Bez predsudkov

| Editoriál | 1. 6. 2015

Takí sa narodíme. Neškatuľkujeme, nepovyšujeme sa a neodsudzujeme. Deti sú do istého veku čisté a neprekáža im nadváha, choroby či špinavé zamestnanie. Neriešia inakosti, farbu pleti, sociálny status. Kým ich nepoznačíme vlastnými strachmi a nenávisťami, sú bez predsudkov.

LusiTúžbou trojročného chlapčeka je mať veľké tučné brucho, keď vyrastie. Lebo také má aj ocino. Dievčatko si u babky na dedine obľúbi vždy tú chromú sliepku, tú jednookú mačku či to bezuché šteňa. Chlapci sa bežne na pieskovisku hrajú na smetiarov, lebo však len tí majú veľké super auto a dievčatám v škôlke ešte vonia práca usmievavých kuchárok. Malé deti sa dobrovoľne oberajú o svoj komfort, ak žijú s hendikepovaným rodičom. Zaväzujú si automaticky oči, aby sa podobali na slepú mamu, alebo používajú len jednu ruku, ak o tú svoju „prišiel“ otec po mozgovej obrne. Najmenší sa neštítia piť na ihrisku z jednej fľaše a nerozlišujú, či ich kamarát je žltý, čierny, alebo modrý. Dievčatko si pokojne samo ostrihá vlasy nakrátko, ako ich nosí jej brat dvojča. Aj dokresľovanie pieh podľa súrodenca je bežné. Azda najkrajšie je, keď sa drobec spýta rodiča, či by sa mohol ten usmievavý špinavý pán bez domova prísť k nim vykúpať a vyspať. Že by mohol bývať v domčeku na strome.

Sú to príklady reálnych detí a my, „veľkí“ sa od nich máme čo učiť. Aj ja som ako päťročná vnímala veci čisto a fascinovane. Mamkinej kamarátky s výrazným horným predkusom som sa s úprimným úsmevom opýtala: „Teta, prečo máš zúbky ako koník?“ Bola to pochvala, veď koníky boli moje obľúbené zvieratá. Len či to tak aj zapýrená teta so stisnutými perami a krivým pohľadom pochopila?

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 10/2015. Foto: Katarína Wassermanová.

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 10/2015. Foto: Katarína Wassermannová.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Bez predsudkov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems