Šuster drž sa svojho kopyta! Z histórie obuvníckeho a čižmárskeho remesla v Košiciach

| Tlačové centrum | 20. 4. 2015

Výstava Šuster drž sa svojho kopyta (29. 4. – 30. 8. 2015) v Otvorenej zóne 7 – v Dome remesiel na Hrnčiarskej 11 prezentuje históriu obuvníckeho a čižmárskeho remesla v Košiciach od stredoveku až po jeho tradície v 20.storočí. Jej vernisáž sa uskutoční 29. 4. 2015 o 16.00 hod. Vstupné na výstavu bude 0,50 €. 

Činnosť obuvníkov v Košiciach je doložená od l4. storočia. Výsadná listina so stanovami ich cechu pochádza z roku 1480. Obuvníckych majstrov chránila pred fušermi a cudzími majstrami, ktorí mali zakázané predávať výrobky na týždenných trhoch. Archeologické nálezy pochádzajúce zo 14. – 15. storočia dokladajú širokú škálu výrobkov koženej obuvi, ktorú obuvníci (ševci, šustri) šili pomocou šidla. Koncom l8. storočia sa rozlišovali obyčajní (uhorskí) a nemeckí obuvníci. Nemeckí obuvníci vyrábali topánky a pantofle, uhorskí obuvníci kože na bačkory, podrážky na čižmy a venovali sa tiež oprave obuvi. Symbolmi obuvníckych majstrov boli topánka a nože na vyrezávanie a opracovávanie kože.

Čižmy s ostrohami vyrábali majstri čižmári. Pôvodnú technológiu prišívania podošiev čižiem ihlami nahradilo v l9.storočí podbíjanie podošiev drevenými kolkami. Čižmári v Košiciach mali potvrdené svoje stanovy v roku 1598. Vlastné artikuly mali od roku 1759 aj čižmárski tovariši. V 19.storočí patrili čižmári k najpočetnejšej skupine remeselníkov v meste. K roku 1828 tu pracovalo až 60 čižmárskych majstrov a 38 tovarišov. Čižmárski tovariši vandrovali najčastejšie do Miškovca a Budapešti. Znakom čižmárskych majstrov bola čižma s ostrohou.  Výstava priblíži bohatý materiál cechov obuvníkov i čižmárov – listiny, zvolávacie tabuľky, pečatidlá cechov a cechových majstrov. Nebudú v nej chýbať ani ukážky najstaršej košickej obuvi z konca 14. storočia a zvyšky čižmy z 15. storočia. Pozornosť návštevníkov zaiste vzbudí kožená vojenská čižma zo 17. storočia i ukážky topánok a čižiem z 19. až 20. storočia. Patričnú časť výstavy bude tvoriť nástrojové vybavenie obuvníckej dielne z prvej tretiny 20. storočia s charakteristickými obuvníckymi nástrojmi – šidlami a kladivkami a tiež drevenými kopytami na obuv a čižmy.

šuster


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Šuster drž sa svojho kopyta! Z histórie obuvníckeho a čižmárskeho remesla v Košiciach
  1. […] Viac informácií sa dozviete aj v tlačovej správe k výstave. […]

    Komentoval Šuster, drž sa svojho kopyta | Zajtrajšie noviny dňa 20.04.2015 o 14:34:10Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems