Na móle na vode sa predstaví vyše stovka detských modelov

| K13 a VÝMENNÍKY, Móda, Rozhovory | 4. 5. 2015

Na kreatívnom workshope Fashion KidLab sa za posledných šesť mesiacov vystriedali desiatky detských módnych návrhárov. Učili sa robiť decoupage, pliesť, patchworkovať aj vyrábať šperky z papiera. Teraz prišiel čas, aby svoje diela ukázali verejnosti na veľkolepej módnej šou. Uskutoční sa 12. mája v Kunsthalle. Viac o nej hovorí produkčná K13 Tatiana Kozejová.


Po vyše pol roku ste sa rozhodli zorganizovať ďalšiu módnu prehliadku modelov vyrobených detskými rukami. Prečo?

Októbrová módna šou Fashion KidLab bola skúšobná. Teraz predstavíme oveľa viac kusov oblečenia, viac farieb aj viac návrhárov. V histórii workshopu pôjde o veľký predel. I keď budeme s navrhovaním a šitím oblečenia s deťmi pokračovať, chceme sa menej zamerať na techniku a zvýrazniť kreatívnu zložku. Ďalšiu sériu Fashion KidLabov povedie Jana Polak, ktorej prístup sa mi páčil zo všetkých najviac. Tentokrát to však bude naopak. Nie návrhár určí tému, ale téma si nájde svojich návrhárov.

Takže sa dočkáme ďalších zaujímavých KidLabov?

Určite áno, medzi deťmi majú veľký úspech a aj rodičia sa do prípravy oblečenia zapájajú s nadšením. Hneď po prehliadke, koncom mája a v priebehu júna, už máme naplánovaný workshop s témou koláže s Dášou Tóth. Počas júla a augusta navyše chystáme kidlabovské týždenné prímestské tábory, o ktorých budeme rodičov včas informovať.

Vráťme sa k prehliadke. Koľko modelov na nej predstavíte? Budú zladené v jednotnej farebnej línii, ako to bolo na predchádzajúcej šou?

Spolu by ich malo byť vyše sto. Farby zladené nie sú, práve naopak, ide o to, aby ich bolo čo najviac. Každý z deviatich módnych návrhárov vytvorí s deťmi po desať rôznorodých modelov a pridá dva vlastné. Podmienkou je pripraviť aj minimálne jeden outfit pre chlapcov, aby bola módna prehliadka vyvážená. Navyše budú pred šou prebiehať workshopy, na ktorých budú návrhári pripravovať ešte jeden výnimočný model.

Aj do výroby tohto modelu sa môžu zapojiť deti?

Áno, na mejlovej adrese tatiana.kozejova@k13.sk sa môžu prihlásiť na niektorú z desiatich špeciálnych dielní, ktoré sa uskutočnia paralelné v deň prehliadky, teda 12. mája od 8:00 do 12:00 hod. Deväť z nich povedú návrhári, s ktorými sme pracovali alebo pracovať budeme, a na desiatom sa budú deti zaoberať módnou fotografiou. Ich diela budú počas prehliadky premietané okolo móla.

Patchworková kolekcia vznikla pod vedením Idy Sandor.

Patchworková kolekcia vznikla pod vedením Idy Sandor.

Bolo ťažké vybrať, ktoré modely na prehliadke predstavíte?

To neviem posúdiť, pretože modely vyberali samotní návrhári. Musia si za svojou prácou stáť a dokázať ju objektívne zhodnotiť. Každý z nich mal vlastnú predstavu a zladiť ich vôbec nebolo jednoduché. Aj preto nemá prehliadka žiadnu špeciálnu tému. Je to jednoducho KidLab a je o deťoch. Ony pripravovali látky, navrhovali, strihali aj šili. Dôkladne dozerám na to, aby boli dospelí návrhári len ich pomocníkmi. To nič, že výsledný kus oblečenia nie je dokonalý. Ide o cestu, ktorou deti pri jeho príprave prešli a čo všetko sa na nej naučili.

Na poslednej detskej módnej šou viacerí malí návrhári svoje modely aj predvádzali. Bude to tak aj teraz?

Nie, teraz sa budú venovať práci v zákulisí, obliekať modelky, sledovať, či vychádzajú na pódium v správnom poradí, a starať sa o to, aby všetko prebehlo hladko. Vyskúšajú si tak ďalšiu časť práce skutočného návrhára. Modely budú predvádzať približne sedemdesiati tanečníci z viacerých košických tanečných škôl. Všetko to budú deti, pretože celá módna šou je vystavaná na modeloch detského oblečenia.

Chystáte aj nejaký sprievodný program?

Áno, no na rozdiel od predchádzajúcej šou nebudú jednotlivé bloky prehliadky oddelené programom. Štyri špeciálne choreografie prebehnú priamo pri predvádzaní. Keďže naši manekýni sú zároveň tanečníkmi, môžem prezradiť, že to bude niečo naozaj výnimočné.

Na workshope vedenou Slávou Hriadeľovou deti vyrábali aj šperky. Budú súčasťou modelov oblečenia, alebo sa dočkajú vlastnej prehliadky?

Predstavíme ich v samostatnom bloku. Modely a modelky budú mať jednotné oblečenie a vynikať na nich budú len tieto šperky.

Šperky vyrobené deťmi s pomocou Miloslavy Hriadeľovej sa dočkajú vlastného prehliadkového bloku.

Šperky vyrobené deťmi s pomocou Miloslavy Hriadeľovej sa dočkajú vlastného prehliadkového bloku.

Nultý ročník prehliadky bol zaujímavý aj vďaka tomu, že modely boli predvádzané priamo na veľkolepom diele Waste Landscape umelkyne Elise Morin. Aké mólo ste si pripravili tentokrát?

Do bazéna v Kunsthalle sa vráti voda a prehliadka bude prebiehať na špeciálom móle na hladine. Manekýni sa teda budú prechádzať po vode. Prehliadka je však zvláštna najmä svojou myšlienkou predstaviť diela talentovaných detí – šperky, klobúky, doplnky, kúsky oblečenia aj šaty zo živých kvetov.

Kedy sa to celé začne a aké bude vstupné?

Prehliadka sa začína o 18:00 hod. a vstupné na ňu sú 2 eurá. Chcem však podotknúť, že vyzbierané financie sa v plnej výške využijú na nákup materiálu na ďalšie Fashion KidLaby, a teda sa vrátia späť k deťom.

Plánujete organizovať detské módne prehliadky pravidelne?

Určite áno, chceli by sme, aby sa opakovali aspoň raz ročne. Všetko sa však uvidí až po skončení tejto prehliadky. Verím, že si z nej deti, rodičia aj všetci návštevníci odnesú skvelý zážitok.

Ďakujem za rozhovor.

Veronika Samková
Foto: archív FKL

Modely detského oblečenia predvedie na móle sedemdesiat tanečníkov.

Modely detského oblečenia predvedie na móle sedemdesiat tanečníkov.

Na prehliadke nebudú chýbať netypické modely z papiera či zo živých kvetov.

Na prehliadke nebudú chýbať netypické modely z papiera či zo živých kvetov.

 Špagetové modely, ktoré na módnej šou uvidíte, vytvorili deti s návrhárkou Janou Polak.

Špagetové modely, ktoré na módnej šou uvidíte, vytvorili deti s návrhárkou Janou Polak.

fkô

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na móle na vode sa predstaví vyše stovka detských modelov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems