Štrngli sme si na Francúzsko

| Reportáž | 29. 4. 2015

Úprimné víno. Také nalievali v Citadela Wine & Art Gallery a Národnom Salóne Vín SR Košice 23. apríla večer. Na degustáciu Domaine de la Barthe s vinármi, manželmi Vierkou a Yves-om Eychenne prišla zhruba štyridsiatka ľudí. Koštovalo sa deväť odrôd a špeciality z francúzskej studenej kuchyne. 

Pestujú ho vlastnými rukami, celá rodina, od rána do mrku a dávajú do toho celý život. Preto je úprimné a neklame. Veď akákoľvek chyba sa odrazí na jeho kvalite. Vinič a víno sú asi najcennejším majetkom rodiny Eychenne. Ich hospodárstvo Domaine de la Barthe leží v západnej časti mesta Beziers a vinice rodia odrody, ako Merlot, Syrah, Cabernet-Sauvignon, Marselan, Muskat d´Alexandrie. Práve tradičný systém práce a vytrvalosť dodávajú ich vínu špecifický charakter a kvalitu.

_MG_5898Chutné odtiene červenej

Celou ochutnávkou sprevádzala Viera Eychenne, rodená Slovenka, ktorá vo Francúzsku našla manžela a víno. Hoci predtým vinárčeniu ani len nepričuchla, teraz vie vinič pestovať, aj o ňom s nadšením rozprávať. Predstavila nám deväť odrôd s etiketou Domaine de la Barthe.

Ako prvé sa degustovalo Rosé. Odroda Syrah je veľmi komplikovaná na starostlivosť a zaujímavosťou je, že je to jediná odroda vína ženského rodu. Viera a Yves sa na nej prvé roky narobili, kým z nej začali „ťažiť“. Toto víno získalo v roku 2010 tri hviezdičky a srdiečko od Hachett Guide, čo je vo Francúzsku jedno z najvyšších ocenení. Aj červená Syrah vie potrápiť. Za jeden deň vie nabrať veľa alkoholu a treba pri nej dávať pozor, aby sa nepremeškal zber. Čiže zbierate, keď je treba a to je niekedy ťažké odhadnúť. Naopak, červený Merlot je veľmi jednoducho spracovateľná odroda. Nie je citlivá na choroby, ako ju nastavíte, tak sa kvasí. Nevýhodou je, že sa musí až dvakrát odštiepkovávať a rodina Eychenn to robieva stále ručne. Ručne aj postrekujú a len keď je treba. Na rad prišla aj čistá odroda Cabernet. Ten pestujú na kamenistej parcele a z roku 2009 majú veľmi pekné a kvalitné víno.

4 krát áno pre cuveé

Ďalším štyrom degustačným vzorkám sa tešili najmä vyznávači kupáží. Métamorphose ako cuveé dvoch odrôd Syrah získalo dve zlaté medaily v roku 2015 a je najoceňovanejším vínom hospodárstva Domaine de la BartheEurythmie predstavuje dokonalý súlad v spojení – 72 % Merlot a 28 % Syrah. Symphonie des cinq sens tvorí 60 % Syrah a 40 % Cabernet-Savignon a Allégresse je pôžitok namiešaný z dvoch odrôd Syrah. Biele víno sa nalievalo len raz a bol to Muscat Sec, odroda, ktorá pochádza z Egypta, ale vďaka suchému a teplému prostrediu sa jej darí aj vo Francúzsku. Za všetkými odrodami je podľa slov Viery tvrdá práca, veď len umývanie bobúľ zaberie čas a nemôže sa podceniť, lebo sa to odrazí na kvalite vína.

Viera Eychenne v doprovode manžela nerozprávala ako somelier, ale ako jednoduchý pestovateľ vína, lebo za každou fľašou sa skrýva človek. Na to, ktorú odrodu má najradšej odpovedala ako matka dvoch detí, a teda, že všetky rovnako. Víno považuje za nápoj a tvrdí, že ho treba piť pravidelne. Len ženy by si mali dávať pozor na množstvo. Ženské pečeňové bunky majú nižšiu hladinu alkoholdehydrogenézy – enzýmu na spaľovanie alkoholu, a preto často neznesú veľa. A keď ho ozaj nie je veľa, tak je každé stretnutie s ním veľmi príjemné.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Martin Krestián


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Štrngli sme si na Francúzsko
  1. Dobrý deň.
    Vinársky život pani Vierky a jej manžela Yvesa už sledujem zopár rokov, ak natrafim na nejaký článok nich vo chvate ho prečítam a nezaujímajú ma v tom momente okolo seba žiadne veci.Ze prečo? V mladosti som pomerne často chodieval so starým otcom na Kmetovsku a Vínodolsku vinohradnicku horu,(možno že pani Viera ge kde to je), a neskôr s mojim otcom, pokiaľ nebolo treba robiť bolo všetko v poriadku.No ale keď som už ako starší vyfasoval motiku alebo nožnice tak už bol problém. Pomáhať som pomáhal pokiaľ sa dalo,neskôr otec všetky vinohrady predal a sústredil sa iba na vinohrady kolo domu a to nám stačilo. S odstupom poriadneho času, (dneska mám skoro 60.rokov) si uvedomujem že to bolo nadherne obdobie mojej mladosti. Kde všetci susedia vinohradnici chodievali nielen pracovať ale aj relaxovať, regenerovat a dobíjať si svoje biologické akumulátory.Boli to krásne a takmer nikym nerušene chvíle kľudu a pokoja. Len ty a tvoj vinohrad.Este raz by som sa tam išiel pozrieť ale v tomto momente mám bližšie do Langenoku k pani Vierke ako na agro turistiku a ochutnavku vín samozrejme ako turista. Obdivujem týchto ľudí že toľké generácie vydržia tak dlho a poctivo pracovať! Pani Vierka to čo ste dosiahli na vinárskom poli a v súťažiach a v rôznych oceneniach je zaluzene vychutnáte si to len dúfam že vo vašich deťoch nájdete aj generačne pokračovanie . Želám Vám obom pevné zdravie a dlhy vinohradnicky vek.
    Prijemny večer s Londina.

    Komentoval Frantisek Gajdosik dňa 20.02.2016 o 17:28:34Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems