Košická paleta 2015

| Pozvánky | 6. 5. 2015

Košická paleta si našla za posledné roky už mnoho svojich priaznivcov. Krajskú výstavu neprofesionálnej výtvarnej tvorby si budú môcť obdivovatelia výtvarného umenia pozrieť v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach od 19. mája. Výstava, ktorá má súťažný charakter, bude sprístupnená širokej verejnosti o 16.30.

POZVANKA_KP_2015Do vrcholnej prehliadky neprofesionálneho výtvarného umenia sa zapojilo toho roku 99 autorov so 199 dielami z celého košického kraja. Najmladší účastník má 15 rokov, najstarší 82. Štvorčlenná odborná porota, zložená zo známych košických výtvarníkov, ktorej predsedal akad. maliar Atilla Duncsák a členovia Mgr. art. Ottó Szabó, PaedDr. Viliam Potanka a Andy Gore navrhla udeliť ocenenia a vystaviť 84 prác od 68 autorov.

Práce sa posudzovali podľa propozícií súťaže v jednotlivých vekových skupinách. Tou najmladšou boli výtvarníci od 15 do 25 rokov, najpočetnejšie bolo zastúpenie autorov vo vekovej skupine od 25 do 60 rokov, milo však prekvapili aj účastníci v dôchodkovom veku nad 60 rokov. Zaujímavou tvorbou sa na výstave prezentuje skupina autorov nad 15 rokov, výtvarne neškolení, so špecifickým insitným výtvarným prejavom.

Z výtvarných techník je zastúpená olejomaľba, akryl, akvarel, sklomaľba, maľba na hodváb, plastiky z dreva a kameňa, rôzne grafické techniky, medzi iným aj počítačová. Tematicky sú výtvarné diela rôznorodé od krajinomaľby cez portrétnu tvorbu až po abstrakciu.

Ocenenia autorom slávnostne odovzdá na vernisáži výstavy MA Michal Kupec, riaditeľ Kultúrneho centra Údolia Bodvy a Rudohoria, ktoré je tohoročným organizátorom Košickej palety.

Ocenené diela budú reprezentovať náš kraj na celoštátnej súťažnej výstave Výtvarné spektrum, ktorá sa uskutoční v septembri v Trenčíne.

Podujatie, ktoré finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, napomáha nielen vyhľadávať a rozvíjať záujmy kreatívnych tvorcov, ale podporuje aj nové výrazné talenty z radov mládeže a dospelých, poskytuje priestor na prezentáciu a konfrontáciu výsledkov za konkrétne obdobie a využíva túto platformu na ďalšie vzdelávanie výtvarníkov.

Veríme, že výstava Košická paleta 2015, ktorá potrvá do 31. mája, priláka čo najviac návštevníkov a zároveň naplní ich očakávania.

Helga Tomondyová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košická paleta 2015

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems