Multifunkční

| Editoriál | 18. 5. 2015

Zajtrajšie noviny boli od začiatku svojský projekt. Vznikali na kolene. Bez redakcie plnej počítačov, bez tímu investigatívnych redaktorov a prestížnych fotografov, bez sieti overených kontaktov. Napriek tomu sa zrodili z prospešnej myšlienky „spájať“, na ktorú sa namotali podobne naladení ľudia so spoločným cieľom, entuziazmom a nejakými tými skúsenosťami. A tak si Zajtrajšie noviny tvoríme svojpomocne už štvrtý rok. Podobnú diagnózu majú v Košiciach mnohí. V štýle urob si sám tu funguje najmä tretí sektor, rôzne projekty a nezávislé kultúrne centrá. Jedným takým je nová Šopa Gallery. Jej tvorcovia sú odrazom aktuálneho fenoménu, ako sa z jednosmerne zameraných ľudí musia stávať multifunkčné osoby.

LusiTotiž z galeristov a výtvarníkov sú razom stavbári, maliari a tapetári, čo si ručne budujú výstavný priestor. Ďalším príkladom sme my, novinári. Z ekonomických dôvodov sa z nás chtiac nechtiac stávajú aj fotografi. Rozhlasoví moderátori v komerčných rádiách si už bežne sami mixujú hudbu, akoby nepotrebovali pomoc technikov. Muzikanti pred strhujúcim koncertom musia zastúpiť aj úlohu manažérov a promotérov. Podobne sú na tom aj nezávislí divadelníci či tanečníci. A máme tu aj organizátorov podujatí, ktorí si ich častokrát aj sami odmoderujú.

Robíme, čo sme neštudovali, skúšame, čo nepoznáme, stačí chuť a odvaha. No ako pri všetkom, aj pri multifunkčnosti existuje druhá strana mince. Nekvalita. Tak ako to s nami je? Orol či hlava?

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 9/2014: Diela výtvarníka Borisa Sirku inšpirované japonskou kultúrou. Foto: Petra Housková

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 9/2014: Diela výtvarníka Borisa Sirku inšpirované japonskou kultúrou. Foto: Petra Housková

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Multifunkční

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems