Empatia zachytená drevom

| Pozvánky, Reportáž | 15. 6. 2015

Slovenské technické múzeum v Košiciach sprístupnilo 21. mája výstavu Empatia. Adriana Andrejková-Szekeressová prezentuje svoje priestorové kompozíci vytvorené z dreva a kmeňov stromov. Návštevníci môžu vzhliadnuť diela do 21. júna.

Výstava nesie motívy rodiny a lásky k najbližším. Tvorba stvárňuje vnútorný svet výtvarníčky, jej cítenie a vnímanie. Kmeň stromu s koreňovým systémom nápadito nesie názov Rodinné vzťahy. Prepletenosť koreňov – vzťahov je základom jedného kmeňa, rodiny. Materstvo je výraznou témou a prezentujú ho drevené sochy Kráľovná materstva a tiež jemná a ladná Madona s dieťaťom. Nevyčerpateľnú inšpiráciu poskytuje aj syn Samko. Svedčí o tom kráľovský drevený Samkov trón. Dielo Rodina zachytáva harmóniu, ktorá vyžaruje z objatia dieťaťa rodičmi. Práce Plod I. a Plod II. náznakovito poukazujú na bázeň pred zrodom života.

Umelecké artefakty vytvára z ušľachtilých drevín, ako orech, čerešňa alebo marhuľa. Jemné farebné stvárnenie, dokonale hladká povrchová úprava a rešpektovanie štruktúry dreva sprevádza každé jedno dielo. Charakteristickou črtou exponátov sú tiež oblé tvary, striedajúce sa konvexné a konkávne krivky, žiadne ostré hrany, rovnako ako je to v prírode. Je jednou z mála autorov, ktorí rozvíjajú haptickú komunikáciu. Pri každom predmete sa nachádza veta: „Prosím dotýkajte sa vystaveného artefaktu!“ Umelkyňa zastáva názor, že dielo sa dotvára bezprostredný dotykom a prenosom energie.

Martina Hadbavníková

Foto: Denisa Hancová

Foto: Denisa Hancová

Foto: Katarína Wassermannová

Foto: Katarína Wassermannová

Foto: Katarína Wassermannová

Foto: Katarína Wassermannová

Foto: Denisa Hancová

Foto: Denisa Hancová

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Empatia zachytená drevom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems