Na kus reči s módnou blogerkou roka 2014

| Móda, Rozhovory | 15. 6. 2015

Na rozhovor prišla v nápaditom klobúku, pozitívna a stále vytešená z ceny Bloger roka. Linda Adamčíková (1992) pôsobí v Košiciach, študuje politológiu, pracuje v rozhlase a istý čas ste sa s jej nápadmi stretávali aj v Zajtrajších novinách. A hoci je teraz Linda pod módnym drobnohľadom, ona sama nechce hodnotiť, pretože každý sa má obliecť, ako to sám cíti. Len nech je to pohodlné a hravé. A možno nech to nie sú silonky v lodičkách s otvorenou špičkou.


Linda 1Linda, kedy a prečo si začala blogovať?

Začala som blogovať pred dvoma rokmi na podnet mojich kamarátov. Pravidelne sa ma pýtali, kde som oblečenie kúpila a chceli odo mňa aj rôzne rady o móde, až prišli s nápadom, aby som si založila blog.

Sledovala si už vtedy iné módne blogy?

Sledovala, ale nebola to inšpirácia na začatie môjho blogovania. Skôr som sa veľmi obávala začať niečo také, pretože na česko-slovenských blogoch bolo veľmi veľa kritiky a neporozumenia zo strany návštevníkov.

Bolo to pred dvoma rokmi, dnes sú ľudia rovnako kritickí voči blogerom, alebo sa to myslenie posunulo?

V zahraničí to berú ako inšpiráciu a nápad, a nikto nerieši, kto, ako a prečo sa práve tak oblieka. No na česko-slovenských blogoch sa stále nájdu neprajníci, ktorí to riešia a povedia, že je to zlé.

Teba riešia?

Sem-tam áno. Keď je to konštruktívny komentár, tak ma to posunie ďalej, ale keď daná kritika nemá hlavu ani pätu, tak viem, že to je zrejme neprajník. Takéto názory zamrzia, ale snažím sa ich veľmi nepripúšťať.

Tvoj blog sa volá Lapkinn. Prečo?

Moja štvorročná kamarátka Kristínka ma volala Lapka, lebo nevedela vysloviť slovo Linda. Druhé N pribudlo neskôr z toho dôvodu, že na jednej zo sociálnych sietí nebola voľná prezývka Lapkin.

Sleduješ aktuálne trendy a od nich sa odrážaš?

Sledujem trendy, ale to neznamená, že si všetky pustím do šatníka. Módny bloger nemusí nosiť niečo trendové, ale skôr pohodlné a zároveň niečo, čím inšpiruje iných. Práve preto nerada hodnotím módu ostatných. Každý má svoj vkus, vlastný názor. Len keď sa človek v niečom dobre cíti, vyžaruje pozitívnu energiu.

Vždy ma zaujímalo, odkiaľ majú blogerky toľko odevov a čo s nimi ďalej robia?

Veľa vecí si kupujem sama, ale snažím sa to korigovať, inak by som skrachovala. Ďalej sú to spolupráce s obchodmi. Buď ti to oblečenie nechajú, alebo len požičajú. Ja mám rada, keď si to oblečenie môžem nechať, aby som ho použila častejšie, kombinovala a ukázala tým, že veci sú funkčné a môžem ich nosiť pravidelne, nielen na fotenie jedného blogu. Niektoré kúsky sa dajú prerobiť a recyklovať a mňa osobne najviac teší prehrabávanie v second-handoch. Tam človek nájde originálne a najlepšie úlovky, a pravdaže finančne dostupné.

Linda 2Čiže to, čo vidíme na tvojom blogu, je tvoj bežný outfit?

Všetko, čo vidíte na blogu, je oblečenie, ktoré nosievam. Bolo by veľmi časovo náročné obliecť sa, nastajlovať a ísť sa niekam fotiť len kvôli blogu. Ja si stále na začiatku týždňa pozriem program – kde a kedy mám byť, a zosúladím sa s priateľom a mojím fotografom Dominikom. A tak sa oblečiem do práce, do školy či na nejakú akciu, a Dominik ma vyfotografuje. Čiže blog vzniká ako súčasť môjho bežného života, neobliekam sa kvôli nemu.

Čo je dôležité, aby bol blog úspešný a navštevovaný?

Musí byť jedinečný, čo je v dnešnej záplave blogov ťažké, ale dá sa to. Malo by sa na ňom publikovať pravidelne. Ďalšími kritériami sú prehľadnosť, komunikácia s návštevníkmi a pravdaže kvalita fotografie.

Fotografia určite upúta ako prvá, ale je dôležitý aj text?

Podľa mňa áno, hoci spočiatku som si myslela, že to nikto nečíta. Postupne chodili odozvy z okolia, že text s radami či hlbšou myšlienkou vie pomôcť a upútať.

Ako je navštevovaný tvoj blog?

Po aktuálnej výhre Bloger roka 2014 je to od 1500 do 3000 ľudí denne, čiže z toho som nadšená.

Stala si sa Blogerkou roka 2014 v kategórii móda, premýšľala si, čo je tvoja devíza?

Neverila som, že to vyhrám, mala som iné favoritky, preto som sa nad tým potom zamýšľala. Možno je to fotografia. Iné blogerky menia často fotografov, kým mne Dominik robí štýlovo jednotné zábery. Ďalším plusom môžu byť články, ale najskôr sú to prehľadnosť a pridané hodnoty, ako recepty, reportáže z módnych akcií, z cestovania. Čiže možno tá celková rôznorodosť môjho blogu zaujala najviac.

Aké boli pravidlá súťaže?

Blogy do súťaže nominujú ľudia. Aby ten blog prešiel ďalej, musí splniť niekoľko pravidiel, napríklad, že jeho bloger bol počas roka 2014 aktívny. Podmienky splnilo 84 blogov a za nich sa hlasovalo na Facebooku. Čo nemusí byť stále spravodlivé, pretože vyhrať môže ten, kto viac lobuje. Z facebookovského hlasovania postúpilo päť blogov, na piatej priečke som bola ja. A tu už rozhodovala odborná porota. Oni okrem iného hodnotili aj aktuálnosť a prínos blogu.

Akú módnu radu by si dala našim čitateľkám?

Nech sa cítia v oblečení dobre, lebo len tak vedia dať vonku pozitívnu energiu. Nemusia na seba nasilu nenavliekať všetko, čo je trendové. A hlavne je dobré sa hrať. Jeden deň sa dajú šaty obliecť ako elegantný kúsok, druhý deň ich môžete kombinovať s á-čkovou sukňou a podobne. Možností je mnoho.

Ďakujem za rozhovor.

Viac o Linde nájdete na jej blogu www.lapkinn.com.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Dominik Babušík

Linda 3

Linda 8

Linda 7

Linda 6

Linda 5

Linda 4

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na kus reči s módnou blogerkou roka 2014

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems