Radikálne mestá

| Stĺpček | 20. 4. 2015

Európa už dlhší čas nie je pionierom nových prístupov k tvoreniu miest. Áno, slúži ako inšpirácia, ale vývoj a inovácie patria iným kontinentom. Ázijské megalopolisy si ešte v deväťdesiatych rokoch uzurpovali termín generických miest, dramatickými zmenami prechádzajú severoamerické metropoly, ktoré búrajú diaľnice a cestné privádzače v centrách miest, aby ich konvertovali na pôvodné mestské priestory.

Kniha Radical Cities autora Justina McGuirka hľadá nové prístupy v architektúre na okrajoch juhoamerických veľkomiest, ktoré prechádzajú výraznými, no organickými zmenami. Urbanizované zóny v tejto časti sveta mnohokrát predstavujú niekoľko málo metropolitných oblastí, v ktorých žije 80 a viac percent populácie celej krajiny. Rozdiel medzi životom na vidieku a v meste je diametrálne odlišný najmä v ekonomických možnostiach, a preto ľudia masovo migrujú práve do miest. Tie majú podobu paralelných svetov miešajúcich bohaté ohradené a nedostupné štvrte s chudobnými favelami.

Radikálne mestá nachádzajú v Buenos Aires, San Salvadore, Lime, Santiagu, Riu, Caracase, Bogote, Medellíne a Tijuane nové možnosti integrácie predmestí namiesto ich zničenia a presťahovania obyvateľov. Množstvo faviel vykazuje rastúcu ekonomickú činnosť, znižujúcu sa kriminalitu a silnejúcu identitu. Hornaté oblasti miest začali s centrom prepájať lanovky, dvojhodinová cesta za prácou sa zmenila na 12 minútovú rutinnú cestu. Participatívny rozpočet dovoľuje obyvateľom podieľať sa na tvorbe vlastných domovov a verejných priestorov namiesto anonymného plošného projektovania.

Najdôležitejším bodom knihy je postava Antanas Mockusa, dvojnásobného starostu kolumbijskej Bogoty. Potomok litovských prisťahovalcov znížil spotrebu vody, kriminalitu, počet dopravných nehôd o nevídané desiatky percent, použil však pritom neortodoxné prostriedky, keď namiesto dopravných policajtov vyslal do ulíc klaunov, aby riadili dopravu. Obyvatelia Bogoty možno nerešpektovali pravidlá, ale určite sa nechceli stať terčom posmechu. Mockus v občanoch vytvoril silné puto k vlastnému mestu a nechal na nich, aby sa stali zodpovednými za jeho obraz, verejné priestory a život. Počas svojho prvého volebného obdobia musel pracovať s prázdnou mestskou pokladnicou, a práve súhra týchto detailov vytvorila silný príbeh premeny mesta.

Mišo Hudák
minister demagógie Východného pobrežia

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Radikálne mestá

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems