Na košickej scéne sa vynára nové vizuálne umenie

| Pozvánky, Reportáž | 4. 5. 2015

Múzeum Vojtecha Löfflera sprístupnilo 15. apríla vernisáž EASTERners. Prezentuje nastupujúcu generáciu výtvarníkov, ktorí sú absolventmi a študentmi Katedry výtvarných umení a intermédií Fakulty umení TUKE. Diela deviatich umelcov z oblasti maľby, priestorovej tvorby a fotografie sú k dispozícii do 17. mája i počas Noci múzeí a galérií.

2D – maľba a fotografia

Maroš Kontroš predstavuje maľby z cyklu Stratený raj. Prelínajúce sa farebné polia krajiny doplnené palmovým listom sú reakciou na gýčovité fotografie tropického raja. Adam Macko vystavuje cyklus Štúdia pre dekonštrukciu historického portrétu I.-XII. Reflektuje na dnešné estetizovanie fotografického portrétu. Reverzný postup vylepšovania portrétov a potlačená farebnosť umožňujú divákovi zamyslieť sa nad individualitou konkrétnej tváre. Janka Duchoňová zaujme pestrosťou akvarelových malieb z cyklu Tisíc a jedna moc. Pracuje nenápadne s kontrastom stereotypného vnímania východného sveta západom. Krásy historických orientálnych iluminácií verzus strach a obavy zo súčasného arabského sveta. Michaela Knížová zastupuje digitálnu fotografiu s cyklom Her Deception. V jej fotografiách ústredná postava postupne ustupuje do úzadia, a mení sa na pominuteľnú bytosť, ktorá nakoniec tajuplne splynie s okolím. Najmladší vystavujúci Nikolas Bernáth prináša sériu fotografií Dom a, s ktorými sa uchádzal o štúdium. Všedné predmety každodenného života v domácnosti výstižne usporiadava do farebného kontrastu.

1 loff

3D – sochy a inštalácie

Sochár Michal Machciník prezentuje inštaláciu Bivak II, lesnú chatrč pripomínajúcu kaplnku. V nej je výrazným odkazom odliatok vo forme dvojkríža z popraskanej kôry stromu. U Martina Hrehu je prvoradé sochárske komponovanie a stabilita objektu pred témou. Vytvoril čierno–bielu figurálnu kompozíciu (Žena a vesmírny muž) z asfaltovej lepenky len vďaka gravitácii. Novátor Pavol Červeniak reprezentuje environment Prokrastinart. Časť jeho izby je prenesená do galérie a priamo pred očami návštevníkov vytvára svoje dielo pomocou jednoduchého mechanizmu. Peter Varchoľ je autorom Reflexie 2 (3 kuchynky) Svätí našich dní. Ponúka súbor kresieb na strhnutej omietke, ktoré píšu príbeh troch kuchyniek z jeho rodnej obce. Na otázku, ktoré z vystavovaných diel v ňom najviac rezonuje, odpovedal: „Sú to diela Adama Macka. Jeho práca je osviežením, dáva razantnú odpoveď dnešnému idealizovaniu a poukazuje na podstatu krásy, ide z vonku do vnútra.“

Martina Hadbavníková
Foto: David Pačut

5 loff

4 loff

3 loff

2 loff

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na košickej scéne sa vynára nové vizuálne umenie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems