Pocta Martinovi Martinčekovi v Kaštieli v Snine

| Pozvánky, Tlačové centrum | 22. 6. 2015

Výstava v kurátorskej koncepcii Lucie Benickej prezentuje súčasnú fotografiu v dielach 32 autorov a unikátne dokumentárne záznamy o Martinčekovi z archívu Ľuba Stacha. Súčasťou expozície je projekcia Veľká noc – pocta Martinčekovi z tvorivej dielne Katedry fotografie a nových médií VŠVU (Bratislava) z r. 2007.

Výstava Hommage to Martin Martinček / Pocta Martinovi Martinčekovi je ojedinelým projektom, ktorý spája zdanlivo nezlučiteľné pri bohatom autorskom zastúpení – napriek tomu sa stávame súčasťou tvorivého dialógu medzi minulosťou a prítomnosťou v ucelených tematických okruhoch, prepájaných unikátnymi fotografickými dielami. Výstava reflektuje niekoľko žánrových okruhov v dielach súčasných fotografov bez generačnej príbuznosti, ktorí sa pripojili k výzve pri zostavovaní projektu: v prvom rade sa jedná o autorov, ktorí sa za posledných 20 rokov podieľali na činnosti Domu fotografie, ako aj o mladú, nastupujúcu generáciu, ktorej vybrané diela priamo korešpondujú s Martinčekovým odkazom.

Výstava komentuje jednotlivé vystavené diela, ako aj stanovisko k Martinčekovmu dielu. Výstavný príbeh sa formuje v niekoľkých nosných okruhoch, kde sa fotografie dostávajú do žánrových dialógov:

1. Dokumentárnu fotografiu v tradičnom ponímaní, niekedy s nenápadnými presahmi do konceptu a experimentu, prezentujú diela fotografov: Andrej Bán, Andrej Balco, Pavol Breier, Andrej Barla, Alan Hyža, Daniela Kapráľová, Martin Kollár, Martin Marenčín, Boris Németh, Jozef Ondzik, Jaro Sýkora a Jindra Štreit.

2. Ku konceptuálnemu dokumentu, príbehovosti a experimentu môžeme zaradiť práce autorov ako Petra Bošanská, Petra Cepková, Jana Hojstričová, Dominika Jackuljaková, Jakub Jančo, Martin Kleibl, Jozef Sedlák, Ľubo Stacho a Monika Stacho.

3. Osobitnú časť výstavy tvoria fotografie inscenované, hlavne z diel autorov “slovenskej novej vlny”: Robo Kočan, Pavel Pecha, Miro Švolík, Kamil Varga a Peter Župník.

4. Prepojenie s abstrakciou, výtvarným i surreálnym odkazom nájdeme v dielach Jozefa Česlu, Jana Hrnčiarika, Ruda Prekopa a Hely Šiškovej.

5. Manipulovaná a čistá krajina s odkazom na Martinčekove zobrazenie Liptova a hôr je prezentovaná v prácach dvoch autorov: Martina Črepa a Vlada Eliáša.

Otvorenie výstavy v Kaštieli – Mestské kultúrne a osvetové stredisko v Snine (ul. kpt. Nálepku 71, 069 01 Snina) je naplánované na piatok, 26. júna 2015 o 16:00 hod. Vernisáž bude spojená s uvedením katalógu. Výstava potrvá do 23. augusta.

 hommage

hommage_1


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pocta Martinovi Martinčekovi v Kaštieli v Snine

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems