Novinky vo výmenníkoch

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 20. 4. 2015

Tím SPOTs pripravil pre obyvateľov košických sídlisk niekoľko zaujímavých noviniek. Hlavnú úlohu v nich zohráva umenie a jeho rôzne podoby. Od polovice apríla sa môžu tešiť na stretnutia s odborníkmi a umelcami, a tiež na interaktívne spoznávanie dejín umenia zážitkovou metódou.

A.U. – Angažované umenie

Tento dlhodobý formát pripravuje SPOTs v spolupráci  s občianskym združením  alt30collective. Každý  mesiac  sa vo Výmenníku Štítová predstaví  jeden umelec a spolu s účastníkmi stretnutí sa budú zaoberať významom angažovaných foriem súčasného umenia vo veciach verejných. Na základe umeleckej tvorby sa vyselektuje jeden spoločenský problém alebo téma, na ktoré budú hľadať možné riešenia. Témami budú verejný priestor, práva kultúrnych minorít, národnostné otázky, inštitucionálna kritika a iné spoločenské fenomény, po ktorých je často veľký dopyt a záujem verejnosti.

Prví umelci sa predstavili 14. apríla na PechaKucha Night formou, pri ktorej sa 20 obrázkov prezentuje za 20 sekúnd. Na druhý deň ráno prebiehala diskusia pre školy a študentov a podvečer pre širokú verejnosť. Rozhovory o politickom a angažovanom umení a jeho význame pre spoločnosť moderovala teoretička umenia Lenka Kukurová. 

UMČO          

Cyklus o dejinách umenia vedie arteterapeutka Linda van Dalen. Pre deti v školskom veku pripravuje hravú, interaktívnu a zážitkovú formu spoznávania umeleckých dejín od najstarších čias po súčasnosť. Každá časť cyklu sa bude venovať inému historickému obdobiu. Na účastníkov čakajú interaktívne inštalácie, 3D mappingy, online hry, prezentácie s odborným výkladom a tvorba umeleckých diel technikami využívanými v minulosti.

Projekt je určený najmä žiakom 4. a 5. ročníka základných škôl. Inovatívna edukačná metóda výučby dejín umenia obohatí mladého účastníka o nové vedomosti a zaujímavosti z jednotlivých historických období, ktoré nie sú v školských osnovách zahrnuté. V prvej časti, 14. apríla, sa priestory Výmenníka Jegorovovo premenili na pravekú jaskyňu, ktorá divákov vtiahla do jaskyne Lascaux. V ďalšej časti, 12. mája, sa školáci môžu tešiť na Starovek a jeho vynálezy.

Kúzlo svetla

Svetelná dizajnérka Laura Murguía Sanchéz a svetelná expertka Lenka Balážová pripravujú sériu diskusií, workshopov a výstav, pomocou ktorých predstavia svetlo v rôznych premenlivých podobách. Projekt je určený širokej verejnosti, študentom, laikom i odborníkom. Súčasťou stretnutí budú  interaktívne workshopy, do ktorých sa budú môcť aktívne zapojiť všetci záujemcovia.

Účastníci si na stretnutiach rozšíria vedomosti a nadobudnú nové znalosti o svetelnom umení. Oboznámia sa s prácou svetelného dizajnéra, budú pozorovať hviezdnu oblohu a vyskúšajú si svoju zručnosť pri nasvecovaní divadelného javiska. V prvej časti, 21. apríla o 18.00 hod. sa od pozvaných hostí dozvedia o problematike svetelného znečistenia, jeho dopadoch na ľudské zdravie a životné prostredie, a tiež o možnostiach jeho zmierňovania. Pozvanie na diskusiu o Čistej oblohe vs. svetelnom znečistení prijali Viliam Kolivoška, riaditeľ planetária v Prešove, Peter Begeni, „ochranca čistého neba“ a Pavol Rapavý z hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Renáta Zolnaiová

Ľadové jazero prianí od  Laury Murguía Sanchéz a Lenky Balážová ste mohli vidieť začiatkom roka vo výmenníku Štítová. Foto: Veronika Gilková

Ľadové jazero prianí od Laury Murguía Sanchéz a Lenky Balážová ste mohli vidieť začiatkom roka vo výmenníku Štítová. Foto: Veronika Gilková

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Novinky vo výmenníkoch

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems