Káva a dehydratácia: Mýtus či skutočnosť?

| Seriál | 27. 7. 2015

O káve sme už všeličo popísali a vždy sme sa snažili upriamiť vašu pozornosť na informácie čo možno najpresnejšie a zbavené rôznych mýtov a poloprávd. Dnes sa zameriame priamo na rozbitie jednej veľmi rozšírenej mylnej predstavy. Je to mýtus o dehydratácii z kávy a jej nevhodné pitie počas leta.

Na internete či v tlači sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočítate niečo v zmysle:

  • Káva má značné močopudné účinky a preto by sme ju v lete nemali vôbec piť.
  • Káva síce dehydruje, ale len pri väčšom množstve, preto stačí v lete jedna šálka na deň.
  • Káva dehydruje, a preto by sme ju vždy mali zapíjať vodou, alebo inak dopĺňať tekutiny. 

Ani jeden z vyšie uvedených výrokov nie je pravdivý, aj keď sú v rôznych obmenách skutočne hojne rozšírené.

Pravdou je, že káva nemá vyraznejšie dehydratačné účinky. A to ani keď ju pijete vo väčšom množstve. Za väčšie množstvo je považované viac ako 4 bežné šálky kávy. Dokazuje to niekoľko výskumov, z ktorých najznámejší je nedávny britský prieskum, kde testovali na vzorke viacerých mladých mužov s rovnakým pitným režimom rozdiel v celodennej tvorbe moču, pri podávaní rôzneho množstva kávy. Výsledok je vo všetkých prípadoch rovnaký, a to aj v porovnaní so skupinou mužov, ktorým kávu vôbec nepodávali. Čiže káva má síce bezprostredne po vypití mierne močopudné účinky, pokiaľ však máte zdravý celodenný pitný režim, organizmus si s tým hravo poradí.

V skutočnosti nie je problémom konzumácia kávy, ale nedostatočný pitný režim. A to neplatí len v lete.

Veríme, že je to povzbudivá informácia pre všetkých milovníkov kávy. Ak ju milujete, nemusíte nič riešiť a môžete sa jej lahodnej aróme a chuti oddávať celoročne.

Káva s vami aj vo vás, priatelia!

Juraj Karlík z HalmiCaffe
Foto: archív HalmiCaffe

hydratacia

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Káva a dehydratácia: Mýtus či skutočnosť?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems