Mazal tov prinesie viac izraelského umenia

| Pozvánky | 15. 6. 2015

Štvrtý ročník festivalu židovskej kultúry Mazal tov prinesie osviežený vizuál aj program. Od 24. do 27. júna ukáže nielen tradičnú židovskú kultúru, ale aj novodobé umenie z Izraela plné života. V predchádzajúcom ročníku sa organizátori z občianskeho združenia More po prvýkrát odvážili do programu zaradiť aj koncert celkom neznámej telavivskej kapely theAngelcy. Vsadili na to, že ľudia ich programovému výberu dôverujú, a preto prídu aj na neznámych umelcov. Koncert theAngelcy bol napokon jedným z vrcholov festivalu.

Tento rok sa vo festivalovom programe vyníma ešte viac mladého izraelského umenia. „Tamojšia hudobná scéna je neuveriteľne pestrá a inšpiratívna, je radosť vyberať z takého množstva skvelej hudby. Tí, ktorých na festival privezieme, nás zaujali okamžite svojím talentom a iskrou,“ hovorí Mirka Vargová, riaditeľka festivalu. Košickému publiku sa predstaví mladá speváčka a skladateľka Gitla a kapela Sumsum, ktorá hrá originálnu zmes gypsy, klezmeru a blízkovýchodných folklórnych vplyvov. Nespútaná energia Sumsum radí ich koncerty do kategórie nezabudnuteľných zážitkov.

Oslava i spomienky

Na festivale židovskej kultúry odznie pravdaže aj klezmer. Postará sa o to päťčlenný ansámbel Létajíci rabín z Prostějova. Deťom bude venované bábkové predstavenie Golem a alchymisti. Na literárnej večierke sa návštevníci dozvedia o živote v súčasnom Izraeli z tvorby popredného spisovateľa Etgara Kereta. Festivalový program dotvárajú vynikajúci poľský film Dozvuky, Papaquiz a sprievodné podujatia L´Chaim – ochutnávka židovského jedla a vína a potulky Židovské Košice. Podujatia sa uskutočnia v ateliéri Woont a v Kasárňach/Kulturparku.

Mazal tov je oslavou života a tvorivosti, spomienkou na históriu a možnosťou zblížiť ľudí, ktorí zdieľajú záujem o židovské kultúrne dedičstvo. Účasť na predchádzajúcich ročníkoch potvrdzuje záujem Košičanov o židovskú kultúru a vysiela odkaz do sveta, že nezabúdame na vlastné dejiny, ktorých nezmazateľnú súčasť tvorili práve židia. Program nájdete na www.mazaltov.sk.

Jana Šargová
Foto: archív hudobníkov

Létajíci rabín.

Létajíci rabín.

Sumsum.
Sumsum.

mazal tov

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mazal tov prinesie viac izraelského umenia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems