Tradície pod storočným platanom

| Košický samosprávny kraj | 18. 5. 2015

Vytvoriť v centre Rožňavy oázu kultúry a relaxu s vôňou domova. Taká je predstava zamestnancov Gemerského osvetového strediska (GOS), ktorí po rozsiahlej rekonštrukcii otvorili na Betliarskej ulici Dom tradičnej kultúry Gemera. Celkové výdavky presiahli 1,1 milióna eur. Podstatnú časť tvoril nenávratný príspevok, ktorý KSK získal z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. 

Rekonštrukcia vrátila budovu do podoby, ktorá vychádza z pôvodného architektonického konceptu, ale zároveň zodpovedá súčasným potrebám. Vznikla multifunkčná sála, remeselné dielne, miestnosti pre klubovú a vzdelávaciu činnosť. Dvor bude príležitostne slúžiť ako priestor na kultúrne podujatia menšieho rozsahu, projekciu klubových filmov či organizovanie tematických folklórnych večerov. „Budovu postavili v roku 1907 a vždy slúžila na aktívne trávenie voľného času,“ hovorí riaditeľka GOS Helena Novotná. „Bývala tu kolkáreň aj kino. Vždy slúžila regionálnej kultúre a osvete. Chceme v tom pokračovať. Z Audiovizuálneho fondu sme získali dotáciu na zriadenie digitálneho kina. Dôraz budeme klásť na tradičnú ľudovú kultúru, pribudnú remeselné tvorivé dielne (tkáčska, hrnčiarska a gastronomická), kinokaviareň, stála expozícia tradičných remesiel Gemera. Budeme organizovať podujatia aj v átriu a zadnom dvore objektu, je tu malé javisko a sedenie pre 60 ľudí.“

Rozsiahla rekonštrukcia sa týkala inžinierskych sietí, vzduchotechniky, zateplili sa obvodové konštrukcie. Prízemie je rozdelené na prezentačno-spoločenskú časť a časť tvorivých dielní. V podkroví je administratíva a miestnosť pre lektorov. V suteréne sa rekonštruovala plynová kotolňa a vznikla strojovňa vzduchotechniky. „Chceme vytvoriť dom, kde sa ctia tradície regiónu. Silu nám pridávajú priaznivci, ale aj vyše storočný platan. Je nemým svedkom všetkých zmien a udalostí. V starom Ríme považovali platan za symbol nového života, sadili ho pri narodení dieťaťa. Vyžaruje múdrosť, silu, sebavedomie, stabilitu a pokoj. Symbolizuje veľkorysosť a ochranu. Preto sme si ho vybrali do nového loga. Platan vysadili koncom 19. stor., keď budovu stavali. Necháme sa inšpirovať tradíciou, aby sme skĺbili minulosť so súčasnosťou,“ dodáva Helena Novotná.

Zuzana Bobriková
Foto: archív GOS

Gastronomická dielňa v ktorej zatiaľ chýba pec.

Gastronomická dielňa, v ktorej zatiaľ chýba pec. 

V Dome tradičnej kultúry Gemera objavíte aj Tkáčsku dielňu.

V Dome tradičnej kultúry Gemera objavíte aj Tkáčsku dielňu.

V Átriu s pódiom sa budú konať rozmanité podujatia.

V Átriu s pódiom sa budú konať rozmanité podujatia.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tradície pod storočným platanom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems