Všestranne nadaný Jaroslav Vodrážka

| Pozvánky | 4. 5. 2015

Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva na výstavu známeho českého maliara, grafika, ilustrátora, spisovateľa a pedagóga Jaroslava Vodrážku, známeho ako tvorcu ilustrácií v detských knihách Smelý Zajko, Smelý Zajko v Afrike, Dubkáčik a Budkáčik či Macko Mrmláč Valachom.

Jaroslav Vodrážka (1894 – 1984) sa narodil v Prahe a pochádzal zo starej pekárskej rodiny. Na Slovensko prišiel v roku 1923 ako stredoškolský profesor kreslenia a miestom jeho pôsobenia sa stal Martin, kde sa v tom čase sústredila slovenská literárna a výtvarnícka elita. Práve tá ho profesionálne ovplyvnila a priviedla aj ku tvorbe knižných ilustrácií a postupne aj k samotnému písaniu. „Tento obľúbený ilustrátor miloval kreslenie už od útleho detstva, keď na svoje kresby s obľubou využíval napríklad aj vrecká od múky. Neskôr v dospelosti svoju pozornosť venoval nielen návrhom plagátov, pohľadníc, vitráži a tvorbe knižných ilustrácií, no i písaniu básničiek a krátkych príbehov ku svojim obrázkom,“ hovorí riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Iveta Hurná. Po návrate do Prahy vydal viacero detských kníh, ktoré vyšli aj v slovenčine.

Výstava je verejnosti k dispozícii v pobočke LitPark na Kukučínovej 2 v Košiciach až do 12. júna 2015.

Eka
Foto: archív knižnice

DSC_0001

DSC_0023

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Všestranne nadaný Jaroslav Vodrážka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems