Darujte deťom viac ako dovolenku. To najlepšie zo SPOTs a K13 v jednom KidLabe

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 29. 6. 2015

Pre dospelých je predstava dokonalého leta často jednoduchá – biely piesok, nohy ponorené v priezračnej vode, farebný kokteil s dáždnikom a božské ticho. Deti to však vidia inak. Stavať hrady z piesku ich už nebaví. Chcú objavovať, tancovať, skúmať, liezť a tvoriť. Túžia po lete, s ktorým sa budú môcť v septembri chváliť pred spolužiakmi. A vy im jedno také leto môžete dať.

K13 – Košické kultúrne centrá a SPOTs si pre prázdninujúce deti od 6 do 15 rokov pripravili dvojtýždňový program celodenných workshopov s názvom Summer KidLab. „Workshopy sú určené školákom, čo sa chcú niečo naučiť, nielen čľapkať nohami v bazéne a opaľovať sa. Chceme deťom ukázať, čo všetko môžu v Košiciach robiť, ako sa rozvíjať a čo im kultúra ponúka. Z našich workshopov prídu domov príjemne vyčerpané a zahltené novými informáciami i zážitkami,“ hovorí Tatiana Kozejová, produkčná K13.

Letný KidLab prevedie záujemcov takmer všetkými kultúrnymi priestormi v Košiciach. Workshopy sa konajú vždy na inom mieste a podľa Kozejovej sú kombináciou toho najlepšieho, čo K13 a SPOTs počas roka pre deti pripravili. Každý deň si školáci vyskúšajú dve veľké aktivity, pričom jedna z nich bude vždy o čosi náročnejšia. Chýbať nebudú módne Fashion KidLaby, výtvarné tvorivé ateliéry DVA – Detský výtvarný ateliér, hudobné MusicLaby aj populárne tanečné ochutnávky. Navyše budú mať šancu spoznať život každého výmenníka prostredníctvom preň charakteristických aktivít, ako lezenie po stene či záhradkárčenie.

Prvý týždeň

Letný KidLab štartuje v pondelok 6. júla vo Výmenníku Brigádnická. Dopoludnia „napíšu“ deti prostredníctvom rôznych nástrojov hudobnú rozprávku a potom otestujú svoju pamäť a šikovnosť vo vedeckom laboratóriu. Poobede si ich vezme do parády Martin Marko. Do ruky dostanú najprv farbičky, potom sprej a do večera budú vyrábať vlastné grafity. Utorkový KidLab sa začne potulkou za bylinkami v okolí Výmenníka Wuppertalská. O 13:00 hod. vylezú školáci na strechu, aby sa tu naučili novú tanečnú choreografiu. Streda sa ponesie v znamení „vysokého“ umenia. V Kasárňach/Kulturparku vytvoria deti v Letnom grafickom ateliéri potlač na obrus a vyskúšajú aj čo-to z alternatívnej grafiky. Ich herecké zručnosti objaví Michal Magura na worskhope ochotníckeho Divadla nad vecou. Vo štvrtok sa bude opäť maľovať. Tentokrát však deti stvárnia prvky architektúry na plátno v Kunsthalle. Popoludní sa presunú do Výmenníka Štítová, kde si osvoja techniku viacerých spoločenských hier v Game Labe. Prvý týždeň Summer KidLabu uzatvorí móda a tanec. V Kasárňach/Kulturparku budú žiaci dopoludnia vyrábať módnu kolekciu pod vedením Jany Polak a popoludní si zatancujú na tráve.

Workshop Divadla nad vecou možno odhalí skryté herecké talenty.

Workshop Divadla nad vecou možno odhalí skryté herecké talenty.

Druhý týždeň

Druhý kidlabovský týždeň sa začne v pondelok 13. júla na lezeckej stene Výmenníka Važecká, kde sa deti naučia základy horolezectva. Popoludní navrhnú ďalšie módne kúsky. V utorok si vo Výmenníku Wuppertalská odlejú vlastné mydlo a opäť roztancujú strechu. Streda vo Výmenníku Jegorovovo sa ponesie v znamení šikovných rúk a vedy. Deti si vyskúšajú manuálne zručnosti a dozvedia sa viac o zvuku. Štvrtkové Túlavé topánky zavedú žiakov do neznámeho okolia Výmenníka Obrody a popoludní opäť vyskúšajú kreatívne výtvarné techniky. Posledný deň Letného KidLabu si deti v Kasárňach/Kulturparku vypočujú interaktívnu prednášku Music KidLab pod názvom Ako vzniká hudba. Záverečná aktivita má symbolický názov To najlepšie na záver a aj pre organizátorov je zatiaľ veľkou neznámou. Možno na nej absolventi Summer KidLabu predvedú bubnovú šou, výstavu obrazov, módnu prehliadku alebo tanečnú choreografiu.

Jeden alebo desať

Rodičia môžu svoje ratolesti prihlásiť na ktorýkoľvek deň, vyskúšať viacero z nich alebo úplne všetky. Program má svoj suchý i mokrý variant a pre školákov je zabezpečená aj celodenná strava a pitný režim. KidLaby sa začínajú vždy o 9:00 hod. na mieste začiatku prvej aktivity a končia sa približne o 16:00 hod. Elektronická prihláška je dostupná na http://goo.gl/forms/k85LWLolzK. Po jej zaslaní dostanú záujemcovia obratom ďalšie pokyny. Cena za jeden deň je 14 €. Bližšie informácie nájdete na www.k13.sk, www.facebook.com/summerkidlaby alebo www.spots.sk.

Veronika Samková
Foto: archív K13 a SPOTs

Vo Výmenníku Wuppertalská si školáci vyskúšajú vyrobiť vlastné mydlo z prírodných surovín.

Vo Výmenníku Wuppertalská si školáci vyskúšajú vyrobiť vlastné mydlo z prírodných surovín.

Music KidLab prezradí, ako vzniká hudba.

Music KidLab prezradí, ako vzniká hudba.

Tanečné ochutnávky sa presunú na trávu Kasární/Kulturparku a strechy výmenníkov.

Tanečné ochutnávky sa presunú na trávu Kasární/Kulturparku a strechy výmenníkov.

Deti si vyskúšajú viaceré tanečné štýly. Nebude chýbať ani Capoeira.

Deti si vyskúšajú viaceré tanečné štýly. Nebude chýbať ani Capoeira. 

Detský výtvarný ateliér DVA prevedie deti alternatívnou grafikou...

Detský výtvarný ateliér DVA prevedie deti alternatívnou grafikou…

...a Martin Marko zasa svetom grafity.

…a Martin Marko zasa svetom grafity.

Lezecká stena Výmenníka Važecká preverí šikovnosť a silu detských rúk.

Lezecká stena Výmenníka Važecká preverí šikovnosť a silu detských rúk.

Módne workshopy povedie skúsená návrhárka Jana Polak.

Módne workshopy povedie skúsená návrhárka Jana Polak. 

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Darujte deťom viac ako dovolenku. To najlepšie zo SPOTs a K13 v jednom KidLabe

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems