Fenomenálny hudobník Philip Glass prvýkrát v Košiciach

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 1. 6. 2015

Philip Glass patrí medzi najvýraznejších amerických skladateľov a klaviristov 20. storočia. Široká verejnosť ho pozná predovšetkým ako autora mnohých ocenených filmových soundtrackov. Jeho nezameniteľný rukopis podčiarkujú elegantné melodické fragmenty prechádzajúce do meditatívnych pasáží s cyklicky opakovanými motívmi.

Philip Glass vytvoril s Godfrey Reggiom filmový projekt Qatsi trilógiu (Koyaanisqatsi 1982, Powaqqatsi 1987, Naqoyqatsi 2002). Hudobný motív vystihuje tému filmového spracovania. Charakter a smerovanie ľudskej civilizácie, odcudzenosť a hektickosť doby. Vôbec prvú nomináciu na Oscara a Zlatý glóbus za najlepšiu hudbu získal za životopisný film Kundun – Život Dalajlámu (1997). Sošku Zlatý glóbus si prebral za hudbu k filmu The Truman Show (1998). Film Hodiny (2002) mu priniesli nomináciu na Oscara, Zlatý Glóbus a cenu Britskej filmovej akadémie. Leviatan (2014) bol ocenený Zlatým Glóbusom za najlepší zahraničný film. Širokospektrálna tvorba zahŕňa okrem niekoľkých desiatok filmov aj opery (Einstein on the Beach, Satyagraha, Akhnaten), symfónie, koncerty, komorné diela, sonáty a scénickú hudbu pre divadelné hry.

Letmé predstavenie Philipa Glassa

Narodil sa 31. januára 1937 v Baltimore, v štáte Maryland. Kompozíciu a hru na klavíri absolvoval v New Yorku. Neskôr sa venoval klasickej indickej a africkej hudbe v Paríži. Je predstaviteľ minimalistického hudobného štýlu. Sám sa však označuje ako skladateľa „hudby s opakujúcimi sa štruktúrami“. V súčasnosti sa charakterizuje ako novodobý klasicista a námetom sú mu diela Schuberta, Bacha či Mozarta.

Philip Glass koncertuje v košickej Kunsthalle/Hale umenia Košice 5. júla o 19:00 hod. Spolu s japonskou klaviristkou Maki Namekawaovou a ruským klaviristom Antonom Batagovom predstaví kompletné dielo 20 melodických etúd pre klavír. Vstupenky si môžete zakúpiť v informačnom centre DELTA (Kasárne/Kulturpark) na www.ticketportal.sk ako aj na predpredaj.sk a ceny lístkov sa pohybujú od 29 do 59 eur.

Martina Hadbavníková, K13

Philip Glass, jeden z najvýraznejších amerických skladateľov a klaviristov 20. storočia. Foto: James Ewing

Philip Glass, jeden z najvýraznejších amerických skladateľov a klaviristov 20. storočia. Foto: James Ewing

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Fenomenálny hudobník Philip Glass prvýkrát v Košiciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems