Košickú hudobnú jar ukončí Beethovenova deviata

| Hudba, Pozvánky | 4. 5. 2015

Najočakávanejším vyvrcholením festivalu Košická hudobná jar bude slávnostný koncert venovaný 70. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny. V nedeľu 17. mája o 19:00 hod zaznie vo filharmónii veľkolepá Beethovenova posledná symfónia s Ódou na radosť. Tóny kultového diela odohrajú orchester Štátnej filharmónie Košice, Slovenský filharmonický zbor a štyria skvelí sólisti.

Posledná symfónia L. v. Beethovena bola od začiatku považovaná za majstrovské dielo vytvárajúce predel v hudbe, ktorým definitívne zavŕšil a prekonal jednu hudobnú éru. Tieň jeho vplyvu sa vznášal nad celým nasledujúcim obdobím a zasiahol aj súčasnosť. Beethovenovo prorocké gesto smerujúce k radosti a slobode v sólových partoch prednesú A. Kohútková, T. Kružliaková, J. Mukk a P. Mikuláš, pod taktovkou vynikajúceho Leoša Svárovského. Aj keď Beethoven skomponoval svoje veľdielo o viac ako sto rokov skôr, než vypukla 2. svetová vojna, posolstvo jeho myšlienok ľudskej vzájomnosti je dodnes platné. Týmto skvostom ľudského ducha filharmónia veľkolepo zavŕši šesťdesiate jubileum Košickej hudobnej jari.

Mariana Lechmanová

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košickú hudobnú jar ukončí Beethovenova deviata

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems