Prvé arteterapeutické centrum ako darček k narodeninám

| Predstavujeme, Rozhovory, Téma čísla | 6. 4. 2015

Jej netradičné meno mnohých zmätie, no Linda van Dalen je Košičanka. I keď sa narodila v Holandsku, vyrástla na východnom Slovensku, vyštudovala tunajšiu Fakultu umení Technickej univerzity a založila prvé, zatiaľ jediné arteterapeutické centrum v košickom kraji. Dostalo meno CHAT (Creative Healing Art Therapy – Centrum pre kreatívnu liečbu arteteterapiou) a v deň jeho otvorenia oslávila Linda 30 rokov. Spolu s kvetmi dostala štetec ozdobený mašľou a detskú kresbu. Najkrajší darček si však dala sama. Vytvorila miesto, kde tvorivé útočisko nájdu všetci, čo ho potrebujú. Viac o ňom, a nielen to, prezradila v rozhovore.

Od 12. marca je otvorené Centrum pre kreatívnu liečbu arteterapiou, čiže teraia umením. Ako funguje a čo všetko tu môžu vaši klienti vyskúšať?

Mám nového listového priateľa, ktorým je ministerstvo vnútra. Pravidelne si dopisujeme a pevne verím, že sa spoločne dopracujeme k tomu, aby sa CHAT čoskoro stal občianskym združením. Až potom rozbehneme všetky aktivity, akými sú individuálne a skupinové terapie, workshopy, prednášky, diskusie, pravidelné kreatívne aktivity pre dospelých a deti, podobné výtvarnej výchove, no s terapeutickým účinkom (piesková terapia, terapia s plastelínou, kreslenie mandaly a pod., pozn. red.). Pre záujemcov o pravidelné kreatívne aktivity sme pripravili tvorivú dielňu na rôzne témy ChillArt, moderné aktivity s použitím zväčša podomácky vyrobených ekologických materiálov. Hlavne pre deti ponúkame činnosti, ktoré sú aj edukatívne a rozvíjajú jemnú motoriku, fantáziu a predstavivosť, podporujú sebapoznanie a sebadôveru. Tieto terapeutické účinky sú samozrejme vhodné aj pre dospelých. Klienti si môžu vyskúšať nielen klasické, ale aj nové, modernejšie výtvarné techniky. Sedenia sú spoplatnené a cenník bude uvedený na našej stránke.

Realizujete arteterapiu aj mimo centrum?

Áno, pri určitých činnostiach je vhodnejšie, aby terapeut pracoval s členmi rodiny u nich doma. Tiež sa mi osvedčila terapia v prírode. Pri skupinovej práci s pracovným alebo školským kolektívom je niekedy vhodnejšie zostať v prostredí, kde sa stretávajú. Ďalším miestom, kde budem robiť arteterapiu, je aj autistické centrum, s ktorým momentálne vzniká zaujímavá spolupráca.

„Každá kreatívna aktivita je vlastne terapeutická.“ (Linda van Dalen)

Pri akých problémoch môže takáto terapia pomôcť a komu je prioritne určená?

Spektrum je veľmi široké a nie je prioritne určená nikomu. Pomôže všetkým.

Môže človeku aj ublížiť?

Ako každý druh psychoterapie, aj arteterapia je spôsob zdieľania významov prostredníctvom umenia a kreatívnej tvorby. Patria k tomu i riziká, či už na strane klienta alebo terapeuta. Jednotlivé aktivity sú určené konkrétnym ľuďom a problematike. V zásade nemožno tvrdiť, že arteterapia môže uškodiť. No to, či bude fungovať, závisí od individuálneho klienta a prístupu k terapii.

Vyštudovali ste nové médiá a prepájate s nimi aj tradičné techniky arteterapie. Ako takéto spojenie vyzerá?

Jeho výsledkom je foto a videoterapia, kde klient pracuje s už hotovými fotografiami, videami alebo ich vytvára počas terapie sám. Čo sa týka „novomedialistickejších“ techník, s Matejom Ivanom spoločne pracujeme na vytvorení terapeutickej interaktívnej inštalácie. Zaujímavá je aj práca s počítačom, pri ktorej sa venujeme napríklad digitálnej grafike, koláži alebo fotomontáži. Tieto techniky si nevyžadujú počítačovú zručnosť, pretože klienti sa základy potrebné k tejto aktivite počas terapie naučia.

Súčasťou rôznych psychologických testov je napríklad kreslenie obrázkov. Čo môže o človeku napovedať kresba?

Vieme pomocou nej spoznať človeka. Nie je to však len jeden obrázok, ale súbor kresieb, ktoré odhalia napríklad emocionálne prežívanie, vzťah človeka k sebe samému aj k ľuďom okolo neho, psychické rozpoloženie, skrytý strach. Veľmi účinná metóda je tiež analýza detskej kresby, vďaka nej určujeme mentálny vek dieťaťa.

Existujú arteterapeutické techniky, ktoré môžu ľudia skúšať aj doma? Plánujete ich to naučiť?

Každá kreatívna aktivita je vlastne terapeutická. Samotné „čmáranie“ alebo intuitívne kreslenie je veľmi uvoľňujúce. To, čo by som klientov rada naučila, je prijať seba samého, aby mohli mať plnohodnotný vyrovnaný život.

CHAT vznikol pod vedením rozvojového projektu Escalator. Čo všetko vám táto séria kurzov dala? Myslíte, že by sa vám podarilo svoj cieľ zrealizovať aj bez neho?

Počas jedného roka som sa v Escalatore naučila veľa o rozpočte, strategickom pláne, o tom, ako vystupovať a ako sa predať, o získavaní publika, reklame a o zháňaní peňazí. Bolo toho neuveriteľne veľa, samé tabuľky. Ale to najhlavnejšie, čo som tu získala, je dôvera v samú seba. CHAT bol môj dlhoročný sen, no neverila som, že ho dokážem vybudovať a rozbehnúť.

Nepôsobíte ako niekto, kto si neverí. Naopak, šírite okolo seba radosť a pozitívnu energiu. Je to vďaka arteterapii?

Som šťastná. Obklopujú ma milujúci ľudia, počúvam svoje srdce, pracujem na sebe a teším sa z každého dňa. A nerobím si ťažkú hlavu z vecí, ktoré nedokážem zmeniť. Neviem, či za to môže arteterapia, no moja umelecká tvorba mi pomohla nevzdať sa a zvládnuť aj ťažké situácie.

Ako ovplyvňuje terapia vašu umeleckú činnosť?

Neovplyvňuje ju. Akurát som CHATu posledný rok venovala všetok môj čas a už začínam cítiť silnú potrebu tvoriť. Moju tohtoročnú dovolenku strávim s kamerou v ruke.

Ak by ste sa mali rozhodnúť, ste viac umelkyňa alebo arteterapeutka?

Na túto otázku neviem odpovedať. Som tým, kým som, čo robím a čo ma robí šťastnou. Nechcem si vyberať.

Ďakujem za rozhovor.

Arteterapeutické centrum CHAT sídli na Strojárenskej 3. Foto: Jozef Žiaran

Arteterapeutické centrum CHAT sídli na Strojárenskej 3. Foto: Jozef Žiaran

CHAT nie je bublina

Na otvorení CHAT-u sa zišla pestrá zmes návštevníkov – Lindini priatelia, ktorí jej pomáhali centrum vybaviť potrebným príslušenstvom, zvedavé deti skúšajúce všetky techniky aj ľudia, čo tu prišli preskúmať, ako im môže arteterapia pomôcť. Tu sú ich postrehy a krátke rozprávania o Linde.

„Meditácia, pri ktorej len sedíte a počítate čísla, alebo chodíte dookola, ma nebaví. Naopak, páči sa mi, keď sa môžem odreagovať tvorbou. Prišla som zistiť, či mi také niečo môže CHAT ponúknuť. Určite to chcem vyskúšať.“

Anna (66)

„Pamätám si, ako prišla Linda na interview, aby sa dostala na Escalator 2014. Mala nápad, ktorý uviedla slovami: ,Som síce mediálna umelkyňa a venujem sa aj fotografii, no v skutočnosti chcem robiť arteterapiu, pretože na Slovensku sa ňou zaoberá len málo ľudí.ʻ Do programu sme ju prijali. Prvých pár mesiacov so sebou bojovala, zisťovala, či chce byť umelkyňou, alebo arteterapeutkou. Keďže sme úspešne otvorili CHAT, asi je vám jasné, čo si vybrala. V programe Escalator bude pokračovať aj tento rok, aby svoju víziu ešte zlepšila. Linda je skvelým príkladom úspechu. Dokázala sformulovať svoj cieľ, vycestovať za vzdelaním, nájsť si partnerov a nakoniec vytvoriť svoje prvé arteterapeutické centrum. Veľmi sa z toho teším a želám jej veľa úspechov.“

Michal Hladký (33), riaditeľ Košice 2013 a autor projektu Escalator

„Arteterapia ma zaujímala už veľmi dlho a preto som vyskúšala ísť na kurz do Bratislavy, kde som spoznala Lindu. Rozhodli sme sa, že niečo umelecko-terapeutické zrealizujeme aj v Košiciach. Teraz sa skvele dopĺňame.“

Michaela Juhásová (32), spoluzakladateľka CHAT-u

„Skúšal som pracovať s bioplastelínou, ktorú Linda pripravila. Vonia zvláštne, ako cesto s octom. Môžeš si z nej čokoľvek vytvarovať, vymodelovať si postavičku a hrať sa s ňou. Myslím, že mi to pomáha.“

Alexej (10)

„Linda chcela pomáhať ľuďom odmalička. Všetci v rodine sme takí. Máme umelecké sklony a zároveň sme pedagógovia. Lindin dedko pracoval ako riaditeľ osobitnej školy, babka bola učiteľkou na základnej umeleckej škole na Kováčskej. Linda veľmi rada pracuje s deťmi. Som na ňu hrdý, pretože má v živote cieľ. Skutočný, nie len nejakú bublinu, čo hneď praskne.“

Robert van Dalen (65), Lindin otec

„Linda na mne praktizuje arteterapiu kontinuálne už 7 rokov. Dáva mi to pokoj na duši a vyrovnanosť. Maľoval som mandaly, skúšal som pieskovú terapiu aj viacvrstvovú maľbu anilínovými farbami. Tá posledná mi vyhovuje najviac, dokážem pri nej úplne vypnúť a pracovať podvedome. Obaja sme vyštudovali nové médiá a je skvelé, že Linda ich aplikuje na terapiu. Existujú techniky spojené so programom Photoshop a digitálnou kolážou. Z človeka viete veľa vyčítať aj z toho, ako sa v digitálnom prostredí pohybuje. Na tieto veci je Linda odborník.“

Matej (26)

„Spoznala som tu veľa nových kamarátov a už som vyskúšala všetko, čo tu je – plastelínu, kreslenie aj pieskovú terapiu. Ale najviac sa mi páči hrať sa s kamarátmi na mäkkých vakoch, z ktorých vypadávajú guľôčky. Chcela by som tu chodiť každý deň. Linde som na narodeniny nakreslila obrázok a napísala blahoželanie. Písať viem len trochu, iba krátke vety. Chcela som napísať Linda, ale napísala som Lidna. Aj tak sa potešila.“

Natálka (6)

Veronika Samková

Deťom sa najviac páčilo na oranžových tuli vakoch naplnených guľôčkami. Foto: Mo Tamássyová

Deťom sa najviac páčilo na oranžových tuli vakoch naplnených guľôčkami. Foto: Mo Tamássyová

Na otvorení si mohli návštevníci vyskúšať aj prácu s EKO plastelínou, čo Linda vyrobila sama. Foto: Mo Tamássyová

Na otvorení si mohli návštevníci vyskúšať aj prácu s EKO plastelínou, čo Linda vyrobila sama. Foto: Mo Tamássyová

Linda van Dalen a malá návštevníčka centra Natálka. Foto: Mo Tamássyová

Linda van Dalen a malá návštevníčka centra Natálka. Foto: Mo Tamássyová

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Prvé arteterapeutické centrum ako darček k narodeninám
  1. […] Linda van Dalen v našom rozhovore uviedla, že každá kreatívna aktivita je vlastne terapeutická, urobila som si medzi známymi […]

    Komentoval Kratochvíle, čo liečia | Zajtrajšie noviny dňa 06.04.2015 o 07:01:11

  2. […] „Každá kreatívna aktivita je vlastne terapeutická.“ […]

    Komentoval Také boli Zajtrajšie noviny v roku 2015 | Zajtrajšie noviny dňa 14.12.2015 o 09:02:52Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems