Vzdelávanie nikdy nie je zbytočné

| Rozhovory, Školstvo a vzdelávanie, Tretí sektor | 20. 4. 2015

Rómku Irmu Horváthovú (43) rodičia a priatelia od chodenia do školy odrádzali. Vraj je to zbytočné. Neuverila im a neverí ani dnes. Svoju pravdu o tom, že vďaka vzdelávaniu sa dá vybudovať lepší svet, dokazuje každý deň v komunitnom centre v osade Budulovská, okres Moldava nad Bodvou. V rámci projektu Komunita na ceste k prosperite pomáha deťom a mládeži žijúcej prevažne v chatrčiach zvládnuť základnú školu. Túži ich však vidieť ako maturantov či absolventov univerzít. O tom, ako to chce dosiahnuť, nám povedala v rozhovore.


Už desať rokov sa venujete vzdelávaniu detí a mládeže z rómskej osady Budulovská. Čo vás k tejto práci priviedlo?

V prvom rade moja rómska identita a túžba vidieť, ako sa deti vďaka mne menia k lepšiemu. Pomáham im zvládnuť školské vyučovanie, každý deň pre ne pripravujem vzdelávacie aktivity, ako zdravotnú výchovu, doučovanie školských predmetov, finančné vzdelávanie alebo mimoškolskú činnosť. V našom komunitnom centre nezabúdame ani na ich domov a snažíme sa im uľahčiť život v osade. Cieľom toho všetkého je ukázať rómskej komunite jej vlastné nedostatky a chyby a naučiť ju vyrovnať sa s nimi. Mojím osobným poslaním však je dosiahnuť, aby sa viac rómskych detí dostalo na stredoškolské a vysokoškolské štúdium, a aby sa potom vedeli uplatniť na trhu práce. Viem, že pre Rómov je to veľmi ťažké, ale nádej predsa umiera posledná.

Čo je pri vzdelávaní Rómov najväčším problémom?

Nízka vzdelanostná úroveň. Rómske deti nemajú ako rozvíjať svoj potenciál, často bývajú v chatrčiach bez elektriny, bez stola a stoličiek, s nevzdelanými rodičmi. V takýchto podmienkach sa nedokážu pripravovať na hodiny a nemá im s tým kto pomôcť. Psychológovia aj učitelia často tvrdia, že rómske deti sú mentálne hendikepované a patria do špeciálnej školy. Choré deti medzi nami určite sú, no neplatí to pre všetky. Nie je nutné ich oddeľovať od ostatných, treba sa im len trocha venovať. Výsledky na seba nenechali dlho čakať. Deti, ktoré navštevovali náš predškolský klub v komunitnom centre boli zaradené do bežných tried základnej školy.

Myslíte si, že vzdelaní Rómovia a Rómky majú väčšiu šancu uplatniť sa v živote aj napriek všeobecne panujúcej negativite?

Rómska mládež musí svoje schopnosti dokazovať niekoľkonásobne intenzívnejšie, ako Nerómovia. Bez vzdelania sú ale Rómovia dobrí len na aktivačné práce. S vyšším vzdelaním z nás však môžu byť učitelia, lekári, sociálni pracovníci aj právnici. Verejnosť raz pochopí, že aj my sme súčasťou tejto krajiny, a máme také isté nároky a práva, ako majú ostatní.  

Podporujú rómske deti a mládež vo vzdelávaní ich rodičia?

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Ich podporu však navonok nevidieť, pretože deťom pomáhajú len v rámci svojich možností. Napríklad im kupujú čisté šatstvo a tie menšie odprevádzajú do školy. Nemôžete ale žiadať zaostalých rodičov, aby sa školákom naplno venovali, keď oni sami nevedia čítať ani písať. Práve preto posielajú deti do školy. Aby sa im venovali učitelia. 

JUMP-plagat-A3-v01.indd

Popri vzdelávaní sa venujete aj umeleckej činnosti. Založili ste divadelný krúžok s názvom Divadlo z chatrče. Ako vznikla táto myšlienka a prečo práve takýto názov?

Pretože väčšina detí, ktoré sú členmi nášho divadelného krúžku, naozaj býva v chatrčiach. Týmto názvom som chcela verejnosti ukázať, že aj niekto, kto vyrastá v takomto prostredí, má nadanie a schopnosť naučiť sa niečo nové, ak je k tomu vedený. Smutné však je, že členmi divadelného súboru sú aj dospelí devätnásť a dvadsaťroční chlapci, ktorí už majú vlastné rodiny, no chatrčí sa napriek tomu nezbavili. A k vzniku… Pri práci v centre som si všimla, že deti nevedia, ako tráviť voľný čas. Chcela som vzbudiť ich záujem, spojiť spev a tanec, a tak sme začali skúšať divadlo.

Ako môže divadelná činnosť deťom pomôcť?

Rozvíja napríklad komunikatívnosť. Zároveň sa takto učia disciplíne a správaniu sa. Deti si tiež môžu vyskúšať viaceré roly a stať sa na chvíľu učiteľmi, policajtmi, nerómskymi deťmi a podobne. Scénky im umožňujú aspoň na chvíľu opustiť krutú realitu, v ktorej žijú. 

S Divadlom z chatrče ste pred štyrmi rokmi získali aj cenu Gypsy Spirit. Čo to pre vás znamenalo a kam vás to posunulo?

Bola som na seba, ale hlavne na deti, veľmi pyšná. Ostala som však tá istá žena a matka, ktorá túži odovzdávať svoje skúsenosti okoliu a vychovávať slušných vzdelaných ľudí. 

Svoju činnosť sa chystáte odprezentovať aj na neformálnej konferencii Jump. Čo bude hlavnou myšlienkou vášho príspevku a komu bude prioritne určený?

Bude určený všetkým a jeho hlavnou témou bude vzdelávanie v komunitách. Rada by som na konferenciu pozvala ľudí, ktorí sa tejto téme venujú, alebo sa o ňu zaujímajú. 

Máte v živote cieľ, ku ktorému to, čo robíte smeruje?

Chcem vidieť svojich školákov maturovať na stredných školách alebo promovať na univerzitách. Chcem na nich byť pyšná a všetkým hovoriť, čo dokázalo „obyčajné“ dieťa z osady.

Ďakujem za rozhovor.

Veronika Samková
Foto: archív komunitného centra v Budulovskej

Divadlo z chatrče nacvičuje svoj program priamo v priestoroch komunitného centra. So svojím programom Príbeh Lukáša sa predstavili aj na festivale Pohoda alebo pri prezentácii v Bruseli. Autorkou scenára hry je Irma Horváthová.

Divadlo z chatrče nacvičuje svoj program priamo v priestoroch komunitného centra. So svojím programom Príbeh Lukáša sa predstavili aj na festivale Pohoda alebo pri prezentácii v Bruseli. Autorkou scenára hry je Irma Horváthová.

Aktivity v  centre majú zlepšiť vzdelanie Rómov pred tým, ako nastúpia do škôl, a pomáhať im počas celého štúdia.

Aktivity v centre majú zlepšiť vzdelanie Rómov pred tým, ako nastúpia do škôl, a pomáhať im počas celého štúdia.

Irma Horváthová (vľavo hore) so spolupracovníkmi a zverencami.

Irma Horváthová so spolupracovníkmi a zverencami.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vzdelávanie nikdy nie je zbytočné

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems