Fialka zázračnica

| DIY | 18. 5. 2015

Pekne vyzerá, vonia, lieči a kedysi sa spájala s mágiou. Fialku vnímame ako okrasný kvet, ale naši predkovia v nej hľadali lieky, čary a harmóniu. Kelti ju považovali za bylinu lásky, sv. Hildegarda ju ordinovala pri chorobách dýchacích ciest a kožných problémoch. Fialka predstavovala skromnosť, pokoru, obetavosť a trpezlivosť. Dnes sa používa aj ako chutná prísada do šalátov či v cukrárenskej výrobe. Cenné sú všetky časti fialky a užívať sa môže ako v sušenom, tak v čerstvom stave. V prípade sušenia, by ste ju mali sušiť v tenkých vrstvách na vzdušnom a tienistom mieste, uchovávať v sklenenej nádobe. Ideálne druhy sú Fialka voňavá, trojfarebná a roľná. Lesná fialka nevonia a Africká je jedovatá.

Zápar

Zápar si pripravíme z 2 lyžičiek posekanej fialky, ktorú zaparíme 2 pohármi vody. Užívame denne pri kašli a chorobách dýchacích ciest.

Sirup

Fialkový zápar necháme 24 hodín stáť, prefiltrujeme a pomaly zohrievame so 100 až 150 g cukru.

Obklad

Listy aj kvety fialky pridáme do mastí a prikladáme na zapálené, opuchnuté a hnisavé miesta. Rovnako prikladáme aj obklad. Receptov, ako si ho vytvoriť je viacero, ale môžete použiť tento: 50 g fialky vložíme do litra studenej vody, zohrievame a necháme silne prejsť varom. Potom 10 minút lúhujeme. Teplý obklad aplikujeme ráno a večer na nečistú pleť či zapálené miesta.

Víno

Sušenú fialku varíme v čistom víne, necháme 15 minút lúhovať, precedíme, pridáme galgán (korenie) a podľa chuti sladké drievko. Tradovalo sa, že tento nápoj potláča melanchóliu a lieči pľúca. Vôňa fialky tlmí bolesti hlavy.

Tipy na záver: Čerstvé alebo kandizované kvety pekne ozdobia a prevoňajú torty aj dezerty a rovnako sú obľúbené v studenej kuchyni. Do šalátov môžete namiesto špenátu pridať čerstvé fialkové listy.

Gabriela Krestián Kuchárová

Sušená fialka. Foto: Martin Krestián

Sušená fialka. Foto: Martin Krestián

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Fialka zázračnica

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems