Arabica vs. Robusta

| Seriál | 18. 5. 2015

Keď sa ľudia rozprávajú o káve, často skončia pri polemike, či je lepšia Arabica alebo Robusta. Aký je však medzi nimi rozdiel? Poďme sa na to teda pozrieť trocha bližšie.

Arabica aj Robusta odkazujú na dve rôzne odrody kávovníka, teda dreviny, z ktorej sa produkujú kávové zrná, presnejšie Coffea Arabica a Coffea Canephora. Sú to dve najvýznamnejšie z dnes už viac ako 120 rozpoznávaných odrôd kávovníka. Z botanického hľadiska je Robusta vhodnejšia na masovejšiu produkciu kávy. Rastie v nižších nadmorských výškach, dáva väčšie výnosy a je odolnejšia proti chorobám a škodcom. Jej chuťový prejav v šálke nebýva nijako zvlášť zaujímavý. Robusta dáva káve drevité, výrazne horké až zemité chuťové tóny. Sama o sebe je Robusta veľmi chudobná na ovocné, orieškové či čokoládové tóny, a preto sa najčastejšie používa do zmesí na espresso, ktorým dodáva silnejšiu horkosť a plné telo. Takisto zmes s väčším podielom Robusty bude mať pravdepodobnejšie výraznejšiu crému, teda jemnú penu na hladine espressa. Ak sa ale chceme pozrieť na špičkové, výberové kávy, alebo skúsiť aj iný spôsob prípravy, ako klasické espresso, musíme siahnuť po Arabice.

Arabica dáva káve obrovskú komplexnosť a variabilitu v chuťovom prejave. Áno, samozrejme prináša do šálky, aj v našich končinách, nie príliš populárnu kyslosť, ale bez nej by neboli v káve žiadne zaujímavé ovocné tóny. Je to práve acidita, ktorá dáva káve iskru a príjemnú sviežosť. Na záver ešte drobnosť. Či už pijete 100 percentnú Arabicu, alebo zmes s Robustou, vždy je dôležite siahnuť po kvalitnej a čerstvej káve s overeného zdroja. Príjemné kávičkovanie, priatelia.

Juraj Karlík z HalmiCaffe

100 % Arabica z Guatemaly, momentálne dostupná. Foto: archív HalmiCaffe

100 % Arabica z Guatemaly, momentálne dostupná. Foto: archív HalmiCaffe

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Arabica vs. Robusta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems