Bažant kinematograf ponúkne česko-slovenskú kvalitu

| Film, K13 a VÝMENNÍKY | 29. 6. 2015

Autobus Bažant Kinematograf brázdi už trinásť rokov po slovensku a do vybraných miest prináša filmové zážitky. Tento rok si pod holým nebom v Košiciach pozrieme štyri české snímky a jeden slovenský úspešný dokument. Premietať sa budú v Kasárňach/Kulturparku o 20:30 hod. a vstup je voľný.

Díra u Hanušovic (2014) je príbeh o slobodnej učiteľke nemčiny Marune (Tatiana Vilhelmová), ktorá vedie krčmu v malej dedine, kde si nie je z čoho vyberať. Starosta (Ivan Trojan) trávi veľa času na posede a čaká na svojho jeleňa, naivný Olin (Jaroslav Plesl) je považovaný za dedinského blázna a Kódl (Lukáš Latiňák) sa otáča za každou sukňou. Pridajme panovačnú matku (Johanna Tesařová), o ktorú sa Maruna stará so sestroua vidina krajšieho života sa rozplýva pred očami. Až kým nedôjde k nečakanej udalosti… Režisér filmu Miroslav Krobot (1951) patrí medzi najväčších českých divadelných režisérov a hercov. Jeho filmový debut uvidíte na Lete v parku 24. augusta.

Zakázané uvoľnenie (2014) je počin Jana Hřebejka, v súčasnosti vyhľadávaného českého režiséra, na ktorého filmy sa čaká s napätím. Komédia z pera Petra Kolečka je o nepodarenom únose nevesty, o dôležitom hokejovom zápase a o kokteile, čo si dievčatá nalejú, keď príde ten správny čas. Vo filme si zahraliZuzana Stavná, Hana Vagnerová, Jana Stryková, Ondřej Sokol, Igor Orozovič, Tomáš Jeřábek, Norbert Tichý, Daniel Špinar. Premietať sa bude 25. augusta.

Dokumentárny film 38 (2014) je životopisnou snímkou o legendárnom zosnulom hokejistovi Pavlovi Demitrovi. No nečakajte len smútok a plač. Hoci úvod a záver dokážu rozcítiť, dokument vyvoláva veľmi úsmevné reakcie. Cieľom režisérov Jara Dangla a Lukáša Zednikoviča nebolo idealizovať, ale spoznať hokejovú legendu. Celý dej má dve línie. V prvej manželka Majka cestuje vlakom na miesto, kde sa v roku 2011 odohrala tragická nehoda. Druhá línia je chronologickým zobrazením Demitrovho hokejového života, v ktorej nechýbajú rozhovory s trénermi, spoluhráčmi, rodinou aj kamarátmi. Biografický dokument 38 sa stal jedným z najsledovanejších v roku 2014 a Bažant Kinematograf ho premieta 26. augusta.

Trabantom až na koniec sveta (2014) je ďalšia dokumentárna snímka, tentokrát cestopisného charakteru. Cestovateľ, režisér a scenárista v jednej osobe Dan Křibán precestoval s tímom Čechov, Poliakov a Slovákov 21 124 km naprieč Južnou Amerikou až na koniec sveta a natočil o tom dokument. Na dvoch trabantoch, poľskom Fiate a Jawe 250 z roku 1957 sa vybrali cez Amazonský prales, priesmyky Ánd, púšte aj oceán. Šialenú, odvážnu a zábavnú jazdu si môžete pozrieť 27. augusta.

Hudobná rodinná rozprávka Traja bratia (2014)ponúka dobrodružstvo, veľa prekvapení, lásku a humor. Kombinácia režiséra Jána Svěřáka a scenáristu Zdena Svěřáka zaručuje kvalitu. Spomeňme hercov, ako Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula, Sabina Rojková, Zdeněk Svěrák, Zuzana Norisová či David Matásek a rodinný zážitok vám zaručí návšteva Kasární/Kulturparku 28. augusta.

Gabriela Krestián Kuchárová

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Bažant kinematograf ponúkne česko-slovenskú kvalitu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems