Od starej hudby k džezu

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 1. 6. 2015

Medzinárodný festival Konvergencie je oslavou komornej hudby a pre svojich návštevníkov si každoročne pripravuje bohatý program. Inak tomu nebude ani tentoraz. Festival sa bude konať v dňoch 2., 5. a 6. júna v Kasárňach/Kulturparku a do Košíc prinesie tri koncerty zo sveta starej hudby, klasiky a džezu.

Solamente naturali
Festival Konvergencie odštartuje koncertom Zbierka Anny Szirmay-Keczerovej. Zbierka je dielom súboru starej hudby Solamente naturali pod vedením Miloša Valenta. Cieľom súboru je oživiť slovenské tance a piesne z 18. storočia, ale i poľské, maďarské, židovské a rómske nápevy. A ako vlastne také pátranie po ľudových piesňach prebieha? „Miloš je neúnavný pátrač po skrytých hudobných pokladoch, ktoré máme na Slovensku. Takto našiel v archívoch múzeách a knižniciach, aj Zbierku Anny Szirmay-Keczer. To, čo vnímam ako pridanú hodnotu Milošovho hľadania, je jeho schopnosť nielen tieto skvosty nájsť, ale ich aj oživiť priamo na pódiu či skvelou nahrávkou, a to takým spôsobom, ktorý je nielen kvalitne interpretovaný, ale aj komunikatívny a zároveň vynikajúco aranžovaný,“ odpovedá organizátor festivalu Jozef Ľupták.

bonus

Koncert Zbierka Anny Szirmay-Keczerovej sa uskutoční 2. júna o 19:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku.

Ludwig van Beethoven

Srbský klavirista Aleksandar Serdar vyštudoval Peabodyho konzervatórium v Baltimore a jeho učiteľom bol legendárny Leon Fleisher. Košičanom sa predstaví ako sólista i komorný hráč dielami Ludwiga van Beethovena. Zahrá slávnu Appassionatu a s huslistom Igorom Karškom a violončelistom Jozefom Ľuptákom predvedú Husľovú sonátu Jarná, Violončelovú sonátu op. 69 i Klavírne trio op. 11 Gassenhauer. „Beethoven je pre nás stálou inšpiráciou v jeho koncentrovanej hudobnej výpovedi, ktorá je plná dynamických zvratov, nálad a emócií. Ak sa k tomu pridá kvalita interpretov, akými Aleksandar Serdar a huslista Igor Karško nepochybne sú, tak verím, že o inšpiráciu a hlboký hudobný zážitok bude postarané,“ dodáva Jozef Ľupták.

Koncert sa uskutoční 5. júna o 19:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku.

Pocta Janáčkovi

Tales From My Diary, album, čo inšpirovala tvorba Leoša Janáčka, je hudobným projektom skupiny Polajka, Nikolaj Nikitin ensemble a Miroslava Vitouša. Ide o netradične spracované ľudové piesne a koncert doplnia aj komorné skladby v podaní Igora Karška, Jozefa Ľuptáka a Jordany Palovičovej. „Janáček je pre nás všetkých neuveriteľne inšpiratívny skladateľ. V hudobných nápadoch, melodike, hudobnej štruktúre, spojení slova a hudby, v celistvosti jeho obsahu, formy a na jeho dobu nového prístupu. Janáček je proste skvelý, a preto sa na tento večer oplatí prísť,“ pozýva Jozef Ľupták.”.

Koncert Netradičná pocta Janáčkovi sa bude konať 6. júna o 19:00 hod v Kasárňach/ Kulturparku.

Vstupenky na festival Konvergencie si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal alebo v Kasárňach/Kulturparku, v pavilóne Delta.

Vstupné:

2. 6. 2015 – predpredaj 7 €/na mieste 10 €

5. 6. 2015 – predpredaj 6 €/ na mieste 8 €

6. 6. 2015 – predpredaj 6 €/na mieste 8 €

Permanentka na celý festival 15 €

Klára Hrenykóová
Foto: Zuzana Šumská

Violončelista a organizátor festivalu Konvergencie Jozef Ľupták.

Violončelista a organizátor festivalu Konvergencie Jozef Ľupták.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Od starej hudby k džezu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems