Vymaľujte si mandalu a zvýšte si tak sebavedomie

| Reportáž, Rozhovory | 6. 4. 2015

Mandala. Harmonické spojenie kruhu a štvorca a rôznych geometrických tvarov, vďaka ktorým dochádza k prepojeniu vonkajších síl s vnútornými silami človeka. Jej vymaľovanie a pohľad na ňu nás upokojuje, pomáha spracovať emócie, nabíja energiou, zvyšuje sebavedomie, prináša nadhľad a môže aj sebaliečiť. Teoretických výkladov mandaly je neúrekom, ale žiaden striktný návod na prácu s ňou vraj neexistuje. Iba odporúčanie, aby sme po farbách siahali intuitívne a začínali maľovať od stredu ku krajom. No lepšie je raz prežiť, ako stokrát čítať, a preto sme sa vybrali na workshop maľovania mandaly organizovaný v rámci projektu Joga+ vo Východoslovenskej galérii Košice.  

Dolné priestory Východoslovenskej galérie sa večer 18. marca zaplnili do poslednej stoličky. Okolo tridsať dospelých a mladých ľudí sedeli bok po boku, počúvali príjemnú hudbu a maľovali. Inštruktorka Oli Silvášiová dala každému možnosť vybrať si tú svoju predlohu mandaly, aj spôsob, akým ju bude vyfarbovať. Kým farbičkami to šlo ľahšie, vodové farby použili pokročilí či odvážlivci. Hodina sa tvárila ako päť minút a z bezsenného sveta relaxu, farieb, kruhov a trojuholníkov ma dostali až slová, že ideme cvičiť jogu. A tak prišlo poznanie – mandala funguje. A bonus k nemu – cvičenie jogy vo výstavnej sieni galérie medzi obrazmi Konštantína Bauera, Johannesa Bauera, Arpáda G. Balázsa či Františka Klimkovicsa vyvolali pocit nevšednosti. Veď ktorý iný deň si v galérii rozložíte jogamatku a precvičujete polohu dieťaťa? Pokojné cviky jinovej jogy, ktorými nás Oli previedla, obnovujú životnú energiu a zlepšujú zdravotný stav.

Oli so svojím manželom Dušanom organizujú pravidelné cvičenia Joga+ vo Východoslovenskej galérii každý pondelok večer a štvrtok ráno. Raz mesačne spoja cvičenie s workshopom na istú tému. V apríli (22. 4.) to bude Šifra slov, rozprávanie hosťa, výtvarníka Olega Šuka o použití reči a jazyka v učení jogy a zenu spojené s premietaním. Je to odovzdávanie z mysle do mysle, učiteľ odovzdáva učenie žiakovi. Podrobnejšie informácie nájdete na www.mojapohoda.sk.

Do maľovania mandaly sa pustil aj historik umenia a kurátor Východoslovenskej galérie Pavel Urban, na fotografii s Oli Silvášiovou.

Do maľovania mandaly sa pustil aj historik umenia a kurátor Východoslovenskej galérie Pavel Urban, na fotografii s Oli Silvášiovou.

O mandalách s Oli Silvášiovou:

Aký význam má pre teba vymaľovávanie mandál?

Zmysel má hlavne v tom, že uvoľní a upokojí našu myseľ. Tým, že opakovane nanášame farbu na maličké plochy, rytmicky dookola, v jednotlivých kruhoch, od stredu do strán, sa naša myseľ monotónnou a opakovanou činnosťou stíši a upokojí. Aj to, že intuitívne volíme určité farby a tvoríme svoj farebný obrazec, má na nás energetický vplyv a umožňuje dosiahnutie stavu meditácie. Farby často človeka vystihujú a prezradia o ňom niečo. Maľovaním sa človek dokáže sústrediť, je tu a teraz, jeho myseľ sa netúla. Túlavá myseľ spôsobuje naše problémy. Keď stratíme kontakt s tým, čo sa deje tu a teraz, strácame jasnosť mysle. Nevieme potom správne konať a rozhodovať sa.

Ako by sme potom mali použiť tú svoju vymaľovanú mandalu?

Je dobré si ju vystaviť na miesto, odkiaľ na nás pôsobí. Je v nej zašifrovaný individuálny odkaz, v tomto prípade sú to farby, ktoré sme si vybrali a ony v nás môžu vyvolať niečo nové. Nemusí to byť vedomé poznanie, môže ísť len o pocit, napr. pocit istoty alebo sebaprijatia.

Aký je rozdiel medzi tým, či maľujem mandalu, alebo klasickú omaľovánku?

Mandaly sú vďaka kruhovému rozloženiu vzorov harmonické, a túto harmóniu chcem na seba nechať pôsobiť. Kruh nemá začiatok ani koniec, a je symbolom jednoty a zároveň nekonečna. V omaľovánke máme presne zadefinovaný, konkrétny obraz, kým mandala otvára individuálnu cestu pre každého človeka.

Povedala si, že farby v mandale o človeku čo to prezradia. Čo hovorí moja mandala?

Ako centrálny motív si vybrala žltú, a táto farba reprezentuje individualitu. Človek sa stáva sám sebe slnkom a žiari pre druhých. Je viditeľný. Zelená je o našom srdci a o nádeji. Spojenie tých dvoch farieb vyjadruje, že chceš, aby ťa druhí prijali takú, aká si. Prúdy tyrkysovej po obvode vyjadrujú plynutie. Tyrkysová sa spája s komunikáciou, ktorá má prúdiť. Červená s modrými ostrými trojuholníkmi zasa znamenajú, že sa chrániš, strážiš svoje hranice. Keď to zhrniem, mandala je o vyjadrení tvojej individuality, slobodne byť sama sebou a zároveň prijatá a rešpektovaná aj ostatnými.

Aj nedokončená mandala o nás môže veľa prezradiť.

Aj nedokončená mandala o nás môže veľa prezradiť.

Mali by sme premýšľať, aké farby volíme, či vyberať intuitívne?

Určite intuitívne. Zámerne môže farby voliť skúsenejší maliar mandál, keď si ju chce namaľovať s cieľom, aby naň pôsobila istým spôsobom. Ale musí už poznať svoje farby a ich pôsobenie na psychiku.

Ďakujem za rozhovor.

Podujatie Joga+ spája cvičenie a umenie a vzniklo spoluprácou Východoslovenskej galérie a projektom MojaPohoda.sk. Pavel Urban, Oľga Silvášiová a Dušan Silváši, inšpirovaní trendmi približovania umenia k ľuďom a ich životnému štýlu vo svetových metropolitných galériách, pre vás pripravili unikátny formát pravidelných cvičení jogy. Podujatie Joga+ je koncepčne plánované ako dlhodobo udržateľný projekt určený pre všetky vekové kategórie.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Štefan Schmidt

Predpísaná technika na maľovanie mandál neexistuje, no je dobré začať od stredu a farby vyberať intuitívne.

Predpísaná technika na maľovanie mandál neexistuje, no je dobré začať od stredu a farby vyberať intuitívne.

Podujatie ukončilo cvičenie jinovej jogy, ktoré obnovuje životnú energiu a zlepšuje zdravotný stav.

Podujatie ukončilo cvičenie jinovej jogy, ktoré obnovuje životnú energiu a zlepšuje zdravotný stav.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vymaľujte si mandalu a zvýšte si tak sebavedomie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems