Ako sa dostať to T-Systems?

| Rozhovory, T-Systems | 18. 5. 2015

Dobrý životopis je základom každej žiadosti o prácu. Husto popísaný dokument plný odporúčaní a certifikátov vám však vysnívané zamestnanie nezaručí. Dôležitejšia je motivácia a snaha neustále sa zlepšovať. Práve túžba po zdokonaľovaní sa je totiž hnacím motorom každého úspešného zamestnanca. To, či ju v sebe človek má, alebo nie, hodnotí tím recruiterov na oddelení ľudských zdrojov v T-Systems Slovakia. O tom, čo všetko v potenciálnych zamestnancoch hľadajú, hovorí Daniela Bodnárová.


T-Systems je spoločnosť, ktorá neustále prijíma nových zamestnancov. Koľko voľných pozícií momentálne ponúkate?

Máme otvorených 218 miest. Všetky sú zverejnené na stránke t-systems.sk v sekcii otvorené pozície. Stačí vstúpiť do webovej aplikácie a vyfiltrovať si Slovensko. Zároveň zverejňujeme tieto informácie aj na portáloch s pracovnými ponukami. Potenciálni zamestnanci si môžu vybrať z netechnických a ekonomických pozícií, no samozrejme hľadáme najmä ľudí zdatných v informačných technológiách, teda v systémoch Windows, Linux, v databázach, sieťach, vývoji a programovaní. V neposlednom rade privítame aj kandidátov na manažérske a projektové pozície. Na tieto pozície uprednostňujeme kandidátov s predošlými skúsenosťami s vedením tímov alebo projektov.

TSSK - IT FarmaMôžu sa o technické pozície uchádzať aj ľudia bez technického vzdelania?

Samozrejme, pre záujemcov pripravujeme rôzne programy, ako IT farmy alebo IT akadémie, na ktorých sa za dva, alebo tri mesiace naučia základy informačných technológií. Momentálne máme otvorené farmy na Windows, Linux aj databázy. Ak je kandidát na takýto projekt prijatý, stáva sa zamestnancom firmy, no prvé mesiace sa len vzdeláva v danej technológii. Následne musí zvládnuť test a skúšky, a potom postupuje do tímu alebo na oddelenie. Samozrejme, stane sa nám, že skúšky kandidáti nezvládnu, vtedy ich najčastejšie umiestňujeme na netechnické pozície. Spolu s farmami budú čoskoro opäť spustené aj večerné a letné IT školy. V nich sa kandidáti nestávajú našimi zamestnancami hneď, ale na konci získavajú medzinárodne uznávaný certifikát a pracovné miesto. Momentálne je otvorená network akadémia a toto leto pribudne napríklad projektová akadémia. Navyše stále beží aj duálne vzdelávanie, ktoré pripravuje študentov na prax ešte počas školy.

Hovoríte, že študent musí byť na projekt IT farma alebo IT akadémia prijatý. Čo tieto prijímačky zahŕňajú?

Uchádzači prechádzajú osobným pohovorom aj testami, aby sme dokázali určiť úroveň ich znalostí.

Na čo by sa mal uchádzač o zamestnanie v T-Systems pripraviť?

Všetci kandidáti by sa mali prichystať na angličtinu. Pri ekonomických pozíciách robíme úvodné testovanie z anglického aj nemeckého jazyka, na ktorý sa momentálne kladie veľký apel, ale tiež test z programu Microsoft Excel a finančných otázok. Záujemcovia o tieto miesta zároveň absolvujú osobný pohovor a niekedy aj video pohovor s nemecky hovoriacim manažérom. Čo sa týka manažérskych pozícií, okrem pohovoru musia kandidáti zvládnuť aj celodenné aktivity, na ktorých sa ukážu ich líderské predpoklady. Uchádzači o technické pozície sú opäť testovaní zo zručností, jazykov a všeobecného prehľadu v IT oblasti a konkrétnych technických zručností v závislosti od pozície.

Koľkými rukami teda prejde jeden kandidát?

Sme veľká firma, ročne prijímame okolo 600 nových ľudí a máme veľké množstvo tímov, do ktorých často hľadáme zamestnancov na rovnaké pozície. Ak jednému manažérovi človek do pracovného tímu nesadne, môže ho posunúť ďalšiemu, pre ktorého bude tým pravým. Jeden kandidát môže takto absolvovať aj tri či štyri pohovory. Netreba sa toho báť, ale brať to ako výzvu a šancu zamestnať sa u nás. Našou snahou na druhej strane je nájsť najlepšie pracovné miesto pre kandidáta, ktoré bude spĺňať nielen naše, ale aj jeho požiadavky. Veríme, že je to dobrý kandidát, len preňho potrebujeme nájsť vhodné miesto, na ktorom bude skutočne spokojný.

Dostávajú uchádzači aj druhú šancu uspieť?

Všetky životopisy evidujeme a do databázy si píšeme aj postrehy z osobného kontaktu. Ak nás kandidát prvýkrát zaujal, no v niečom neuspel, nevidíme dôvod, prečo by sa po doplnení potrebných znalostí nemohol zúčastniť pohovoru.

Ako často pohovory prebiehajú?

Nonstop. Momentálne sme na oddelení ľudských zdrojov piati recruiteri a každý z nás má denne aj osem stretnutí s kandidátmi. Hodnotíme hlavne motiváciu kandidáta, potenciál a osobnostné predpoklady na výkon pozície. O odbornú stránku sa starajú technici a manažéri. Pozícií je stále dosť a je potrebné ich obsadiť čo najskôr. Zverejňujeme ich aj interne pre zamestnancov, ktorí majú záujem posúvať sa kariérne vyššie. Aj v takomto prípade musia absolvovať pohovory.

Akých uchádzačov by ste privítali najradšej?

Mali by byť priebojní, dokázať si presadiť svoje, zorganizovať si čas a spĺňať termíny. Samozrejmosťou je už spomínaná angličtina, nemčina, technický prehľad. Vysoko cenená je motivácia a chuť vzdelávať sa. Zamestnancom poskytujeme rozsiahle možnosti týkajúce sa osobného aj technického rozvoja a sme radi, ak ich chcú využívať. Základom je dostatočný prehľad. Osemdesiat percent úspechu tvorí príprava. Treba si pozrieť, do akej firmy a na akú pozíciu sa človek hlási, že nejde predávať telefóny, ani nebude chodiť ľuďom opravovať internet.

Ďakujem za rozhovor.

Veronika Samková
Foto: archív T-Systems Slovakia

Minulé leto otvorila spoločnosť T-Systems Slovakia Letnú ABAP univerzitu pre 15 študentov. Najlepší absolventi získali platenú celoročnú stáž v T-Systems Slovakia.

Minulé leto otvorila spoločnosť T-Systems Slovakia Letnú ABAP univerzitu pre 15 študentov. Najlepší absolventi získali platenú celoročnú stáž v T-Systems Slovakia.

 

Študenti sa môžu na budúce zamestnanie pripraviť aj prostredníctvom letnej IT akadémie.

Študenti sa môžu na budúce zamestnanie pripraviť aj prostredníctvom letnej IT akadémie.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako sa dostať to T-Systems?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems