Na zozname košických nezávislých centier pribudla Šopa Gallery. Čo ponúka?

| Predstavujeme, Rozhovory, Téma čísla | 18. 5. 2015

Pyecka Studio, shop & gallery sa zmenila na Šopa Gallery. Premena sa netýka len názvu, ale aj tímového obsadenia a obsahového zamerania. Nová galéria sa zameriava primárne na vizuálne umenie, spolupracuje s rezidenčným projektom K.A.I.R., postupne vytvára študentom a absolventom vysokých výtvarných škôl priestor na prezentáciu a chystá otvorenie vlastného obchodu. Všetko pod heslom Urob si sám! Lebo peňazí je málo a materiálov dostatok. Za Šopou stojí občianske združenie BIIIF a za všetkých jeho členov rozpráva výtvarníčka a galeristka Petra Housková.


Pyecka Gallery na Hlavnej 40 v Košiciach sa zmenila na Šopa Gallery. Zrejme nejde len o zmenu názvu?

Nie nejde, hoci spočiatku bolo ťažké sa odosobniť od starého a zabehnutého systému. PyeckaStudio, shop &gallery fungovala s organizáciou Street Art Communication, a tak bola zameraná viac na tvorbu vo verejnom priestore. Keďže Street Art Comunication sa sťahuje do nových priestorov Tabačky Kulturfabrik, logicky vyplynulo, že sa nezmení len názov galérie, ale aj kolektív. Vo všeobecnosti sa zameriavame na súčasné vizuálne umenie a naším cieľom je podporiť aj mladých absolventov z Fakulty umení TUKE, ktorí sa často nemajú kde prezentovať, a tým konfrontovať svoju tvorbu so zabehnutými a etablovanými umelcami. To, že sme sa osamostatnili, nám otvorilo nové možnosti pri výbere umelcov, čo vnímame veľmi pozitívne.

Čiže odchod Street Art Communication „vyprovokoval“ vznik Šopa Gallery, ktorá ide svojou cestou a zrejme to už nie je ten trojpriestor pozostávajúci z galérie, štúdia a obchodu?

Momentálne je to galéria. No tým, že sa ateliéry pre rezidenčných umelcov K.A.I.R. presunuli z Kulturparku hneď do vedľajšieho priestoru, sa nám to začína prirodzene prepájať. V najbližšom čase plánujeme okrem výstav rozbehnúť workshopy, diskusie, prednášky, premietania a komentované prehliadky, do ktorých zapojíme aj týchto umelcov. Neskôr sa chystáme vo vstupnej miestnosti otvoriť obchod s malou knižnicou.

Kedy obchod otvoríte?

Veríme, že do konca leta sa to podarí.

Vo všeobecnosti slúži šopa na úschovu náradia, no žiadne tu nevidím.

Momentálne u nás prebiehajú dve výstavy súčasne, takže v týchto priestoroch neostalo nič okrem dvoch stoličiek a vo vstupnej miestnosti máme takú komôrku, ktorú radšej neotváram (smiech). Názov Šopa vznikol spontánne. Všetko sa snažíme robiť svojpomocne. Od nábytku až po osvetlenie a rovnako hneď vedľa pracujú umelci na vzniku svojich diel s rozličným „náradím“. Názov súvisí aj s našimi ďalšími nápadmi a plánmi, o ktorých ešte radšej nebudem hovoriť.

Spomínala si, že kolektív sa zmenil, kto ho momentálne tvorí?

Na fungovaní galérie sa podieľajú aj výtvarníčky Romana Palková, Emma Korpová, externe Mirka Kardošová a v rámci K.A.I.R. Zuzka Kotíková.

Čisto ženský kolektív, korčuľujete na tenkom ľade…

Ale nie (smiech), my si veľmi dobre rozumieme a na druhej strane to vyvažujú grafici, s ktorými na projekte spolupracujeme – Roman Juhás a Martin Kossuth. O fotografie a videá sa nám stará Palko Matia a veľkú technickú pomoc máme u Adama Alezára.

“Všetko sa snažíme robiť svojpomocne.” (Petra Housková)

 

Vernisáž výstavy Ink Places, zľava Emma Korpová, Boris Sirka, Petra Housková, Zuzka Kotíková.

Vernisáž výstavy Ink Places, zľava Emma Korpová, Boris Sirka, Petra Housková, Zuzka Kotíková.

Prvú výstavu pod hlavičkou Šopa Gallery tvorili diela výtvarníka Borisa Sirku. Ako na ňu ľudia reagovali?

Mala veľký úspech a my sme veľmi radi, že sme naše priestory otvorili práve Borisovou výstavou, na ktorej odprezentoval nové diela vytvorené počas jeho rezidencie v Japonsku. Celú sériu vytvoril maľbou tušom – tradičnou technikou sumi-e. Návštevníci mohli vidieť zvláštne postavy z japonskej mytológie, gejše a samurajov, vodopády, rastliny, no nechýbalo ani to temné a znepokojivé, ako charakteristická črta v jeho tvorbe. Zaujímavo zobrazil opustené domy, ktoré sa dívajú. V Japonsku veria, že keď sa v dome stane niečo zlé, ako napr. samovražda, tak duša toho človeka v ňom ostane a ľudia sa doň už nenasťahujú. Preto je v krajine veľa opustených domov, do ktorých nevidíme a majú zvláštnu atmosféru. Pre mňa osobne je Boris Sirka veľmi inšpiratívny umelec.

Ako druhý sa v galérii predstavil fotograf Imrich Veber. Český rezidenčný umelec strávil v Košiciach dva mesiace vďaka K.A.I.R. Zameral sa na sídlisko Ťahanovce, zaujala ho jeho poloha, história, ale aj obyvatelia. Na vernisáži spomenul, že je to skôr výstava o výstave a dva mesiace na hlbší výskum a fotografovanie je málo času, keďže sám sa venuje dlhodobým dokumentárnym projektom…

Áno, ale myslím si, že aj napriek krátkemu časovému úseku sa mu podarilo z veľkej časti naplniť ciele, s ktorými sem do Košíc prišiel. Celá výstava Something is missing je sociologický experiment, výskum. Zameral sa na okrajovú polohu, na veľké plány, že to malo byť sídlisko pre 80 tisíc obyvateľov a bude ním prechádzať električková trať. Fotografie nevytlačil, ale dal návštevníkom nahliadnuť do procesu – negatívy pripevnil na ligthbox, preskenované fotografie premietal na stenu a vystavil aj svoj „skicár“ s poznámkami. Súčasťou výstavy bol aj malý televízor, kde boli zaznamenané výpovede obyvateľov sídliska.

Akú ďalšiu výstavu chystáte?

Pripravujeme výstavu Jakuba Navrátila, zatiaľ neznámeho autora. Jeho portfólio sa nám veľmi páčilo, a preto sme sa rozhodli zaradiť ho do programu galérie. Venuje sa maľbe, objektu a inštalácii a vo vybraných dielach k výstave prevláda jeho záujem o otázky tajomstva, intimity, nevypovedaného či nedosiahnuteľnosti. Namiesto naratívne uzavretého obsahu, sa divákovi snaží ponúknuť skôr otvorenejší priestor na subjektívnejší proces čítania a interpretácie.

Ďakujem za rozhovor.

Galériu Šopa môžete navštíviť na Hlavnej 40 (Vitézov dvor) v Košiciach počas pracovných dní od 14:00 do 18:00 hod. Najbližšia vernisáž Jakuba Navrátila s titulom Bez tmy hviezdy neuvidíš prebehne 27. mája o 18:00 hod.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Dávid Hanko, Petra Housková

Dielo Borisa Sirku

Dielo Borisa Sirku

Petra Housková sprevádza návštevníkov výstavy Borisa Sirku.

Petra Housková sprevádza návštevníkov výstavy Borisa Sirku.

Boris Sirka sa inšpiroval japonskou kultúrou.

Boris Sirka sa inšpiroval japonskou kultúrou.

Vernisáž výstavy Something is missing, zľava Petra Housková, Imrich Veber, Zuzka Kotíková.

Vernisáž výstavy Something is missing, zľava Petra Housková, Imrich Veber, Zuzka Kotíková.

Český fotograf Imrich Veber vystavil aj svoj skicár s fotografiami a poznámkami.

Český fotograf Imrich Veber vystavil aj svoj skicár s fotografiami a poznámkami.

Imrich Veber pripevnil negatívy na lightbox a preskenované fotografie premietal na stenu.

Imrich Veber pripevnil negatívy na lightbox a preskenované fotografie premietal na stenu.

Návštevníci výstavy Imricha Vebera mohli nahliadnuť do jeho skicára.

Návštevníci výstavy Imricha Vebera mohli nahliadnuť do jeho skicára.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na zozname košických nezávislých centier pribudla Šopa Gallery. Čo ponúka?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems