Nech žije 16. máj alebo košická Noc múzeí a galérií

| Pozvánky, Tlačové centrum | 7. 5. 2015

V Košiciach sa 16. mája po piatykrát uskutoční atraktívne podujatie Noc múzeí a galérií v tradičnom čase od 17.00 do polnoci. V tomto roku sa organizátori opäť rozhodli pre jednotnú tému povojnových 50. – 70. rokov, ktoré doslova ovládnu celé mesto. Všetci návštevníci sa môžu tešiť na spomienkové i nostalgické výstavy a podujatia, ktoré prebehnú v sobotu, 16.mája v 15 kultúrnych inštitúciách v Košiciach.

Zámerom jednotnej témy košickej noci múzeí a galérií, ktorá sa osvedčila už počas minulého ročníka je preniesť obyvateľov mesta na jednu noc do vybraného historického obdobia a ponúknuť tak autentickosť zážitku života v minulosti. V roku 2015, kedy si svet pripomína 70.výročie od ukončenia druhej svetovej vojny je pre návštevníkov a obyvateľov Košíc pripravených zážitkov hneď niekoľko. Okrem spomienky na koniec druhej svetovej vojny vo forme premiérovej prezentácie čiastočnej zrekonštruovanej legendárnej nemeckej stíhačky Messerschmitt BF 109 v Múzeu letectva Košice, či prehliadky vojenskej techniky Wehrmachtu z boja o Dargovský priesmyk a oslobodenie Košíc, sa mesto prenesie do povojnového obdobia 50.-70. a oživí tak nostalgiu druhej polovice 20. storočia. Košická noc múzeí a galérií tak predstaví dekády v ktorých sa striedali pochmúrne roky s obdobiami nádeje, rozvoja a novej jari. Obdobie plné ľudských víťazstiev, úžasných objavov ale aj historických zlyhaní a národných
tragédií.

Podľa slov koordinátorky podujatia, Zuzany Fabianovej z organizácie Visit Košice je podujatie jedinečné svojou koncepciou: „Košická noc múzeí a galérií je typom udalosti, počas ktorého si každý môže zaspomínať, alebo naopak priblížiť dobu, ktorú nezažil na vlastnej koži. Pozrieť sa na históriu s odstupom času a uvedomiť si hodnoty a podobu bežného života v meste v tomto období a tiež to porovnať so súčasnosťou. Oživiť spomienky na nedávne časy pomôžu aj dôverne známe predmety, ktoré boli dlhé roky súčasťou každodenného života – nábytok, hračky, odevy, dopravné prostriedky, obrazy, domáce spotrebiče filmy, fotografie, či množstvo ďalších zaujímavých artefaktov, ktoré dnes už možno vzbudzujú úsmevnú nostalgiu, no v období 50.-70.rokov minulého storočia neraz predstavovali viac než len obyčajné veci.“

Jednotná téma všetkých zúčastnených inštitúcií sa stáva v Košiciach už tradíciou. Kreativita 15 zapojených múzeí, galérií a kultúrnych inštitúcií a ich súčinnosť pri príprave jedinečného program sa stali príjemnou oslavou Svetového dňa múzeí, ktorého samotného je podujatie oslavou. Každá z inštitúcií predstaví tému vo svojom vlastnom štýle a ponímaní, oproti roku 2014, kedy sa podujatia zúčastnilo 10 múzeí a galérií, tento rok ich počet vzrástol dokonca na 15 zapojených inštitúcií. Veríme, že aj tento rok sa nám podarí pokoriť magickú hranicu 30 000 návštev za jednu noc.

Medzi najzaujímavejšie zážitky bude určite patriť tradičný Majáles či filmový festival pracujúcich na nádvorí Slovenského technického múzea, Retro Sky Show v Múzeu letectva, prehliadka potápačského výstroja používaného v bývalej československej armáde vo Východslovenskom múzeu v Košicach. Premeny mesta z architektonického hľadiska bude možné vidieť v Múzeu Vojtecha Löfflera, kde sa deti budú môcť zapojiť tiež do workshopu Farebné sídliská. Unikátnu výstavu spojenú s rozsiahlym požiarom, ktorý nenávratne zničil 1030 diel predstaví Východoslovenská galéria a pripomenie si tak jeho 30. výročie, spolu s tematickými prednáškami a koncertmi vážnej hudby. Detská železnica Košice si pre všetkých priaznivcov pripravila veľkolepú rekonštrukciu otvorenia prevádzky železničky z rok 1955, kde nebude chýbať dychová hudba, strhanie pásky, či jazda vláčikom s girlandami a tradičnou dobovou výzdobou. V cieľovej stanici bude pripravená májová tribúna a replika detského socialistického ihriska. Do podujatia Košická noc múzeí a galérií sa okrem tradičných múzeí a galérií predstavia aj novovzniknuté kultúrne inštitúcie ako Kasárne Kulturpark, interaktívne múzeum Steelpark, či Múzeum destskej knihy Litpark ale aj DIG Gallery, či Kotolňa. Bohatým programom bude sprevádzané aj otvorenie novozrekonštruovaného centra nezávislej kultúry Tabačky Kulturfabrik s celodenným programom počas 16.mája v krásnych industriálnych priestoroch bývalej tabakovej továrne. Podrobné informácie o programe nájdete na: www.visitkosice.eu.

Počas podujatia platí do múzeí a galérií jednotné zvýhodnené vstupné pre dospelých v hodnote 2€, deti do 15 rokov, dôchodcovia a ŽŤP zaplatia 1€. Vstupné stačí zaplatiť v prvom navštívenom múzeu či galérii a do ostatných je možné vstúpiť na základe zakúpenej vstupenky. Účastníci podujatia sa zo zakúpenou vstupenkou budú taktiež môcť zapojiť do žrebovania o limitovanú edíciu remeselného piva Gypsy Rouge z košického kočovného pivovaru Padre Craft Brews s logom Košickej noci múzeí a galérií či tričká s logom tohto podujatia.


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nech žije 16. máj alebo košická Noc múzeí a galérií

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems