Rozmanitosti

| Editoriál | 4. 5. 2015

– Zober si to okrové sako.
– Aké, drahá?
– No to, čo nosíš k azúrovej košeli.
– Čože?!
– Naposledy si to mal s fuksiovou kravatou. Teda, po novom s magentovou.
– Ty si asi robíš srandu!

LusiAj takto vyzerajú rozhovory medzi mužmi a ženami pokiaľ ide o farbu. Že vraj bežní chlapi rozoznajú len šesť základných farieb. Podľa mňa ich poznajú viac, len sa im nechce veci komplikovať. Na to sú tu odborníčky na cyklaménovú, slonovinovú, mätovú, lososovú, kráľovskú či parížsku modrú, olivovú, kaki, levanduľovú, fialkovú, antickú bielu – a teda ženy. Ale preskočme džender storky.

Farebné spektrum podlieha zákonom fyziky. Farebnosť predmetov vzniká vďaka odrazu svetla istej vlnovej dĺžky. Tyčinky v ľudskom oku tieto svetlá dokážu zachytiť. Ale za to, aby sme farbu aj vnímali, môžu čapíky na sietnici oka. A tak sa všetci takmer zhodneme na tom, ako asi vyzerá červená. Nič nie je stopercentné, pretože napriek fyzike ide o subjektívny vnem. Isto ste sa stretli s tým, že jednu farbu videl každý tak trochu inak. Večný príklad z domácnosti. Otec dostal novú košeľu. Mamka sa vytešuje z toho nádherného modrosivého odtieňa. Sestre sa na tom zelenosivom kuse odevu nepáčia gombíky. A mne sa zdajú byť na tejto fialovosivej košeli krátke rukávy. Potom príde otec a s nechuťou sa pýta, prečo si má obliecť tú spratú handru. Ako vidíte, rodovým stereotypom a rodinným prekáračkám sa nedá vyhnúť. Našťastie.

Pre Marca Chagalla je farba všetkým. Veď svoju farbu majú aj tóny, hlas, reč, slová, ročné obdobia, vzťahy, pocity, nálady a myšlienky. Odtiene, nuansy, rozmanitosti v každom dni. Nedá sa nesúhlasiť. Ale aj taká čiernobiela výstava ovplyvnená Tokiom od Borisa Sirku človeka zasiahne. Sumi-e maľby vznikali tradičnou japonskou technikou tušom a stíhate ich do 14. mája v Šopa Gallery (bývalá Pyecka). A teraz si vyberte.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 7/2015. Marc Chagall, Romeo and Juliet, 1964,časť diela

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 7/2015. Marc Chagall, Romeo and Juliet, 1964, časť diela

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rozmanitosti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems