Mesto trochu inak

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 18. 5. 2015

Festival Use the c!ty – Naše sídliská sa v Košiciach bude konať už po siedmykrát. Počas desiatich dní zažijú Košičania nevšedné inštalácie, koncerty a iné formy pouličného umenia. Od 21. do 31. mája ulice mesta ožijú v rytme hudby, divadla a tanca.

Festival Use the c!ty je multižánrové podujatie zamerané na tanec, hudbu, divadlo, inštalácie a streetart. Jeho cieľom je poukázať na rôzne podoby umenia vo verejnom priestore. Vyzýva obyvateľov Košíc použiť mesto, vyjsť do ulíc a aktívne sa zapojiť do kultúry a umenia.

USE THE CITYHudobná potulka Crossing

Dokážete sa orientovať len podľa sluchu a hudobných indícií? Už 21. mája si tento jedinečný zážitok môžete vyskúšať v rámci Cros-sing, hudobnej potulky po stopách speváckych zborov zákutiami sídliska Terasa. Sprevádzať ňou bude česká skupina Stage Code. Putovanie bude trvať 40 minút. StageCode založila v roku 1999 Daniela Voráčková a Philipp Schenker. Divadelná formácia pôsobí v Prahe a v spolupráci s českými a zahraničnými umelcami vytvára divadelné projekty rozmanitých žánrov. Sústreďuje sa najmä na vizuálne divadlo, object-theatre, site-specific, pouličné divadlo, kabaret a dramatizáciu textu.

Festival v Bubline

Priamo v centre Košíc vyrastie tento rok netradičná bublinová inštalácia Aeropolis. Za týmto projektom stojí skupina kreatívnych umelcov z Berlína, ktorá si hovorí Plastique Fantastique. Svoje inštalácie už prezentovala po celom svete a jej hlavným cieľom je využiť potenciál mestského priestoru. Minimalistické diela skupiny Plastique Fantastique sú chudobné na detaily, ich cieľom je vytvoriť priestor pre život, komunikáciu a interakciu založenú na účasti a zapájaní sa obyvateľov mesta. Inštaláciu Aeropolis uvidíte od 25. do 28. mája. Program v bubline odštartuje v pondelok o 20:50 hod. hra so svetlom, Light of sound. Na druhý deň sa môžete tešiť na módnu prehliadku značky VYVA a v nasledujúcich dňoch môžete navštíviť aj Vedeckú kaviareň či divadelné predstavenie nie len pre deti, Haló mimozemšťan.

Causa Fatalis alebo príčiny a následky žitia v paneláku

Causa Fatalis. To je pouličná inštalácia a zároveň alegorická groteska o zložitosti ľudskej duše. Predstavenie pochádza z tvorby českého divadelného súboru Teatr Novogo Fronta. Herci súboru stvárnia obyvateľov jedného paneláku, v ktorom vládnu harmonické vzťahy… až do príchodu cudzincov. Divadelná hra kombinuje súčasný tanec, fyzické divadlo s prvkami akrobacie a nového cirkusu. Okrem toho kladie dôraz na pyrotechnické efekty a akrobatické kúsky. Teatr Novogo Fronta pochádza z Petrohradu, no po prvých úspechoch sa divadlo usadilo v Prahe, kde pôsobí dodnes. Založili ho Irina Andreev a Aleš Janák a od svojho vzniku odohrali stovky predstavení po celom svete. Pouličnú inscenáciu uvidíte 23. mája o 20:30 hod. na betónovej ploche pri splave na sídlisku Nad jazerom a na ďalší deň 24. mája v rovnakom čase na multifunkčnom ihrisku pri ZŠ Janigova na sídlisku KVP.

Like me

Už ste niekedy skúsili porovnať, aké je to spoznať niekoho „online“ a zároveň v reálnom živote? Na potulke Like me si to môžete vyskúšať. Online potulku vymyslela holandská divadelníčka Judith Hofland, ktorá skúma vplyv sociálnych médií na vnímanie jednotlivca a jeho vzťahov. Multimediálna potulka využíva výdobytky modernej spoločnosti a na jej konci by ste mali pocítiť rozdiel medzi virtuálnym a skutočným svetom a uvedomiť si rozdiely vzťahov vznikajúcich v nich.

Štartovacím bodom bude Výmenník Jegorovovo. Počas celej hry môžu hráči komunikovať prostredníctvom sociálnej siete vytvorenej špeciálne na túto príležitosť. Cez online chat budú dostávať inštrukcie. Tie ich vyzvú, aby sa vydali na konkrétne miesto, našli danú osobu či predmet. Potulky sa môžete zúčastniť aj vy. Putovať sa bude tri dni od 25. do 28. mája po sídlisku Dargovských hrdinov.

Piknikovisko

Ak sa vám po rušnom dni v práci zažiada trochu oddychu a relaxu, navštívte Piknikovisko. Na námestí pred Auparkom vyrastie od 25. do 31. mája veľký priestor so živým trávnikom a záhradným posedením, kde si môžete so svojimi priateľmi a rodinou vychutnať začiatok leta. Každý deň od 16:00 hod sa počas festivalových dní uskutočnia turnaje v Scrabble alebo Človeče, nehnevaj sa.

Detský program

Pestrý program je pripravený aj pre najmenších. Nedeľa 31. mája bude patriť deťom. Na námestí pred Auparkom bude skupina vedcov predvádzať zábavné experimenty a deti si budú môcť vyskúšať rôzne optické experimenty. Lektorka Silvia vo svojej tvorivej dielni deti naučí, ako pretvoriť obyčajné materiály na neobyčajné predmety a darčeky. Divadielko Gašparko z Prešova sa predstaví inscenáciou Červená Čiapočka a košické bábkové divadlo pobaví hrou Janko a Mrakohrad. Popoludnie spríjemnia herci z divadla Cililing a rozprávka O Zlatej Priadke.

Organizátorom festivalu je organizácia K13 – košické kulturné centrá, projekt SPOTs. Partnermi festivalu sú SC Aupark, Hi-reklama, rádio Košice a Go Košice.

Viac informácií nájdete na www.usethecity.sk

Klára Hrenykóová, Use the c!ty – Naše sídliská

Hudba v meste poteší aj tento rok. Foto: archív SPOTs

Hudba v meste poteší aj tento rok. Foto: archív SPOTs

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mesto trochu inak

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems