia vody v jazere je rozrastajúci sa fytoplanktón s prevahou siníc. „Naposledy sa revitalizovala vodná plocha jazera pred takmer 20 rokmi,” zdôraznila starostka MČ Košice – Nad jazerom Lenka Kovačevičová. „Mňa osobne veľmi teší, že sa mesto Košice zapojilo do tohto projektu, lebo čas ukázal, že je ozaj nevyhnutné vodnú plochu revitalizovať a zbaviť nežiaducich siníc.”

Prvé monitoringy po aplikácii účinnej látky do jazera sú zatiaľ výborné, v jazere sa už smie plávať a kúpať, prípadne realizovať vodné športy. Odborníci budú opäť aplikovať túto zdraviu neškodnú látku do jazera koncom júla.

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

MIRO8152

MIRO8155

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice ako prvé mesto na Slovensku nasadilo do boja so sinicami špeciálne plavidlo

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems