Pavel Dvořák píše príbehy, vďaka ktorým je história zaujímavejšia

| Reportáž | 4. 5. 2015

V pivnici vinárne Citadela Wine & Art Gallery a Národného Salónu Vín SR Košice sa 16. apríla uskutočnila prednáška Pavla Dvořáka spojená s voľnou ochutnávkou vín. Hlavnou témou bol príbeh. Príbeh o tom, ako sa zvedavý historik prepracoval k populárnemu písaniu, a príbeh slovenskej histórie, ktorá sa začína niekde v praveku.

Prozaik, publicista, autor literatúry faktu, scenárista a historik Pavel Dvořák (1937) sa zrejme ako prvý na Slovensku pozeral na minulosť cez príbehy blízke ľuďom. Historické udalosti spisoval najprv do publicistických článkov a neskôr aj do kníh. Za prvý zväzok publikácie Stopy dávnej minulosti získal Cenu Ministerstva kultúry SR – Najkrajšie knihy Slovenska 2002. Týchto zväzkov je dnes už sedem a podľa Pavla Dvořáka nie sú dôležité čísla a fakty, ale spôsob, ako ich atraktívne podať ďalej. A to cez príhody, ktoré ľudí zaujmú a fascinujú.

V útulnej pivničke vinárne sme si vypočuli jeden o masovom hrobe v Nižnej Myšli. Pochádza zrejme z našich pravekých čias a dokazuje, že vtedajší obyvatelia obetovávali panny, alebo ich za niečo trestali. Prečítať si ho môžete v prvom zväzku Stopy dávnej minulosti. Na otázku, či sú historky skutočné, alebo vymyslené, no postavené na historických faktoch, autor odpovedal: „Príbehy sa naozaj stali, len niektorým som musel dotvoriť základnú stavbu, ale nikdy neklamem, alebo nezavádzam. V nich uvádzam, že to tak mohlo byť.“ Pavla Dvořáka sprevádzal syn Jakub Dvořák. Svojimi fotografiami ilustruje všetky otcove knihy a spoločne chystajú projekt Pictoria, ktorý slovenskú históriu predstaví svetu prostredníctvom obrazov. Prvá výstava Pictorie sa bude konať vo vinárni Citadela.

Vináreň Citadela Wine & Art Gallery sa snaží spájať hodnoty a v tomto prípade to boli víno a umenie. Ochutnali sme sladkastý zlatý muškát a popritom si vypočuli aj to, že pri Spišskom Štvrtku stoja najstaršie kamenné múry v strednej Európe.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Miroslav Vacula

MIRO1695

MIRO1710

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pavel Dvořák píše príbehy, vďaka ktorým je história zaujímavejšia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems