Prečo by ste mali vziať svoje deti do Divadla hudby?

| Predstavujeme, Téma čísla | 1. 6. 2015

Divadlo hudby tvorí interaktívne muzikálové hry pre deti a mládež. Herci stopnú hru, stiahnu deti zo sedadiel na javisko a začína sa šantenie. Potom sa malí diváci vrátia späť a dopozerajú rozprávku, ktorá nemá zlé postavy a humorne trestá len nedobré javy.

Divadlo hudby funguje aktívne dva roky a za ten čas premiérovalo sedem predstavení. Sú to prevažne pôvodné muzikály na známe slovenské rozprávky, upravené podľa filozofie divadla: „Nič v živote nie je zlé, zlý je len úmysel.“ Práve preto v hrách nevystupujú plané postavy a zobrazované sú iba negatívne ľudské vlastnosti. Viac prezrádza riaditeľka súborov a dramaturgička Katarína Obyšovská: „Snažíme sa deťom prezentovať rozprávky, ktoré by ich oslovili a boli by im šité na mieru. Ako učiteľka viem, že to dokážeme len hravým spôsobom. Preto sú naše hry interaktívne, veľmi veselé a poučné, a zlo v nich nie je potrestané. V rozprávkach zobrazujeme nesprávne myšlienky a deti motivujeme, ako sa správať. Hráme známe slovenské rozprávky, ale obmieňame ich. Napríklad Koza odratá a jež. V origináli od Dobšinského je koza zlá a protivná postava, v závere potrestaná ježkom. No naša koza je obeťou ľudí, zlých ľudských vlastností. Namiesto toho, aby sme ju potrestali, navedieme ju na dobrý spôsob života. Deťom ukážeme, že sa netreba mstiť, ale treba si odpúšťať. Prekáža mi hnev a agresivita medzi mladými, a tak sa týmto stvárneniam vyhýbame.“

„Nič v živote nie je zlé, zlý je len úmysel.“ (Katarína Obyšovská, dramaturgička Divadla hudby)

Vlk nezožerie starú mamu a Kubo je dobrý chlapec

Ďalším titulom v repertoári divadla je Červená čiapočka. V nej deti zistia, že byť lakomý sa neoplatí. „V pôvodnom znení Červenej čiapočky, vlk zožerie starú mamu. Ale v reálnom svete je to zviera, ktoré čistí les od chorôb, a preto ho nemôžeme stvárniť negatívne. V našom predvedení je vlk čistič a starej mame vyčistí komoru od skazených klobás. No potom mu je nedobre, a tu sa naskytá príležitosť ukázať negatívnu vlastnosť, a to pažravosť. Deti pochopia, že je lepšie sa podeliť, neupínať sa na materiálne veci, ale na to, čo je v živote podstatné, napríklad na lásku,“ vysvetľuje Katarína Obyšovská. Podľa nej by sa deti mali v rozprávkach nájsť a prepojiť ich so svojím reálnym svetom. A nielen deti, ale aj mládež. Tej je určená muzikálová hra Kubo, o ktorej Katarína rozpráva takto: „Nikdy som nepochopila, prečo sa hra volá Kubo, keď hlavnými postavami sú Anička a Paľko. Náš Kubo je hlavná pozitívna postava, krištáľovo čistý chlapec, len prostoduchý, a tak nechápe niektoré veci. Je obeťou svojich rodičov a spoločnosti. Celú hru sme ukončili veľmi humánne, keď Kubo nechápe, že Anička si vzala iného, a tak si stále myslí, že budú frajeri. Jeho čistotu vyjadrujeme aj výtvarne. Všetci herci sú oblečení v jednoduchých kostýmoch, len s malým prvkom folklóru, kým Kubo jediný má na sebe kroj. A v závere je v kroji aj Anička, aby sme ukázali, že všetko je čisté a jasné.“

V ďalšej rozprávke si zahrá živý kôň

Po letnej prestávke chystá Divadlo hudby premiéry hier Medovníkový dom, Včielka Maja a hard-rockovú verziu Cyrana z predmestia. Najbližšie sa predstaví s rozprávkou šitou na mieru jazdeckým pretekom 6. a 7. júna v Jazdeckom areáli UVLF na Triede KVP 9 v Košiciach. Hra Slamený dom bude o kráľovskej rodine, ktorá žije na slame. Zahrá si v nej aj živý kôň a aktívne sa zapoja všetky deti.

Divadlo hudby založil hudobný skladateľ Miloslav Mojžiš v roku 2009 v Košiciach. Po prestávke začalo aktívne fungovať v roku 2013, keď sa k nemu pridala Katarína Obyšovská. Pôsobí v ňom dvanásť hercov, všetko absolventi konzervatórií, herectva a spevu. Repertoár tvoria hry Psíček a mačička, Môj macko, Maťko a Kubko, Červená čiapočka, Koza odratá a jež, Kubo, ale aj dve predstavenia pre dospelých – In medias feminam a Na druhej strane môjho brucha. Sú to silné monodrámy o ženách. Jednu opustí manžel a druhá potratí. Pod Divadlom hudby pracuje aj súbor Červené maky. Založila ho Katarína Obyšovská na Základnej škole v Kecerovciach. Tvoria ho malé rómske deti, ktoré sa dramatickou činnosťou učia tvorivosti, zodpovednosti a budujú si perspektívu do budúcnosti. Hudbu, texty a scenár všetkých hier píše Miloslav Mojžiš. Domovskou scénou divadla je Dominikánske kultúrne centrum Veritas a informácie môžete nájsť na Facebooku – Divadlo hudby alebo na stránke Ticketportal.sk.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Marián Cvik

Predstavenie Kubo, v ktorom hlavná rovnomenná postava je krištáľovo čistý chlapec, len prostoduchý, a tak nechápe niektoré veci.

Predstavenie Kubo, v ktorom hlavná rovnomenná postava je krištáľovo čistý chlapec, len prostoduchý, a tak nechápe niektoré veci.

 V predstavení Kubo boli použité jednoduché kostýmy s prvkami folklóru.

V predstavení Kubo boli použité jednoduché kostýmy s prvkami folklóru.

V hre Koza odratá a jež herci ukážu deťom, že sa netreba pomstiť, ale treba si odpúšťať.

V hre Koza odratá a jež herci ukážu deťom, že sa netreba pomstiť, ale treba si odpúšťať.

Aj v predstavení Koza odratá a jež hrajú herci – absolventi konzervatórií, herectva a spevu.

Aj v predstavení Koza odratá a jež hrajú herci – absolventi konzervatórií, herectva a spevu.

  Na Vianoce zvykne Divadlo hudby pripravovať rozprávky so sviatočnou tematikou, napríklad Betlehem.

Na Vianoce zvykne Divadlo hudby pripravovať rozprávky so sviatočnou tematikou, napríklad Betlehem.

 V repertoári Divadla hudby je aj muzikálová rozprávka Maťko a Kubko.

V repertoári Divadla hudby je aj muzikálová rozprávka Maťko a Kubko.

Maťko a Kubko

Maťko a Kubko

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Prečo by ste mali vziať svoje deti do Divadla hudby?
  1. […] „Nič v živote nie je zlé, zlý je len úmysel.“ […]

    Komentoval Také boli Zajtrajšie noviny v roku 2015 | Zajtrajšie noviny dňa 14.12.2015 o 09:03:07Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems