ORBIS PICTUS – Rozhovory o umení: O strome života

| Pozvánky, Tlačové centrum | 15. 4. 2015

Galéria umelcov Spiša na Zimnej 46 v Spišskej Novej Vsi – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja organizuje 22. apríla od 17:00 hod. vrámci projektu ORBIS PICTUS ďalšiu zo série Rozhovorov o umení, zamerané k aktuálnej  výstave Strom života. Prednáška a beseda k aktuálnej výstave s Mgr. Zsófiou Kiss-Szemán, autorkou projektu a hlavnou kurátorkou Galérie mesta Bratislavy. Mgr. Zsófia Kiss-Szemán k výstave a plánovanej prednáške uviedla: „Strom ako fenomén sa v rôznych kultúrach objavuje ako symbol, vystupuje ako stelesnenie rôznych mocností, vlastností, zastupuje celé legendy a mýty. K stromu sa často viažu mýty o vzniku sveta a mnohé, často zásadné príbehy, ktoré určujú základné hodnoty tej ktorej ľudskej komunity, či už národov, kmeňov, dedín a pod. V našej kultúre i vo vizuálnom umení strom zohráva tiež mimoriadnu úlohu a vystupuje v širokom spektre tém, motívov a symbolov“.

Podujatie je venované Medzinárodnému dňu Zeme. Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Je potrebné si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi. 

Projekt Galérie umelcov Spiša  ORBIS PICTUS je cielene zameraný na medziodborové kultúrne podujatia, nadväzujúce na doterajšiu programovú činnosť galérie s cieľom prekročiť limitovaný rámec výtvarného umenia, pričom dochádza k vzájomnej interakcii umení a k jeho chápaniu v širších súvislostiach. Zámerom projektu je sprístupnenie vybraných umeleckých žánrov pre rôzne cieľové skupiny a vekové kategórie.

Sprievodný program:

↘ Večer v galérii / 9.00 ‒ 18.00. Otvorené všetky galerijné expozície a aktuálna výstava STROM ŽIVOTA – unikátna výstava v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy prezentuje fenomén stromu vo výtvarnom umení Slovenska od 16. storočia po súčasné umenie vo výbere malieb, sôch, grafík a iných médií. Tematický projekt z desiatich zbierok na Slovensku v okruhoch: Strom života, Strom poznania dobra a zla, Strom v krajinomaľbe, Strom a životné prostredie, Strom a drevo, Strom smrti.

Vstupné: €1 / dospelí; €0,50 / dôchodcovia, študenti; €5 Katalóg Strom života.

Viac informácií nájdete na: www.gus.sk.

Obis


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: ORBIS PICTUS – Rozhovory o umení: O strome života

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems